moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

25 lat w NATO – serwis specjalny

Gdy 12 marca 1999 roku Polska stawała się pełnoprawnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, nikt nie miał wątpliwości, że jest to jeden z najważniejszych momentów w najnowszej historii naszego kraju – pisze na łamach „Polski Zbrojnej” wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. To doniosłe wydarzenie nie było jednak dziełem przypadku, a późniejsza pozycja Polski wśród sojuszników niezasłużonym podarunkiem. Zarówno akcesja, jak i ćwierć wieku sojuszniczej służby wymagały pracy i poświęcenia, czasami nawet tego ostatecznego. O tym właśnie piszemy w materiałach serwisu specjalnego, który przygotowaliśmy z okazji 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. Zapraszamy do lektury!

 

  Sojusz dzięki nam jest silniejszy

Polska jest bardzo aktywnym członkiem NATO i środowiska międzynarodowego. Dzięki temu możemy czerpać wzorce od naszych partnerów – mówi w wywiadzie dla „Polski Zbrojnej” wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef MON-u zapowiada kompleksową transformację wojska obejmującą m.in. zmiany w strukturze armii, uzbrojeniu i wyposażeniu żołnierzy.
     
  Jesteśmy w pierwszej lidze

25 lat temu oczekiwaliśmy od NATO „tylko” gwarancji bezpieczeństwa. Dziś Polska stanowi jeden z jego filarów w regionie. Ta metamorfoza to nie kwestia przypadku, lecz ciężkiej pracy wojskowych, którzy swoje życie zawodowe związali z sojuszniczymi instytucjami. – Pokazaliśmy, że jesteśmy silnym sojusznikiem, na którym zawsze można polegać – mówi gen. broni Piotr Błazeusz.
     
 

NATO, czas próby

Na ile strategia odstraszania przyjęta przez Sojusz jest w stanie powstrzymać Rosję przed agresją? Czy możliwe jest NATO bez USA i jakie szanse ma Europa, by obronić się sama? O wyzwaniach dla sojuszników mówią Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, Wojciech Lorenz i Witold Rodkiewicz w debacie zorganizowanej przez „Polskę Zbrojną” z okazji 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO.

     
  Polska armia to nasza najlepsza wizytówka w NATO

Wnosimy do Sojuszu wiarygodność, a nasza armia pokaźny zasób zdolności i możliwości. Polska nie tylko ma poczucie bezpieczeństwa dzięki sojusznikom, ale daje je innym. Nie mam wątpliwości, że przez lata zapracowaliśmy na pozycję lidera w NATO – mówi gen. dyw. Maciej Klisz, dowódca operacyjny RSZ. Przez ostatnie ćwierćwiecze w operacjach natowskich uczestniczyło ok. 70 tys. polskich żołnierzy.
     
  Janusz Onyszkiewicz: Pohukiwania Rosji nie mogły nas zatrzymać

Pamiętam spotkanie z parlamentarzystami rosyjskimi już po zgłoszeniu przez Polskę zamiaru wejścia do Sojuszu. Powiedzieli nam, że do żadnego NATO nie wejdziemy, bo oni nie dadzą na to zgody. Padła „propozycja”, by usiąść i porozmawiać o dwustronnych relacjach. Ton tych rozmów nie był sympatyczny – wspomina Janusz Onyszkiewicz, w dniu wejścia Polski do NATO minister obrony narodowej.
     
  Prezydent Duda: 25 lat temu spełniło się marzenie pokoleń Polaków

Dołączenie przez Polskę do Sojuszu to jedno z największych osiągnięć w naszej najnowszej historii. Nasza Ojczyzna jest dzięki temu dzisiaj bezpieczna, a członkostwo Polski w NATO jest symbolem naszej narodowej jedności – powiedział Andrzej Duda w orędziu wygłoszonym w przededniu 25. rocznicy przystąpienia Polski do Sojuszu.
     
  W Sejmie o 25 latach w NATO

O tym jak Sojusz Północnoatlantycki wpływał na bezpieczeństwo Polski przez ostatnie 25 lat i jak dziś, wspólnie z sojusznikami, stanowimy jedność w kwestii obronności debatowali politycy podczas konferencji z okazji 25-lecia Polsce w NATO. Wśród prelegentów m.in. Szymon Hołownia, Władysław Kosiniak-Kamysz i Radosław Sikorski.
     
  25 lat temu oczekiwaliśmy od NATO tylko gwarancji bezpieczeństwa. Dziś Polska stanowi jeden z jego filarów w regionie. Ta metamorfoza to nie kwestia przypadku, lecz ciężkiej pracy wojskowych, którzy swoje życie zawodowe związali z sojuszniczymi instytucjami. Więcej o NATO przeczytasz w najnowszym miesięczniku Polska Zbrojna.
     
   

Z okazji 25. rocznicy wejścia Polski do NATO przygotowaliśmy wydanie specjalne Polski Zbrojnej.

Publikacja jest też dostępna w wersji angielskiej.

Zapraszamy do lektury!

     
   

 25 lat w NATO to czas rewolucji Sił Zbrojnych RP

Polska wydaje ponad 4% PKB na armię, jej transformację i na bezpieczeństwo. Wszystkie państwa powinny iść za naszym przykładem – powiedział podczas konferencji prasowej wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, który przewodniczył dziś posiedzeniu Rady Ministrów. Premier Donald Tusk przebywa bowiem z wizytą w Stanach Zjednoczonych.

     
 

ZbrojnaTV: Co dalej z NATO?

