moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ruszyła budowa ORP „Albatros”

Uroczyste cięcie blach na drugi z serii niszczycieli min projektu Kormoran II odbyło się dziś w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding. To symboliczny początek budowy okrętu. Jednostka będzie nosiła nazwę ORP „Albatros”. Zgodnie z umową powinna być gotowa w styczniu 2020 roku. Prawdopodobnie za dziewięć miesięcy rozpocznie się budowa trzeciego okrętu – ORP „Mewa”.


ORP „Kormoran” to pierwsza jednostka z serii niszczycieli min projektu Kormoran II. 

– Do tej pory stocznia kompletowała materiały do budowy okrętu. Najważniejszym komponentem będzie oczywiście amagnetyczna stal, z której powstanie kadłub – wyjaśnia Grzegorz Landowski, rzecznik Remontowej Holdingu SA. – Dzisiejsze cięcie blach to faktyczny początek procesu produkcyjnego – dodaje. Okręt będzie budowany przez konsorcjum polskich firm. Na jego czele stoi gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding. Oprócz niej w projekt są zaangażowane Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej w Gdyni oraz PGZ Stocznia Wojenna. – Jednostka powstanie według tego samego projektu, co pierwszy z serii trzech niszczycieli min – ORP „Kormoran”, który został przekazany marynarce w listopadzie ubiegłego roku. Dokument przygotowali specjaliści z biura Remontowa Marine Design&Consulting, wchodzącego w skład naszej grupy – informuje Landowski.

Tak więc ORP „Albatros” będzie miał 58,5 m długości i 10,3 m szerokości, a jego wyporność wyniesie 850 t. Kadłub z amagnetycznej stali i cichy napęd ochronią jednostkę przed minami, które reagują na pole magnetyczne bądź odpowiednio wysokie natężenie dźwięku. Z kolei system pędników cykloidalnych zapewni okrętowi ponadprzeciętną zwrotność. – Zbyt wcześnie jeszcze, by stwierdzić, czy wyposażenie obydwu niszczycieli min będzie identyczne. Wykonawca prowadzi na ten temat rozmowy z gestorem, czyli marynarką wojenną – przyznaje Landowski. W podobnym tonie wypowiada się kmdr por. Jarosław Iwańczuk, dowódca 13 Dywizjonu Trałowców, w którym docelowo będą służyły wszystkie trzy nowe niszczyciele min. – ORP „Kormoran” to prototyp. W trakcie użytkowania tego okrętu wpadło nam do głowy trochę pomysłów na nowe rozwiązania, które mogłyby jeszcze udoskonalić ten bardzo dobry projekt – przyznaje oficer. Ale i on zastrzega, że o szczegółach nie chciałby jeszcze mówić.

Tymczasem z myślą o nowych okrętach od dłuższego czasu testowana jest 35-milimetrowa armata Tryton. Już w momencie budowy ORP „Kormoran” było wiadomo, że w przyszłości zastąpi ona zamontowaną na nim 23-milimetrową armatę Wróbel. W Trytona miałyby też zostać wyposażone dwa kolejne niszczyciele min z serii.

Sam ORP „Kormoran” ciągle jeszcze przechodzi badania kwalifikacyjno-wojskowe. Załoga sprawdza działanie poszczególnych mechanizmów, a przy okazji doskonali się w ich obsłudze. Na okręcie specjalistycznego wyposażenia jest bardzo dużo. Jednostka posiada np. cztery pojazdy podwodne. Double Eagle Mk III służy do rejestrowania poszukiwania min, ma parametry podobne jak podkilowy sonar, z pokładem zaś łączy go światłowód. Do tego dochodzą trzy typy pojazdów autonomicznych. Hugin służy do rejestracji zalegających na dnie obiektów, Morświn pomaga w podkładaniu toczków, czyli ładunków do niszczenia min, z kolei Głuptki, w zależności od wersji, są wykorzystywane do identyfikacji lub detonowania niebezpiecznych znalezisk. Oczywiście ORP „Kormoran” może nie tylko neutralizować miny, lecz także je stawiać. Wszystkie elementy uzbrojenia spięte są w całość za pomocą systemu zarządzania walką SCOT, który został zaprojektowany w gdyńskim Centrum Techniki Morskiej. Jednostka na razie jeszcze nie brała udziału w manewrach. Ćwiczyła natomiast m.in. w Zatoce Gdańskiej, Pomorskiej, na Świnie czy na Morzu Północnym. Reprezentowała też Polskę podczas Belgian Navy Day, czyli święta belgijskiej marynarki wojennej.

Zgodnie z planem ORP „Albatros” powinien do niej dołączyć w styczniu 2020 roku. – Wyczekujemy go z niecierpliwością i cieszymy się, że projekt jest kontynuowany – przyznaje kmdr por. Iwańczuk. Tzw. szkieletowa załoga, która będzie  sekundować stoczniowcom i przygotowywać się do przejęcia okrętu, nie została jeszcze wyznaczona. – Mamy już jednak na nią pomysł. Na niszczycielach min projektu 206FM służy mnóstwo doświadczonych marynarzy, więc ze skompletowaniem załogi „Albatrosa” nie powinno być problemu – zapewnia dowódca 13 Dywizjonu Trałowców. Wiadomo, że na stanowisko dowódcy ORP „Albatros” planowany jest kpt. mar. Piotr Gorycki, który obecnie dowodzi niszczycielem min ORP „Czajka”.

Tymczasem już wkrótce powinna ruszyć budowa trzeciego z serii Kormoranów, który będzie nosił nazwę ORP „Mewa”. – Planujemy ją rozpocząć za dziewięć miesięcy. Aby wywiązać się z umowy, musimy budować dwa okręty jednocześnie. Ostatni z Kormoranów marynarka powinna otrzymać w listopadzie 2021 roku – informuje Landowski.

Oprócz nowego niszczyciela min w stoczniach budowane są obecnie jeszcze trzy jednostki dla polskich sił morskich: dwa z serii sześciu holowników (projekt również realizuje stocznia Remontowa Shipbuilding), a także okręt patrolowy ORP „Ślązak” (buduje go gdyńska Stocznia MW). Zarówno pierwszy z holowników, jak i „Ślązak” mają wejść do służby w przyszłym roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Tomasz Gos

dodaj komentarz

komentarze


Innowacje dla bezpieczeństwa
Królestwo pojazdów
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Sportowe jubileusze
Pancerny Poznań
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Apetyt Smoka rośnie
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Minister obrony RFN w Polsce
Wsparcie ma znaczenie
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Krok w stronę pokoju
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Zełenski traci Order Orła Białego?
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Ważne decyzje w Brukseli
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Stała baza wojsk USA w Polsce
Podróż w ciemność
Zbrodnicza farsa
Umowa na pociski do Patriotów
Premier powołał nową wiceminister obrony
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Mundur, medale i duma
Bez zmian w emeryturach
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Polski wkład w operację „Overlord”
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Na straży nieba
Marsz gąsienicowych kolumn
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Orka tuż, tuż
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Śmierć w sercu Azji
Polska szykuje się do produkcji Panter
Generał z cienia
Kraków zaprosił weteranów
Podchorążowie w dżungli
Równanie z „Iksem”
AMW oferuje mieszkania
Trening działań połączonych
Święto DGRSZ
F-35 Changes Everything
Lotnicze święto w Lesznie
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Na granicy stratosfery
Prezydent z wizytą w Orzyszu
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
„Strzała weterana” spaja środowisko
Koło zamachowe gospodarki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO