Udrażniali rzeki, strumyki, przepusty i kanały wodne, rozbierali uszkodzone mosty i budowali nowe. Przekazywali pomoc humanitarną najbardziej potrzebującym oraz pomagali mieszkańcom w usuwaniu skutków nawałnic w ich gospodarstwach domowych. Saperzy z 2 Pułku Inżynieryjnego, którzy w Słowenii stanowili Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe, powoli kończą swoją służbę.
Słowenia zmagała się z obfitymi opadami deszczu oraz potężnymi powodziami na początku sierpnia. Skala zniszczeń była olbrzymia: pod wodą znalazło się kilkanaście miejscowości, kilka osób straciło życie, a tysiące zostało poszkodowanych. Słoweńskie władze zwróciły się o pomoc w walce z żywiołem do Unii Europejskiej i NATO. Bardzo szybko na apel odpowiedziało Wojsko Polskie. Minister obrony Mariusz Błaszczak już w pierwszych dniach sierpnia zdecydował o skierowaniu do Słowenii żołnierzy wojsk inżynieryjnych wraz ze specjalistycznym sprzętem. Początkowo do Lublany, stolicy kraju, odleciała grupa rekonesansowa, by ustalić zakres prac niezbędnych do wykonania na terenach dotkniętych powodziami. Finalnie w połowie sierpnia do Słowenii wysłano Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe, w skład którego wchodzą żołnierze z 2 Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia. WZZ Słowenia liczy prawie 50 żołnierzy i około 30 jednostek sprzętu wojskowego. Saperami dowodzi ppłk Marcin Malinowski.
– Żołnierze pokonali 1200 km przez terytorium Polski, Czech, Austrii oraz Słowenii, by wesprzeć ofiary klęski żywiołowej. Zgrupowanie transportowało także pomoc humanitarną przekazaną przez Caritas Polska i Caritas Ordynariatu Polowego WP – wyjaśnia ppłk Jacek Goryszewski, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. To właśnie ta instytucja dowodzi WZZ w czasie misji pełnionej w Słowenii. Jak informuje Dowództwo Operacyjne, przez niespełna miesiąc żołnierze z 2 Pułku Inżynieryjnego zbudowali nowe mosty w miejscowościach Mežica i Gornji Grad oraz rozebrali uszkodzone przeprawy zagrażające zdrowiu lub życiu. Polscy saperzy udrażniali również rzeki, strumyki, kanały wodne i przepusty. Pomagali także lokalnej ludności w usuwaniu skutków powodzi na terenie ich gospodarstw domowych. Natomiast specjaliści z dziedziny CIMIC (współpraca cywilno-wojskowa) udzielali wsparcia i pomocy humanitarnej.
Żołnierzy z Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego „Słowenia” w środę 13 września odwiedził gen. broni Tomasz Piotrowski. Dowódcy operacyjnemu towarzyszyli m.in. ambasador RP w Słowenii Krzysztof Olendzki oraz dowódca 2 Pułku Inżynieryjnego płk Artur Gruszczyk. – Słoweńcy dziękowali nam za inicjatywę i szybką pomoc. Docenili zaangażowanie naszych żołnierzy i efekty ich pracy. Od 25 sierpnia do 8 września, mimo trudnych warunków, polscy wojskowi zbudowali dwa mosty o nośności kilkudziesięciu ton każdy – mówi gen. Piotrowski, który wczoraj wziął udział w uroczystym otwarciu mostu w miejscowości Gornji Grad w środkowej Słowenii. – Nasi saperzy udowodnili swoją niezwykłą skuteczność i profesjonalizm. Zachowali się przy tym jak siły natychmiastowej odpowiedzi, co nie jest jednak typowe dla wojsk inżynieryjnych – podkreśla dowódca operacyjny RSZ.
Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe kończy swoją misję w Słowenii 19 września.
autor zdjęć: mł. chor. Piotr Gubernat
komentarze