Na przykładzie prezentowanego na paryskich targach uzbrojenia i wyposażenia dla wojsk rakietowych i artylerii dobrze widać, jak firmy zbrojeniowe z poszczególnych krajów potrafią dostosowywać się do najnowszych potrzeb wojska – pisze z targów Eurosatory Krzysztof Wilewski, dziennikarz portalu polska-zbrojna.pl.
Choć na Eurosatory 2014 nie brakuje firm oferujących sprzęt i uzbrojenie dla sił morskich i powietrznych, to podobnie jak w poprzednich latach także i w tym roku paryskie targi zdominowały przedsiębiorstwa zbrojeniowe oferujące produkty przeznaczone dla wojsk lądowych.
Ponieważ na targach wystawia się ponad tysiąc pięćset firm, jest ogromne prawdopodobieństwo, że właściwie każdy, kto przyjechał do Paryża, znalazł tutaj interesujący go osprzęt i wyposażenie, amunicję i broń oraz bezzałogowce i pojazdy dla poszczególnych rodzajów sił lądowych.
Ja swoją uwagę skupiłem na tym, co producenci przygotowali dla żołnierzy boga wojny, czyli artylerzystów. Na Eurosatory można było w tej dziedzinie zauważyć dwa trendy. Pierwszy – rosną nowe mocarstwa. Jeszcze w ubiegłej dekadzie w produkcji tego rodzaju uzbrojenia dominowały Stany Zjednoczone, a Europa, a dokładniej Europa Zachodnia, bardzo starała się je dogonić.
Dziś nie tylko Europa idzie ramię w ramię z USA w dziedzinie nowoczesnych pocisków rakietowych oraz systemów dowodzenia i kierowania ogniem. Na Eurosatory wystarczyło odwiedzić stoisko tureckich firm, a dokładniej Roketsana, aby przekonać się, jaki postęp w tej dziedzinie dokonał się w innych krajach.
Turcy produkują właściwie pełną paletę broni rakietowej, od pocisków przeciwpancernych, poprzez pociski przeznaczone dla lotnictwa (głównie śmigłowcowego), rakiety dla systemów ogniowych typu MLRS aż do pocisków taktycznych dalekiego zasięgu.
Kołowy transporter opancerzony Centauro w wersji AMC - Oto Melara.
A Turcy nie są jedyni. Pomijając Izraelczyków, którzy mogą liczyć na zamożnych amerykańskich sponsorów i w tym zestawieniu powinni być brani w szczególny nawias, zaawansowane prace nad nowoczesnymi pociskami rakietowymi prowadzi wiele krajów. Jeśli chodzi o rakiety przeznaczone dla systemów typu MLRS, to warto zwrócić uwagę na Brazylijczyków i ich system Astros firmy Avibras Industria Aeroespacial, Chińczków z systemem AR3 firmy Norinco oraz Indie, których koncern Ordnance Factory Board, choć specjalizuje się w artylerii lufowej, to ostatnio intensywnie pracuje nad rakietowym systemem wieloprowadnicowym i pociskami do niego.
A jak doda się do tego, że coraz większe aspiracje ma Korea i Pakistan, a do gry po zniesieniu zakazu eksportu uzbrojenia wkroczyła również Japonia, można być pewnym, że jeśli chodzi o ten rodzaj uzbrojenia, czekają nas ciekawe czasy.
Drugim trendem, który widać na paryskich Eurosatorach w przypadku wojsk boga wojny, jest to, że mimo dynamicznego rozwoju techniki rakietowej ani przemysł, ani armie na świecie nie zamierzają rezygnować z artylerii lufowej. Choć w Paryżu nie było w tej dziedzinie jakiegoś „wysypu” nowości, to jednak było kilka premier, na które warto zwrócić uwagę. Np. izraelski Elbit zaprezentował na targach nie tylko nową wersję Atmosa, 155-mm haubicy na podwoziu kołowym, której licencję kupiła Huta Stalowa Wola i które to działo ma trafić do służby w naszej armii jako Kryl. Izraelska firma pokazała również w Paryżu po raz pierwszy publicznie system Spear, czyli 120-mm moździerz, który można zamontować (jako autonomiczny podzespół) na dowolnym podwoziu samochodowym. Na targach Spear prezentowano na małym terenowym aucie.
Działo Boxer AGM.
O nowości zadbali też włosi z Oto Melary, którzy zaprezentowali na targach swój kołowy transporter opancerzony Centauro w wersji AMC, czyli uzbrojony w 120 mm moździerz. Podobnie jak w przypadku izraelskiej konstrukcji, broń działa jako autonomiczny system, z tą różnicą, że włoska schowana jest w środku przedziału transportowego.
Ciekawy artyleryjski systemem zaprezentowali na paryskich targach również Niemcy z koncernu KMW. Działo Boxer AGM to nic innego jak bazująca na sprawdzonym i cenionym przez specjalistów 155-mm dziale Pzh 2000 wieża AGM osadzona na podwoziu najnowszego niemiecko-duńskiego kołowego transportera opancerzonego Boxer.
autor zdjęć: Krzysztof Wilewski
komentarze