moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Artylerzyści mają moc!

Są obok wojsk pancernych i zmechanizowanych najszybciej rozwijającym się rodzajem polskich wojsk lądowych. W ostatnich latach powstały nowe jednostki, jednocześnie trwa intensywna modernizacja dotychczasowych i wdrażanie nowego sprzętu oraz uzbrojenia. Polska artyleria, bo o niej mowa, dziś ma swoje święto!

Armatohaubice, moździerze, wyrzutnie rakietowe o olbrzymiej sile i zasięgu rażenia… Mało jest rodzajów wojsk, które mogą w szerokim stopniu oddziaływać na nieprzyjaciela, wspierając zarówno operacje ofensywne, jak i obronne. Nic dziwnego, że do artylerii przylgnęło nadane jeszcze przez Napoleona określenie „królowej bitewnych pól”.

Polskie wojska rakietowe i artylerii (WRiA) są dziś drugim – po pancernych i zmechanizowanych – pod względem liczebności rodzajem wojsk lądowych. Obecnie w ich skład wchodzi 1 Brygada Artylerii z Węgorzewa, 5 Pułk Artylerii w Sulechowie, 23 Pułk Artylerii w Bolesławcu, 18 Pułk Artylerii w Nowej Dębie oraz 14 Pułk Artylerii Przeciwpancernej w Suwałkach. Najnowszą jednostką jest utworzona w 2023 roku 1 Brygada Rakiet z Torunia. Jej podstawowym uzbrojeniem są kupione w Stanach Zjednoczonych wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe HIMARS, które w Siłach Zbrojnych RP otrzymały kryptonim Homar-A (kupione od Koreańczyków wyrzutnie K239 Chunmoo mają oznaczenie Homar-K).

Jak wyjaśnia dowódca 1 Brygady Rakiet, płk Marek Wasielewski, utworzenie tej jednostki wpisuje się w natowską koncepcję odstraszania. A dzięki jej nowemu uzbrojeniu znacząco wzrosła siła polskich wojsk rakietowych i artylerii. – Siły Zbrojne Rzeczypospolitej muszą mieć zdolności do rażenia przeciwnika w głębi operacyjnej, głębokimi uderzeniami rakietowymi – mówił płk Wasielewski.

Pod koniec listopada 1 Dywizjon Rakietowy 1 BR (pierwszy z czterech, które mają podlegać brygadzie) przeszedł na toruńskim poligonie certyfikację, potwierdzając tym samym gotowość do działania.

Przyszłość? Siła i precyzja!

O tym, jak głęboką transformację przechodzą obecnie wojska rakietowe i artylerii, dyskutowano wczoraj w Centrum Szkolenia Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu podczas trzydniowej międzynarodowej konferencji „Future Artillery”. Wśród tematów poruszanych w jej trakcie były m.in. wnioski płynące z wojny w Ukrainie oraz wyzwania, które czekają w najbliższych latach artylerzystów. – Budujemy i modernizujemy interoperacyjność z naszymi przyjaciółmi z NATO. Doskonalimy systemy kierowania ogniem, które są wspomagane różnymi dostępnymi narzędziami – komentował główne tematy spotkania płk Andrzej Kupisz, szef zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Inspektoratu Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych, które zorganizowało konferencję. Pułkownik podkreślał, że wojna w Ukrainie wskazała różne pola, na które wojsko powinno położyć nacisk: digitalizację, rozwój dronów oraz artylerii, która odegrała główną rolę podczas pierwszych dni walk na wschodzie. Zdaniem ekspertów konflikt zweryfikował także wiele opinii poddających w wątpliwość przydatność klasycznych systemów uzbrojenia na współczesnym polu walki. Postrachem Rosjan są dziś przekazane Ukrainie przez państwa zachodnie wyrzutnie rakietowe HIMARS i MLRS oraz samobieżne haubice kalibru 155 mm, w tym polskie Kraby.

Obok paneli dyskusyjnych, w czasie których omawiano m.in. koncepcję rozwijania zdolności wsparcia ogniowego (z naciskiem na artylerię) wojsk obrony terytorialnej, uczestnicy mieli również okazję zapoznać się z najnowszymi propozycjami firm zbrojeniowych specjalizujących się w sprzęcie przeznaczonym dla artylerzystów.

Świętują z Barbarą

Ponieważ zgodnie z tradycją polskiego oręża patronką artylerzystów, podobnie jak górników, jest święta Barbara, wojska rakietowe i artyleria świętują w dniu jej imienin, czyli 4 grudnia. W Toruniu, gdzie mieści się Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia – alma mater artylerzystów – uroczystości rozpoczęły się już 3 grudnia wieczorem.

Przed Pomnikiem Polskich Artylerzystów odbył się apel, w którym oprócz przedstawicieli Sił Zbrojnych RP – Sztabu Generalnego WP, Dowództwa Generalnego RSZ, Dowództwa Operacyjnego RSZ i Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych – wzięli udział także lokalni parlamentarzyści i władze samorządowe.

Uroczystości w jednostkach w całym kraju odbywają się także dziś.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. szer. A. Trypuć, por. Milena Kulińska/ Centrum Szkolenia Wojsk Rakietowych i Artylerii

dodaj komentarz

komentarze


Wielka gra na ukraińskim froncie
Nowa baza US Army w Polsce?
Generał z cienia
Wsparcie ma znaczenie
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Równanie z „Iksem”
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Drugi dom efów
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Koszykarskie widowisko
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Kraków zaprosił weteranów
K9, ognia!
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
F-35 zmienia wszystko
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Sojusz kontra drony
Studia z obrony granic
Polski wkład w operację „Overlord”
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Groźny incydent w Libanie
Latający dron – broń na okręty podwodne
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Natowskie manewry na Bałtyku
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Bez zmian w emeryturach
Biało-czerwona na Monte Cassino
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
Śmierć w sercu Azji
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Lotnisko w zanadrzu
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Marsz prawdę ci powie
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Husarze dla mieszkańców Polski
Bałtyk, wspólna sprawa
NATO rozkłada lotniczy parasol
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Polsko-kanadyjska współpraca
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Ślady, których nie widać
Hegseth odznaczył polskiego generała
Czerwieńsze będą…
Oswoić „latający komputer”
DIANA szansą dla polskich innowacji
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Florecista i kajakarka na pucharowym podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO