moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Aurora ’23”, czyli bezpieczeństwo na północy

Staramy się zacieśniać więzi ze Szwecją. Badamy różne warianty współdziałania naszych wojsk, by zapewnić sobie stabilną sytuację nad Bałtykiem, który ma kluczowe znaczenie choćby dla naszej gospodarki – podkreśla gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Szef Sztabu Generalnego WP gen. Rajmund T. Andrzejczak i naczelny dowódca szwedzkich sił zbrojnych gen. Micael Bydén spotkali się z żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniach „Aurora 23”.

Ćwiczenia „Aurora ’23” to dla Szwedów największe tego typu przedsięwzięcie od czasów zakończenia zimnej wojny. Ale i Wojsko Polskie zaangażowało się w nie w znaczącym stopniu. Z jakich powodów udział w nich jest dla nas ważny?

Gen. Rajmund T. Andrzejczak: Szwecja ze względu na swoje położenie to dla nas strategiczny partner. Mówimy o dużym państwie położonym nad Bałtykiem, który przecież ma kluczowe znaczenie także dla naszej gospodarki. Wystarczy wymienić gazoport w Świnoujściu, Baltic Pipe czy porty Trójmiasta. To właśnie drogą morską trafia do nas większość surowców energetycznych. Bezwzględnie należy więc zadbać o stabilność tego regionu. Udział w podobnym ćwiczeniu rozważaliśmy od dłuższego czasu. Najpierw jednak sytuację skomplikował kryzys związany z nielegalną migracją na granicy Polski z Białorusią, potem napięta sytuacja w pierwszych miesiącach po agresji Rosji na Ukrainę. Ostatecznie jednak plan udało się zrealizować.

Do udziału w „Aurorze” Wojsko Polskie skierowało m.in. spadochroniarzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej, ale też moduł bojowy Morskiej Jednostki Rakietowej. Dobór pododdziałów ma znaczenie?

Na pewno nie jest przypadkowy. Badamy różne możliwości integracji oraz współdziałania naszych sił, choćby w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa Gotlandii, która ma kluczowe znaczenie dla panowania nad Bałtykiem. Wariantów współpracy jest tutaj sporo i dotyczą one nie tylko Szwecji. Niedawno byłem także w Finlandii, gdzie długo rozmawiałem z szefem sztabu tamtejszej armii. Wcześniej spotykałem się z moimi odpowiednikami w państwach bałtyckich. Generalnie zależy nam na zacieśnianiu więzi w północnym sektorze Europy.

Ćwiczenia „Aurora ’23” zostały zorganizowane w szczególnym momencie. Państwa NATO ze Szwecją współpracują od dekad. Teraz jednak Szwedzi po latach neutralności zgłosili akces do Sojuszu. Czy fakt ten w jakikolwiek sposób przekłada się na to, w jaki sposób ćwiczymy przy okazji podobnych przedsięwzięć?

Tutaj nie ma rewolucji, bo interoperacyjność, jeśli chodzi o wojska szwedzkie i natowskie, od lat stoi na bardzo wysokim poziomie. Przykładem jest choćby współdziałanie na morzu czy współpraca w przestrzeni powietrznej, szczególnie ta podejmowana przez Amerykanów. Na poziomie wojskowym Szwecja na pewno jest w pełni gotowa do integracji z Sojuszem. Sprzęt i systemy używane przez armię, doktryna, sposób szkolenia żołnierzy – wszystko to sprawia, że włączenie jej do struktur NATO będzie jedynie formalnością. Do tego oczywiście potrzeba decyzji politycznej, ale tutaj jestem optymistą. Nie wyobrażam sobie, by Szwedzi formalnie nie dołączyli do naszej drużyny. I to już wkrótce.

Do udziału w „Aurorze” Wojsko Polskie skierowało m.in. spadochroniarzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej. Fot. M.Bieniek

Przed szczytem NATO w Wilnie?

Pytanie nie do mnie. Ale powtórzę raz jeszcze: wierzę, że jesteśmy na dobrej drodze i tak właśnie się stanie.

Wejście Finlandii do Sojuszu znacząco zmieniło sytuację geostrategiczną wschodniej flanki. Granica pomiędzy Rosją a NATO wydłużyła się o blisko 1400 km. Zyskaliśmy sojusznika ze świetnie zorganizowaną armią, która choć niewielka, posiada wielkie możliwości mobilizacyjne. A co zmieni akcesja Szwecji?

Z wojskowego punktu widzenia to po prostu dopełnienie pewnego procesu. Po przyjęciu do NATO Szwecji, fińska armia zyska strategiczną głębię. Radykalnie zmieni się też sytuacja na Bałtyku, który stanie się nieomal morzem wewnętrznym Sojuszu. Wpięcie nowych członków w natowskie plany wojskowe sprawi, że Rosja będzie miała w tej części świata ogromny strategiczny dylemat. Zastopowanie marszu Szwecji ku NATO oznaczałoby, że zatrzymaliśmy się w połowie drogi. Dlatego myślę, że przez wzgląd na nasze wspólne bezpieczeństwo po prostu nie możemy sobie na to pozwolić.

Wracając jednak do szczytu NATO w Wilnie. Czego się Pan po nim spodziewa?

Sytuacja jest trudna. Wojna u naszych granic trwa. Polska poniosła już znaczące koszty zarówno, jeśli chodzi o pomaganie uchodźcom, jak i wspieranie ukraińskiej armii. Dlatego jako oficer, ale też obywatel liczę, że w Wilnie zapadną decyzje o zwiększeniu nakładów na obronność w poszczególnych państwach członkowskich tak, żeby ten ciężar rozkładał się w miarę równomiernie. Mam także nadzieję na wzmocnienie sojuszniczej obecności wojskowej na wschodniej flance. Ważnym sygnałem byłoby także zarysowanie przed Ukrainą konkretnej perspektywy członkostwa. Dla Polski byłoby na pewno lepiej, gdyby parasol bezpieczeństwa związany z 5 artykułem rozciągał się także na wschód od naszych granic. Ale tutaj akurat sytuacja jest bardziej złożona.

Rozmawiał: Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: SGWP, M. Bieniek

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent z wizytą w Orzyszu
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Grot A3 – zobacz jak wygląda
F-35 Changes Everything
Bez zmian w emeryturach
Orka tuż, tuż
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Szermierze i pięściarki na podium
At the Controls of F-35A Husarz
Królestwo pojazdów
Musztra i marsz ubezpieczony
Zbrodnicza farsa
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Krok w stronę pokoju
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Apetyt Smoka rośnie
Marsz gąsienicowych kolumn
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Sojusz Madrytu i Warszawy
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Sonda dla Jastrzębia
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Ważne decyzje w Brukseli
Ratunek na polu walki
Podchorążowie w dżungli
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Niebo bez dominacji
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Święto DGRSZ
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Stała baza wojsk USA w Polsce
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Minister obrony RFN w Polsce
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koło zamachowe gospodarki
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Sportowe jubileusze
AMW oferuje mieszkania
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Polski wkład w operację „Overlord”
Pancerny Poznań
Zełenski traci Order Orła Białego?
Polska szykuje się do produkcji Panter
Śmierć w sercu Azji
Powietrzne cysterny dla Polski
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Innowacje dla bezpieczeństwa
Mundur, medale i duma
Wsparcie ma znaczenie
Równanie z „Iksem”
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Premier powołał nową wiceminister obrony
Umowa na pociski do Patriotów
„Strzała weterana” spaja środowisko
Podróż w ciemność
Kraków zaprosił weteranów
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO