Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni rozpoczyna współpracę z ekspertami firmy Google w zakresie cyberbezpieczeństwa i przechowywania danych w chmurze. W planie są także polsko-amerykańskie szkolenia. M.in. takich ustaleń dotyczy porozumienie, jakie DKWOC podpisało z amerykańskim gigantem informatycznym. Umowę zawarto podczas Cyber Commanders Forum w Krakowie.
W Krakowie zakończyło się Cyber Commanders Forum, czyli największa na świecie konferencja dotycząca cyberbezpieczeństwa. W dwudniowym forum uczestniczyło ponad 130 osób, wśród nich odpowiedzialni za cyberbezpieczeństwo dowódcy wojskowi z 35 państw położonych na wszystkich kontynentach, w tym państw NATO z Europy oraz Ameryki Północnej, a także krajów sojuszniczych i partnerskich, np. z Ukrainy, Australii, Brazylii, Japonii i Singapuru. Cyber Commanders Forum w Polsce zorganizowano po raz pierwszy i po raz pierwszy do udziału w forum cyberdowódców zaproszono przedstawicieli technologicznych gigantów – firm takich jak Microsoft, Amazon czy Google. Gospodarzem spotkania był gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu WOC.
– Podczas konferencji dużo uwagi poświęciliśmy kwestiom związanym z szeroko rozumianym bezpieczeństwem w sferze cyber. Jednak tematem przewodnim tegorocznego spotkania było cyberbezpieczeństwo w rozwiązaniach chmurowych – mówi ppłk Przemysław Lipczyński, rzecznik DKWOC-u. W Krakowie zostało podpisanych kilka istotnych umów. – Jedna z nich dotyczy współdziałania z amerykańską firmą Google. To kolejny big tech, który staje się naszym partnerem strategicznym. DKWOC to jedyne na świecie cyberdowództwo, które nawiązało współpracę z tak wieloma technologicznymi gigantami. Naszymi partnerami są już m.in. Microsoft, Palo Alto, Cisco, Amazon Web Services, a teraz także Google – dodaje rzecznik.
Porozumienie o współpracy DKWOC-u i firmy Google w środę po południu podpisał dowódca KWOC-u gen. Molenda oraz Royal Hansen, dyrektor ds. bezpieczeństwa Google. Zgodnie z treścią umowy, specjaliści IT z cyberwojsk będą działać z ekspertami Google`a w zakresie cyberbezpieczeństwa, zwłaszcza w zakresie wykorzystywania tzw. chmury. Strony uzgodniły także chęć przeprowadzenia wspólnych, polsko-amerykańskich szkoleń i warsztatów związanych z bezpieczeństwem w strefie cyber. – Szczegóły będą jeszcze doprecyzowane – dodaje ppłk Lipczyński. Zawarte w Krakowie porozumienie będzie obowiązywać co najmniej rok.
Przy okazji Cyber Commanders Forum gen. Molenda podpisał także umowę z Tomaszem Zdzikotem, prezesem zarządu KGHM Polska Miedź. – Współpraca w dziedzinie cyberbezpieczeństwa jest kluczowa w zwalczaniu coraz bardziej zaawansowanych cyberataków. Organizacje, instytucje rządowe, korporacje i służby muszą wymieniać informacje o zagrożeniach i najlepszych praktykach, aby skutecznie bronić się przed cyberatakami – powiedział gen. dyw. Karol Molenda. Celem porozumienia DKWOC-u i KGHM-u ma być wspólne działanie na rzecz podniesienia poziomu bezpieczeństwa w polskiej cyberprzestrzeni.
autor zdjęć: DK WOC
komentarze