Rosnące zagrożenia w regionie euroatlantyckim powinny stać się impulsem do głębokich zmian w NATO. „Polska Zbrojna” zaprosiła do debaty o przyszłości Sojuszu i wyzwaniach dla państw członkowskich specjalistów zajmujących się międzynarodowym bezpieczeństwem. Posłuchajcie dyskusji z udziałem Grzegorza Kostrzewy-Zorbasa, Wojciecha Lorenza i Witolda Rodkiewicza

   

 

 

Świętujemy dwudziestopięciolecie członkostwa w NATO

„Polska jest lojalnym sojusznikiem paktu północnoatlantyckiego i wkłada wielki wysiłek w to, aby miała armię dobrze wyposażoną i gotową do obrony”. To zapewnienie padło dzisiaj podczas uroczystego apelu z okazji 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. W uroczystości na placu przed Muzeum Wojska Polskiego uczestniczył minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

     
   

Polska jest gospodarzem w NATO

Aby utrzymać wolność, musimy być silni, po to jest NATO i po to przystąpiliśmy do Sojuszu – mówił we wtorek wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef MON-u był jednym z uczestników debaty „Polska w NATO z perspektywy 25 lat członkostwa”, która miała miejsce w Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej. W spotkaniu wzięli udział także byli ministrowie obrony.

     
   

Rozmowy prezydenta w amerykańskim Kongresie

Ukraińcy zasługują na wsparcie. Nie można pozwolić, by Putin zwyciężył, bo rozbudzi to rosyjski imperializm, a poziom niebezpieczeństwa jeszcze się zwiększy – powiedział Andrzej Duda po spotkaniu w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Z przedstawicielami amerykańskiego parlamentu prezydent rozmawiał o bezpieczeństwie w Europie i przekonywał do odblokowania pakietu wsparcia dla Kijowa.

     
 

Prezydent Duda i premier Tusk w Białym Domu

Decyzja o odblokowaniu w Kongresie pomocy jest bardzo ważna dla Kijowa i całej wspólnoty Zachodu. Od niej zależy los milionów ludzi w Ukrainie – powiedział w Waszyngtonie Donald Tusk. Premier i prezydent Andrzej Duda spotkali się we wtorek w Białym Domu z prezydentem USA Joe Bidenem. Głównymi tematami obrad były bezpieczeństwo, wsparcie dla Ukrainy i przyszłość NATO.

     
 

Andrzej Duda: Polska jest ważną częścią NATO

Cieszymy się i jesteśmy dumni, że jesteśmy członkiem NATO – mówił Andrzej Duda w Brukseli. Prezydent spotkał się w Kwaterze Głównej NATO z Jensem Stoltenbergiem, sekretarzem generalnym Sojuszu. Politycy rozmawiali m.in. o roli Polski w NATO i pomocy dla Ukrainy. – Dziękuję Polsce za wybitny wkład w nasz Sojusz – stwierdził szef NATO.

   

 

 

Bydgoszcz świętuje z NATO

W największym natowskim garnizonie w naszym kraju świętowano dziś 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO. Tłumnie przybyli na obchody bydgoszczanie i mieszkańcy okolicznych miejscowości mieli okazję zapoznać się z najnowszym sprzętem – czołgami M1A2SEPv3 Abrams i K2 Black Panther, armatohaubicami Krab i K9 Thunder oraz wyrzutniami rakietowymi K239 Chunmoo i HIMARS.

     
 

Polska z dumą niesie flagę NATO

Wyciągając lekcję z historii, uczynimy wszystko, by Polska była silnym i bezpiecznym państwem – zapewnił dziś minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas gali z okazji 25. rocznicy wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Uroczystość odbyła się w sobotni wieczór w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

     
 

Nie jesteśmy w NATO na gapę

Czas dzieciństwa w NATO mamy już dawno za sobą. Dziś nie musimy się już uczyć i szukać cudzego uznania. Jesteśmy dojrzałym i świadomym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, aktywnie uczestniczymy w jego rozwoju – mówi gen. broni Sławomir Wojciechowski, polski przedstawiciel przy Komitetach Wojskowych NATO i Unii Europejskiej i kandydat Polski na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE.

   

 

 

 

Mocni w Sojuszu

Rosja przygotowuje się do konfliktu z NATO, dlatego musimy ją odstraszać naszą spójnością i gotowością do działania – mówili uczestnicy debaty o bezpieczeństwie, zorganizowanej przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego z okazji 25-lecia Polski w Sojuszu. Sporo uwagi poświęcono też wsparciu Ukrainy oraz kwestiom cyberbezpieczeństwa.

 REKLAMA

PZ

autor zdjęć: st. kpr. Marcel Mańkowski / 1WBP

dodaj komentarz

komentarze


„Osiodłać krowę”
 
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Podróż w ciemność
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Plan na szczyt
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
AWACS-y dostarczone
Trzy miecze pokoju
Spadochroniarze w operacji TALO
Latający radar
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Equipment Tailored to the Needs
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Koszykarskie święto w Łodzi
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Zaprojektuj mural o powstaniu
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Ameryka daje wsparcie
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Inwestycja potrzebna jak tlen
Ratownicy na medal
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Jak rozbito więzienie w Końskich
Docenić „misjonarzy”
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
NATO on Northern Track
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Policjanci szkolą wojsko
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Kremlowska wirtualna korekta
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
„Czarownice” nad Londynem
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Dzień, który zmienił bieg wojny
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
„Umieram jak Polak”
Terroryści na lotnisku
Przesmyk w grze
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Więcej niż szkolenie TCCC
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Pokazali swoją siłę
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Gortat Team vs drużyna NATO
AW149 wkrótce „made in Poland”
Sztandar dla cyberwojsk
„Baltops” – moc na Bałtyku
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO