Krążownik „Dragon” znów na wodzie. Wizerunek legendarnego polskiego okrętu wojennego trafił na kolekcjonerską dwuzłotówkę. Monetę symbolicznie zwodowano na Odrze. Miłośnicy numizmatów mogą poszerzyć swoją kolekcję, wymieniając w NBP obiegowe dwa złote na unikalnego „Dragona”.
Moneta z wizerunkiem historycznego krążownika, który brał udział w II wojnie światowej, jest w obiegu od 18 października. Teraz została uroczyście „zwodowana”. Ceremonia odbyła się w Szczecinie, na pokładzie okrętu ORP „Lublin”, który zacumował przy Wałach Chrobrego. Ojcem chrzestnym dwuzłotówki został prof. Eugeniusz Gatnar z Narodowego Banku Polskiego. To właśnie on pokropił dwuzłotówkę różą zanurzoną w wodzie. Zaraz potem do Odry wrzucono butelkę ze specjalnym certyfikatem monety.
Kolekcjonerzy mieli szansę od razu zaopatrzyć się w dwuzłotówkę. – Prowadzimy wymianę nominał za nominał. Wystarczy zatem przyjść ze zwyczajną dwuzłotówką i zamienić ją na monetę z „Dragonem” – mówi Katarzyna Zwarzany z delegatury NBP w Szczecinie.
Mennica wybiła 800 tys. monet z historycznym krążownikiem. Można je dostać we wszystkich oddziałach NBP, a także za pośrednictwem internetowego serwisu Kolekcjoner. Monety zostały wykonane ze stopu Nordic Gold. Są pełnoprawnym środkiem płatniczym.
Goście uroczystości mogli zwiedzić ORP „Lublin” oraz trałowiec ORP „Necko”, poznać historię „Dragona”, obejrzeć wystawę i pokaz multimedialny poświęcony polskim okrętom z czasów II wojny światowej.
Do tej pory NBP wprowadził do obiegu dwuzłotówki m.in. z wizerunkami ORP „Błyskawica” i ORP „Orzeł”. W tym roku mennicę opuści jeszcze moneta poświęcona ORP „Piorun”. – Wstępnie zakładamy, że seria będzie liczyła osiem monet. Ale to cały czas kwestia otwarta – podsumowuje Zwarzany.
Krążownik ORP „Dragon” służył w polskich siłach zbrojnych podczas II wojny światowej. Okręt został zbudowany w latach 1917–1918 przez Brytyjczyków. W pierwszy rejs pod biało-czerwoną banderą wyszedł 20 lutego 1944 r. Do jego zadań należała ochrona konwojów na Morzu Norweskim. Brał też udział w operacji związanej z desantem sił alianckich w Normandii. Ostrzeliwał wówczas niemieckie wojska oraz baterie artylerii nabrzeżnej w okolicach Caen. 8 lipca 1944 r. „Dragon” został uszkodzony przez niemiecką łódź podwodną. Ostatecznie dowództwo podjęło decyzję o jego zatopieniu.
autor zdjęć: NAC
komentarze