moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.

W najbliższy weekend w Gminie Hrubieszów spotkają się miłośnicy tradycji polskiej kawalerii, jeździectwa i militariów. Fundacja Niepodległości, Gmina Hrubieszów oraz Szwadron Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych zapraszają na jubileuszowe X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO

Organizatorzy podkreślają, że odtworzenie przedwojennego Święta Pułkowego 2.Pułku Strzelców Konnych realizują od roku 2015.

Miejscem uroczystości i obchodów będą: Hrubieszów w sobotę 13 lipca 2024 i Łotoszyny k/Hrubieszowa w sobotę i niedzielę 13-14 lipca 2024.

Głównym celem wydarzenia jest tradycyjnie upamiętnienie obecności 2.Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie i dziedzictwa jego tradycji wraz z odtworzeniem historycznego Święta Pułkowego 2 PSK.
Promuje ono równocześnie współczesne budowanie potencjału obronnego Rzeczypospolitej nad Jej wschodnią granicą.

Upamiętnienie będzie obejmowało dwudniowe odtworzenie tradycyjnego Święta Pułkowego 2.Pułku Strzelców Konnych, które zgodnie z kawaleryjskim zwyczajem rozpocznie się Mszą św. w kościele Garnizonowym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie, w sobotę 13 lipca 2024, o godz.11:00.

Następnie rozpoczną się towarzyszące świętu pokazy sprawności kawaleryjskiej, rozgrywane w odniesieniu do regulaminu Mistrzostw Konnych Wojska Polskiego „Militari” z lat II RP.

W ciągu dwóch dni uczestnicy zaprezentują ujeżdżenie, strzelanie, skoki przez przeszkody oraz pokazy władania białą bronią – szablą i lancą, konno.

W tym roku przypada 90. rocznica Konnych Mistrzostw Wojska Polskiego, które w roku 1934 zorganizował w Hrubieszowie 2.Pułk Strzelców Konnych.

Odtworzenie Święta Pułkowego 2.Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie pozwoli przypomnieć rolę Lubelszczyzny w formowaniu polskich jednostek kawaleryjskich w latach walk o kształt granic Niepodległej (1918 - 1921). Swoje korzenie mają tu tak słynne jednostki jak 1.Pułk Ułanów Krechowieckich im. Pułkownika Bolesława Mościckiego oraz 7.Pułk Ułanów Lubelskich im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego.

2 Pułk Strzelców Konnych został utworzony ze szwadronów kawalerii przybyłych do Polski z Francji wiosną 1919 roku, wraz z Błękitną Armią gen. Józefa Hallera. Po zwycięskiej wojnie z sowiecką Rosją, w roku 1920, Pułk otrzymał Garnizon w Hrubieszowie. Jego tradycje współcześnie dumnie kontynuuje 2.Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy im.mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala".

Dzisiaj także w także wiele jednostek 18."Żelaznej" Dywizji Zmechanizowanej, broniącej wschodniej granicy Rzeczypospolitej, dziedziczy chlubne tradycje polskiej jazdy.

Wydarzenie w atrakcyjnej formie zaprezentuje tradycję polskiej kawalerii i wysokie standardy jej wyszkolenia. Wykaże też wartość ich współczesnego kontynuowania, m.in. w kształtowaniu postaw patriotycznych. Kontekst czasu wydarzenia i jego miejsca – kierują myśli ku obrońcom naszych polskich granic.

Maciej Szymczak, członek zarządu Fundacji Niepodległości:

– W naszej ocenie wydarzenie skutecznie przyczynia się do wzmacniania więzi łączących społeczeństwo z Siłami Zbrojnymi RP. W obecnej trudnej sytuacji wykazywanie tego typu pozytywnych relacji – odnoszących się do polskiej tradycji niepodległościowej – zasługuje na dołożenie wszelkich starań.

Codzienny trud wkładany przez kawalerzystów w perfekcyjne wypełnianie obowiązków, może być do dzisiaj wzorem zaangażowania w służbę dla Ojczyzny. Eksponowanie tego dziedzictwa w środowiskach podtrzymujących tradycję polskiej jazdy – także na płaszczyźnie edukacji obywatelskiej – jest jednym z elementów wydarzenia, które organizujemy od 2015 roku.

Artystycznym uzupełnieniem jubileuszowego kawaleryjskiego święta będzie w sobotę 13 lipca 2024 wieczorny festyn muzyczny „LATA DWUDZIESTE, LATA TRZYDZIESTE”, zorganizowany dla mieszkańców wraz z Gminą Hrubieszów w Łotoszynach k/Hrubieszowa, o godz.18:00.

W kawaleryjskim i tanecznym repertuarze z epoki wystąpi „Orkiestra Reprezentacyjna Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20.Pułku Ułanów imienia Króla Jana III Sobieskiego”, która przyjeżdża na Święto Strzelca Konnego z Wierzawic k/Leżajska.
W czasach II RP w pobliżu terenów, gdzie odbędzie się festyn, ćwiczyli regularnie kawalerzyści 2.Pułku Strzelców Konnych.

Na niedzielę 14 lipca 2024 zaplanowano w Łotoszynach k/Hrubieszowa od godz.10:00 pokazy sprawności kawaleryjskiej (skoki przez przeszkody, pokazy władania lancą i szablą konno) oraz festyn patriotyczny. Jego istotnym elementem będą pokazy statyczne nowoczesnego sprzętu wojskowego jednostek Sił Zbrojnych RP, kontynuujących chlubne dziedzictwo polskiej jazdy. Będzie można obejrzeć sprzęt bojowy jednostek 18."Żelaznej" Dywizji Zmechanizowanej, 2.Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego i 19.Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Co szczególnie ciekawe w kontekście kawaleryjskiego święta – nadbużańscy Terytorialsi, którzy mają w swoim Rejonie Odpowiedzialności wyjątkowo trudne tereny położone na granicy nad Bugiem, w swojej codziennej służbie używają konnych patroli w miejscach niedostępnych dla pojazdów.

Konny patrol Terytorialsów będzie także obecny w niedzielę 14 lipca 2024 w Łotoszynach k/Hrubieszowa.

Wstęp na wszystkie wydarzenia objęte programem – jest wolny (z wyjątkiem sobotnich uroczystości na terenie koszar 2.Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, JW4055, gdzie ze względów regulaminowych obowiązują imienne zaproszenia)

Fundacja Niepodległości organizuje jubileuszowe X Święto Strzelca Konnego we współpracy ze Szwadronem Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych oraz Gminą Hrubieszów. Organizatorzy dziękują za współpracę 2.Hrubieszowskiemu Pułkowi Rozpoznawczemu, 18."Żelaznej" Dywizji Zmechanizowanej i 19.Nadbużańskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Partnerem wydarzenia „X Święto Strzelca Konnego. Upamiętnienie obecności 2 Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie i dziedzictwa jego tradycji wraz z odtworzeniem historycznego Święta Pułkowego 2 PSK” – jest Województwo Lubelskie. Wydarzenie bierze udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego. Z uwagi na duże zasługi Lubelszczyzny w formowaniu polskich jednostek kawaleryjskich, wydarzenie wpisuje się także w obchody 550 lat Województwa Lubelskiego. Wydarzenie uzyskało także wsparcie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Zadanie: „Święto Strzelca Konnego”. Upamiętnienie obecności 2 Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie i dziedzictwa jego tradycji, wraz z odtworzeniem historycznego Święta Pułkowego 2.PSK z konkursowymi pokazami kawaleryjskimi oraz tematyczną wystawą o dziedzictwie 2.PSK i specjalnymi lekcjami tematycznymi dla młodzieży szkolnej — dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

PROGRAM X ŚWIĘTA STRZELCA KONNEGO

13 LIPCA / SOBOTA HRUBIESZÓW
Odtworzenie historycznego Święta Pułkowego 2 Pułku Strzelców Konnych

11:00 Msza św. w kościele Garnizonowym
pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie

12:30 Uroczysty Apel Pamięci oraz ceremonia
pod obeliskiem 2 Pułku Strzelców Konnych
na terenie koszar
2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego
(wstęp za zaproszeniami)

13 LIPCA / SOBOTA ŁOTOSZYNY (WSTĘP WOLNY)

15:30 Pokazy ujeżdżenia oraz strzelania

18:00 Festyn muzyczny „LATA DWUDZIESTE, LATA TRZYDZIESTE” (WSTĘP WOLNY)
W kawaleryjskim i tanecznym repertuarze z epoki wystąpi „Orkiestra Reprezentacyjna Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20.Pułku Ułanów imienia Króla Jana III Sobieskiego”, która przyjeżdża na Święto Strzelca Konnego z Wierzawic k/Leżajska.
W czasach II RP w pobliżu terenów, gdzie odbędzie się festyn, ćwiczyli regularnie kawalerzyści 2.Pułku Strzelców Konnych.

 

14 LIPCA / NIEDZIELA ŁOTOSZYNY (WSTĘP WOLNY)

10:00-17:30
Festyn patriotyczny „Kontynuacja dziedzictwa kawalerii”
Kawaleryjski Memoriał Mjr. Michała Radzimińskiego, upamiętniający
szefa wyszkolenia sportowego
w 2 Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie.

11:00 Pokaz skoków przez przeszkody

13:00 Pokaz władania lancą konno

15:00 Pokaz władania szablą konno

16:00 Pokazy nowoczesnego sprzętu i uzbrojenia jednostek Sił Zbrojnych RP:
18 Dywizji Zmechanizowanej,
2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego,
2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej
19 Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej

17:00 Ceremonia zakończenia

red. PZ

autor zdjęć: mat. organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Kraków zaprosił weteranów
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Innowacje dla bezpieczeństwa
Polska szykuje się do produkcji Panter
Wsparcie ma znaczenie
Sonda dla Jastrzębia
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Polski wkład w operację „Overlord”
Podróż w ciemność
Pancerny Poznań
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Umowa na pociski do Patriotów
Minister obrony RFN w Polsce
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Apetyt Smoka rośnie
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Generał z cienia
Powietrzne cysterny dla Polski
Śmierć w sercu Azji
Marsz gąsienicowych kolumn
Ratunek na polu walki
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Orka tuż, tuż
Bez zmian w emeryturach
Krok w stronę pokoju
Sportowe jubileusze
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Równanie z „Iksem”
Mundur, medale i duma
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Zbrodnicza farsa
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Sojusz Madrytu i Warszawy
Na straży nieba
Premier powołał nową wiceminister obrony
Szermierze i pięściarki na podium
Ważne decyzje w Brukseli
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
„Strzała weterana” spaja środowisko
Stała baza wojsk USA w Polsce
Trening działań połączonych
Zełenski traci Order Orła Białego?
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Koło zamachowe gospodarki
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
AMW oferuje mieszkania
Święto DGRSZ
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Królestwo pojazdów
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Podchorążowie w dżungli
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Niebo bez dominacji
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
F-35 Changes Everything

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO