moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Raki dla zawiszaków

Żołnierze z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej otrzymali od ministra obrony Mariusza Błaszczaka kluczyki do ośmiu samobieżnych moździerzy Rak i czterech wozów dowodzenia. To drugi moduł tego uzbrojenia, który trafił do stacjonującej na Mazurach jednostki. Szef MON przekazał nowe uzbrojenie podczas polsko-amerykańskiego pikniku, jaki odbył się na Mazurach.

Gośćmi honorowymi 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej byli minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. – Spotkaliśmy się dziś na pikniku, który jest symbolem udanej współpracy Polski i Stanów Zjednoczonych. Możemy się cieszyć, że razem dbamy o nasze wspólne bezpieczeństwo – mówił szef MON. Minister podkreślił, że zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i Polakom jest priorytetem rządu. Resort obrony dąży też do tego, aby Wojsko Polskie było liczniejsze, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i aby było jak najmocniej osadzone w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Mariusz Błaszczak podkreślał, że te cele są realizowane: trwa kampania „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, której celem jest zachęcanie kolejnych osób do wstępowania w szeregi armii; została także powołana 18 Dywizja Zmechanizowana; trwa modernizacja techniczna armii. – Niedawno Polska kupiła system Patriot, rakiety Himars, trwają negocjacje dotyczące zakupu myśliwców F-35.To sprzęt, który zagwarantuje przewagę polskim siłom powietrznym – zaznaczył minister Błaszczak.

 

Szef MON mówił też o relacjach z sojusznikami, a przede wszystkim ze Stanami Zjednoczonymi. – USA mają najpotężniejszą armię na świecie. Nasza bliska współpraca daje Wojsku Polskiemu możliwości doskonalenia umiejętności, a obecność wojsk amerykańskich w Polsce jest ważnym elementem odstraszania przeciwnika – zauważył. Mariusz Błaszczak przypomniał także, że miesiąc temu prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych – Andrzej Duda i Donald Trump podpisali deklarację dotyczącą wzmocnienia amerykańskiej obecności w Polsce.

Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych, wyjaśniła, że zgodnie z tym dokumentem, do Polski przyjedzie wkrótce dodatkowych tysiąc żołnierzy (obecnie w Polsce rotacyjnie służy 4,5 tys. Amerykanów). – Planowane jest również rozmieszczenie w Polsce amerykańskich sił powietrznych ze zdolnościami wywiadowczymi – zapowiedziała Georgette Mosbacher. Dodała, że cieszy ją widok polskich i amerykańskich żołnierzy stojących ramię w ramię. Ambasador powołała się przy tym na słowa Donalda Trumpa, który ocenił, że oba państwa są liderami, jeżeli chodzi o gwarantowanie pokoju w Europie.

Od lat ramię w ramię

Zarówno minister Błaszczak, jak i ambasador Mosbacher mówili także, że stosunki łączące Polskę i USA sięgają wielu lat wstecz. – Nasze relacje sięgają czasów, kiedy powstawały niepodległe Stany Zjednoczone, pamiętamy o zaangażowaniu Pułaskiego i Kościuszki, a także, że w 1920 roku, kiedy odradzająca się Polska została zaatakowana przez Rosję, lotnicy amerykańscy przyszli nam z pomocą. Wtedy obroniliśmy godność, naszą i całej Europy, przed bolszewicką Rosją, a dziś żołnierze polscy i amerykańcy służą ramię w ramię w Iraku czy Afganistanie. To dowód na to, że nasza współpraca jest korzystna dla obu państw – mówił szef MON. Natomiast Georgette Mosbacher przypomniała, że w ubiegłym tygodniu Stany Zjednoczone obchodziły 243. rocznicę niepodległości. – Tak jak wiele lat temu Polska pomogła Stanom Zjednoczonym, tak teraz Stany Zjednoczone są zaangażowane w rozwój demokratycznej Polski – zauważyła ambasador.

Podczas dzisiejszego pikniku można było obejrzeć sprzęt, z jakiego korzystają żołnierze 15 Brygady Zmechanizowanej i stacjonującej w Bemowie Piskim Batalionowej Grupy Bojowej NATO, a także zobaczyć jak na co dzień szkolą się wojskowi. Sojusznicy zaprezentowali elementy swoich flagowych szkoleń – „Harpun”, „Pretorian” i „Spartan”. Każdy mógł też odwiedzić stoiska 1 Brygady Pancernej czy 9 i 20 Brygady Zmechanizowanej. Wojsko zaserwowało swoim gościom nie tylko wojskową grochówkę, ale także amerykańskie hamburgery.

Raki dla zawiszaków

Jednak najważniejszym punktem dzisiejszej uroczystości było przekazanie żołnierzom 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej modułu ogniowego Rak. Kluczyki do ośmiu samobieżnych moździerzy i czterech wozów dowodzenia przekazał zawiszakom minister Błaszczak. – To polski produkt, to produkt najwyższej jakości – mówił.

Pierwsze Raki rozpoczęły służbę na Mazurach w styczniu 2018 roku. Otrzymał je wówczas 2 Batalion Zmechanizowany. – Sprawdzaliśmy możliwości modułu podczas wielu szkoleń i ćwiczeń, takich jak „Saber Strike ’18”, „Łasica ’18” czy „Puma ’19”. Wszystkie potwierdziły jego precyzję i wszechstronne zastosowanie, które jest niezbędne do realizacji wsparcia ogniowego na rzecz batalionu zmechanizowanego – mówi ppłk Adam Krysiak, dowódca pododdziału z 2 Batalionu Zmechanizowanego. – Po prostu moździerze Rak pełnią niezwykle ważną rolę w prowadzeniu działań bojowych – podkreśla.

Fot. Maciej Nędzyński/ CO MON

Teraz o nowe uzbrojenie wzbogacił się 1 Batalion Zmechanizowany. Raki zastąpią ciągnione moździerze 120 mm, którymi do tej pory posługiwano się w pododdziale. – Raki dają o wiele większe możliwości niż sprzęt, który wykorzystywaliśmy dotychczas. Przede wszystkim będziemy mogli wykonywać poszczególne zadania o wiele szybciej. Siła ognia zwiększy się ośmiokrotnie. Po prostu będziemy efektywniejsi i jeszcze bardziej skuteczni – mówi ppłk Wojciech Kurzawa, dowódca 1 bz.

Pierwsze szkolenia związane z obsługą sprzętu żołnierze mają już za sobą – kompania wsparcia przez dwa miesiące poznawała nowe wyposażenie w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Teraz przed nimi kolejne kursy. Tym razem żołnierze będą się przygotowywali do prowadzenia działań typowo bojowych. – Najpierw certyfikację muszą przejść załogi, a potem plutony. Kiedy to nastąpi, przejdziemy do kolejnego etapu szkolenia, tym razem z prowadzenia działań ogniowych na rzecz wojsk walczących. Prawdopodobnie moździerze wyjadą na poligon za cztery miesiące – wyjaśnia oficer.


Film: MON

Przekazanie Raków do 15 Brygady Zmechanizowanej to efekt podpisanej w 2016 roku umowy między Inspektoratem Uzbrojenia a Hutą Stalowa Wola, producentem sprzętu. Na jej mocy do wojska ma trafić łącznie osiem modułów ogniowych, czyli: 64 moździerze samobieżne 120 mm na podwoziu kołowego transportera opancerzonego Rosomak oraz 32 artyleryjskie wozy dowodzenia. Wartość kontraktu to ponad 968 mln zł.

Oprócz zawiszaków takie same moduły ogniowe otrzymali już żołnierze z 12 i 17 Brygady Zmechanizowanej, a także z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Magdalena Miernicka, Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~jampol
1562644740
Dlaczego nie 1 batalion Szwoleżerów , a pozatym to nie jest nazwa wlasna 1Batalion Zmechanizowany , takich u nas sporo !!!? Pozdrwiam
3F-A5-4E-7A

Zbrodnicza farsa
F-35 Changes Everything
Na granicy stratosfery
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Zełenski traci Order Orła Białego?
Śmierć w sercu Azji
Premier powołał nową wiceminister obrony
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Sportowe jubileusze
Kraków zaprosił weteranów
AMW oferuje mieszkania
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Wsparcie ma znaczenie
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Krok w stronę pokoju
Podchorążowie w dżungli
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Równanie z „Iksem”
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Na straży nieba
Podróż w ciemność
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Trening działań połączonych
„Strzała weterana” spaja środowisko
Marsz gąsienicowych kolumn
Stała baza wojsk USA w Polsce
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Umowa na pociski do Patriotów
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Królestwo pojazdów
Lotnicze święto w Lesznie
Apetyt Smoka rośnie
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Święto DGRSZ
Innowacje dla bezpieczeństwa
Polska szykuje się do produkcji Panter
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Bez zmian w emeryturach
Mundur, medale i duma
Pancerny Poznań
Koło zamachowe gospodarki
Orka tuż, tuż
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Generał z cienia
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Minister obrony RFN w Polsce
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Ważne decyzje w Brukseli
Polski wkład w operację „Overlord”
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO