moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Defender” na finiszu

Wielki finał manewrów „Defender Europe ‘20”. Polscy i amerykańscy żołnierze zatrzymali przeciwnika i rozpoczęli natarcie. Do akcji wkroczyły Rosomaki, Bradleye i Abramsy, ich działania wspierały śmigłowce Apache. Zmagania wojsk obserwował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej; Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce, a także najważniejsi dowódcy obu armii.

Powstrzymanie nacierającego przeciwnika było zaledwie początkiem dzisiejszych działań. Polscy i amerykańscy żołnierze szybko przystąpili do kontrataku. Aby było to możliwe, Rosomaki z 12 Brygady Zmechanizowanej sforsowały jezioro Zły Łęg, gdzie na przeciwległym brzegu stacjonowały pododdziały 9 Brygady Kawalerii Pancernej, które odgrywały rolę nieprzyjaciela. Działania żołnierzy zabezpieczały amerykańskie czołgi Abrams i bojowe wozy piechoty Bradley, a także śmigłowce szturmowe Apache. Tak wyglądał ostatni dzień ćwiczeń „Allied Spirit ’20”, które odbywały się na poligonie w Drawsku Pomorskim w ramach manewrów „Defedner Europe ’20”. Było w nie zaangażowanych sześć tysięcy żołnierzy oraz kilka tysięcy jednostek sprzętu.

– Nie ma takich zadań, których polscy i amerykańscy żołnierze nie byliby w stanie wykonać. Ich działań nie zahamowała nawet epidemia koronawirusa. Cieszę się, że mimo tej trudnej sytuacji, nasi sojusznicy zostali w Polsce i mogliśmy doskonalić swoje umiejętności – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak, który obserwował zmagania wojsk. Szef MON podkreślił, że sukces ćwiczeń to między innymi efekt doskonałej współpracy między Polską i Stanami Zjednoczonymi. – Jestem przekonany, że to nie koniec naszych wspólnych działań i że wiele jeszcze przed nami – powiedział. Dodał, że relacje między państwami cały czas będą się zacieśniać. – Na pewno będziemy jeszcze realizować zadania na rzecz bezpieczeństwa Rzeczypospolitej, wschodniej flanki NATO i całego wolnego świata – zapewnił.

Natomiast Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce mówiła o zaangażowaniu polskich i amerykańskich generałów, którzy dowodzili ćwiczeniem. – To wspaniali przywódcy, a jak wiemy z historii, to właśnie przywództwo jest bardzo ważne, bo dzięki niemu potrafimy realizować wyzwania. Dzięki historii wiemy też, że wolność nie jest dana raz na zawsze i nie jest za darmo. Cały czas musimy ją umacniać – powiedziała Mosbacher. Ambasador zaznaczyła także, że relacja między Stanami Zjednoczonymi a Polską jest wyjątkowa. – W USA żyje 10 milionów Polaków, wielu Amerykanów ma polskie korzenie. Ta więź jest szczególnie widoczna podczas takich manewrów. Jestem pewna, że będzie się ona cały czas umacniana, czego dowody zobaczycie państwo już wkrótce. Zawsze będziemy razem i zawsze będziemy silni – dodała ambasador Stanów Zjednoczonych.

Podczas uroczystości głos zabrał także gen. broni Christopher Cavoli, dowódca US Army Europe, która organizowała manewry. – Cieszę się, że udało się przeprowadzić to ćwiczenie mimo szalejącej pandemii. To bardzo ważne, żebyśmy byli w stanie ćwiczyć i utrzymać gotowość nawet w tak trudnych warunkach – powiedział. – Ta zdolność do działania to dowód na to, że nie poddajemy się w obliczu żadnych trudności – zaznaczył.

Natomiast gen. dyw. Maciej Jabłoński, dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej, której siły najliczniej reprezentowały Wojsko Polskie podczas manewrów, zwrócił uwagę na ich szkoleniowy wymiar. – Ćwiczenie „Defender” dla 12 Dywizji jest wspaniałym przedsięwzięciem szkoleniowym, które pozwoliło nam doskonalić współdziałanie w wymiarze sojuszniczym, realizując zadania z 1 Dywizją Kawalerii i pododdziałami 3 Dywizji Piechoty US Army – mówił. – Szczególną uwagę zwróciliśmy na zintegrowanie systemów wsparcia dowodzenia oraz procedur, dzięki czemu uzyskaliśmy zdolność szybkiego podejmowania decyzji w obszarach planowania, organizowania i prowadzenia walki – wyjaśnił.

Minister Błaszczak i ambasador Mosbacher rozmawiali z polskimi i amerykańskimi żołnierzami, którzy uczestniczyli w manewrach. – Jestem pod wrażeniem tego, jak jesteście przygotowani do działania i jak ze sobą współpracujecie. Dziękuję za wasze zaangażowanie – zwrócił się do wojskowych szef MON. – Nie ma dla mnie większego zaszczytu niż to, że mogę być tu z wami. Jesteście gwarantem naszej wolności. Dziękuję za waszą służbę! – dodała Georgette Mosbacher.


Film: MON

Głównym założeniem „Defender Europe 20” – które miały się odbyć w kwietniu i maju – było przetestowanie procedur związanych z przerzutem na Stary Kontynent 20 tysięcy amerykańskich żołnierzy i ich sprzętu. US Army miała też podjąć kilka tysięcy jednostek sprzętu z magazynów, które znajdują się w Europie, następnie wspólnie z sojusznikami zrealizować kilka mniejszych ćwiczeń taktycznych. W sumie podczas „Defendera” miało być zaangażowanych 37 tysięcy żołnierzy z 18 państw.

Jednak plany dotyczące największych od 25 lat manewrów organizowanych przez Amerykanów w Europie pokrzyżowała pandemia. Mimo że ponad 90 proc. sprzętu zostało przemieszczone lub przygotowane do przerzucenia ze Stanów Zjednoczonych, a duża część wojskowych z US Army zdążyła dotrzeć do Europy, „Defender” został wstrzymany. Ze względów epidemicznych ograniczono lub zawieszono realizację niektórych ćwiczeń, m.in. w państwach bałtyckich. Jednym z nielicznych, które doszły do skutku był „Allied Spirit ’20”, który dziś zakończył się w Drawsku.

Przedstawiciele amerykańskiej armii podkreślają jednak, że najważniejszym elementem manewrów był właśnie przerzut wojsk zza oceanu i ten plan w dużej mierze udało się zrealizować.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Zbrodnicza farsa
Powietrzne cysterny dla Polski
Apetyt Smoka rośnie
Szermierze i pięściarki na podium
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Sonda dla Jastrzębia
Pancerny Poznań
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Święto DGRSZ
Kajakarze i judocy w medalowej formie
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Ratunek na polu walki
F-35 Changes Everything
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Polski wkład w operację „Overlord”
Umowa na pociski do Patriotów
AMW oferuje mieszkania
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Innowacje dla bezpieczeństwa
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Trening działań połączonych
Marsz gąsienicowych kolumn
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Koło zamachowe gospodarki
Krok w stronę pokoju
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Sojusz Madrytu i Warszawy
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Równanie z „Iksem”
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Niebo bez dominacji
Zełenski traci Order Orła Białego?
Bez zmian w emeryturach
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Na straży nieba
Kraków zaprosił weteranów
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Królestwo pojazdów
„Strzała weterana” spaja środowisko
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Generał z cienia
Podróż w ciemność
Podchorążowie w dżungli
Minister obrony RFN w Polsce
Ważne decyzje w Brukseli
Stała baza wojsk USA w Polsce
Polska szykuje się do produkcji Panter
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Śmierć w sercu Azji
Premier powołał nową wiceminister obrony
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Wsparcie ma znaczenie
Mundur, medale i duma
Orka tuż, tuż
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Sportowe jubileusze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO