Jesteśmy jednym z najczęściej atakowanych państw świata, jeżeli chodzi o kwestie cyber. W 2023 roku było ponad 5,8 tys. ataków na sieci wojskowe. To jest ogromne wyzwanie, przed którym stoi Wojsko Polskie – mówił Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej, podczas otwarcia Międzynarodowego Kongresu Cyberbezpieczeństwa INSECON w Poznaniu.
Pomysłodawcą dwudniowego Kongresu jest Ministerstwo Obrony Narodowej. Jak wyjaśniał wiceminister Cezary Tomczyk podczas wystąpienia inaugurującego, Kongres ma pomóc państwowym instytucjom zaangażowanym w cyberbezpieczeństwo lepiej zrozumieć wyzwania cyfrowego świata. Wiceszef MON-u zaznaczył, że inicjatywa resortu obrony spotkała się z dużym zainteresowaniem. – Udało się nam zebrać w jednym miejscu podmioty resortu obrony narodowej, podmioty podlegające Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także służby oraz instytucje państwowe, operatorów kluczowych usług, samorządy czy wreszcie cywilne i wojskowe ośrodki akademickie oraz firmy komercyjne – wymieniał Cezary Tomczyk.
Wiceminister przyznał, że cyberbezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych wyzwań, z jakim muszą mierzyć się Siły Zbrojne RP. – Jesteśmy jednym z najczęściej atakowanych państw świata, jeżeli chodzi o kwestie cyber. W 2023 roku było ponad 5,8 tys. ataków na sieci wojskowe – podał Tomczyk. – Każdego dnia nasi przeciwnicy zwiększają swoje zdolności i każdego dnia my musimy pracować nad tym, żeby rozwijać swoje – podkreślał.
Aby jeszcze lepiej odpowiadać na zagrożenia w cyberprzestrzeni, Ministerstwo Obrony Narodowej chce utworzyć Zintegrowane Centrum Cyberbezpieczeństwa. Jak wyjaśniał wiceszef MON-u, chodzi o to, by wszystkie państwowe służby miały na bieżąco informacje o zagrożeniach w cyberprzestrzeni.
Polska w czołówce
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, który swoim referatem otworzył ekspercką część Kongresu, wyraźnie podkreślał, że w dziedzinie cyberbezpieczeństwa nasz kraj nie ma się czego wstydzić, a ogromna w tym zasługa polskiej armii. – Polska cybertarcza jest jedną z pięciu najlepszych na świecie. Jesteśmy tam, gdzie są dzisiaj Amerykanie, Brytyjczycy, Chińczycy, a także Izrael – mówił wicepremier. Dodał, że nasz kraj dysponuje w zakresie bezpieczeństwa tak dużym doświadczeniem i możliwościami, że jest w stanie pomagać innym krajom. – Polska jest nie tylko odpowiedzialna za swoje cyberbezpieczeństwo, lecz także za bezpieczeństwo sieciowe naszych przyjaciół z Ukrainy. To Polska dostarcza Starlinki do Ukrainy i zapewnia tam internet. To Polska dzisiaj odpowiada za funkcjonowanie systemu przetwarzania danych w administracji podatkowej Ukrainy – wymieniał Gawkowski.
Film: Maciej Bąkowski, Krzysztof Wilewski / ZbrojnaTV
Szef resortu cyfryzacji zapowiedział podczas Kongresu, że do końca roku do Sejmu trafi projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, a środki, którymi dysponuje obecnie Fundusz Cyberbezpieczeństwa, zostaną podwojone.
Bez współpracy międzynarodowej ani rusz
W konferencji INSECON bierze udział również liczna reprezentacja zagranicznych specjalistów, m.in. z Arabii Saudyjskiej, Belgii, Danii, Gruzji, Holandii, Korei Południowej, Litwy, Niemiec, Peru, Singapuru, ze Słowenii, Stanów Zjednoczonych i z Włoch.
Gen. bryg. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, podkreślał, że współpraca międzynarodowa to klucz do skuteczności w walce z zagrożeniami cyberprzestrzeni. – Szybka wymiana informacji o zagrożeniach pozwala nam wyprzedzić ruchy naszych przeciwników. Stąd też decyzje o tym, by zacieśniać współpracę międzynarodową z naszymi partnerami, którzy są na odpowiednim poziomie dojrzałości w zakresie cyberbezpieczeństwa, ale również z dostawcami rozwiązań teleinformatycznych, które są implementowane w naszych systemach – podkreślał gen. Molenda.
Organizatorami Międzynarodowego Kongresu Cyberbezpieczeństwa INSECON są Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Grupa MTP. Konferencję objęły patronatem: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Centrum Projektów Polska Cyfrowa, NASK. Przemysłowym partnerem strategicznym Kongresu została firma Microsoft, a tzw. partnerem srebrnym – Vector Synergy.
autor zdjęć: ECSC, INSECON
komentarze