Pierwszy w armii batalion złożony wyłącznie z żołnierzy zawodowych powstał w jednostce w Międzyrzeczu. Tu także trafiły pierwsze Rosomaki i otwarto pierwszą szkołę dla strzelców wyborowych. 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana liczy dziś 3200 żołnierzy i jest jednym z najważniejszych związków taktycznych polskiej armii.
Dzieje 17 Brygady Zmechanizowanej sięgają czasów powstańców wielkopolskich. A od blisko 20 lat Brygada im. gen. broni Józefa Dowbora Muśnickiego dziedziczy tradycje 17 Pułku Piechoty i 17 Pułku Zmechanizowanego.
Jako jedna z nielicznych stacjonuje aż w trzech garnizonach: Międzyrzeczu, Wędrzynie i Krośnie Odrzańskim. A w jej skład wchodzi sześć batalionów: m.in. Strzelców Konnych Wielkopolskich i Ułanów Poznańskich; dwa dywizjony: przeciwlotniczy i artylerii oraz kompania rozpoznawcza.
Cyfrowa Bryg@da
17 Brygada uchodzi w armii za prekursorską w wielu dziedzinach. Po decyzji o wprowadzeniu armii zawodowej, to tu powstał pierwszy batalion złożony wyłącznie z żołnierzy zawodowych. To w Międzyrzeczu utworzono i testowano nową strukturę drużyn i plutonów zmotoryzowanych. Do tej jednostki trafiły pierwsze kołowe transportery opancerzone Rosomak, których dziś jest w Brygadzie 130, oraz nowoczesne moździerze 60 mm i granatniki MK-19. Brygada ma dziś w wyposażeniu także bojowe wozy piechoty, armatohaubice Dana, armaty przeciwlotnicze ZU-23-2; żołnierze używają m.in. karabinków szturmowych Beryl i pistoletów maszynowych MP-84 Glauberyt.
Także w tej jednostce powstała pierwsza w armii szkoła dla strzelców wyborowych. W Wędrzynie szkolą się specjaliści precyzyjnego strzelania z wielu jednostek wojsk lądowych.
Wojska Lądowe - Cyfrowa Brygada. Film z marca 2014 roku. Źródło: MON
W żadnej innej jednostce nie funkcjonuje w tak szerokim zakresie elektroniczny obieg dokumentów. Pracownicy sztabu i dowództwa do pracy np. na poligonie używają systemów komputerowych. Tutaj po raz pierwszy w armii przeprowadzono ćwiczenia taktyczne z użyciem cyfrowego systemu symulacji pola walki JCATS (Joint Conflict and Tactical Simulation). A niedawno zakończono testy nowych celowników termowizyjnych, w które w przyszłości mają zostać wyposażeni wszyscy żołnierze wojsk lądowych. Nie bez powodu „Siedemnastka” nazywa jest „Cyfrową Bryg@dą”.
Zmechanizowani na misjach i poligonach
Dla żołnierzy Brygady misje zagraniczne nie są wyjątkowym zadaniem. W Afganistanie zmechanizowani stanowili główną siłę bojową podczas I, II i IX zmiany polskiego kontyngentu. W operacji pod Hindukuszem wzięło udział około 2500 żołnierzy, wielu wyjeżdżało po kilka razy. Żołnierze Brygady uczestniczyli też w misji w Iraku w 2004 i 2007 roku, a także w Namibii, Jugosławii, Syrii, Czadzie, Kambodży.
W kraju rok 2014 – to przede wszystkim ćwiczenia z wdrażania systemu symulacji pola walki JCATS i JTLS. Najpierw szkolenie przeszły dwa bataliony. Później sprawdzianowi inspekcyjnemu podczas szkolenia dowódców i sztabowców poddana została cała Brygada.
W tym roku także w „Siedemnastce” rozpoczęto wdrażać nowy model rozwoju podoficerów polegający między innymi na systemie punktowania służby. Podczas szkoleń dowódcy Brygady duży nacisk położyli na taktykę przeciwpancerną i rozpoznanie, usprawnianie pracy stanowisk dowodzenia oraz koordynowanie i współdziałanie z lotnictwem.
Nowy dowódca i nowe Rosomaki
Rok 2015 przyniesie sporo zmian w Brygadzie. – Przygotowujemy się do odbioru kolejnych Rosomaków remontowanych po misji w Afganistanie. Do szyku mają trafić nowe wozy techniczne WRT, moździerze Rak i inne wersje specjalistyczne KTO. Zapowiedziana jest też dostawa nowoczesnego systemu zarządzania walką szczebla batalionu BMS – zapowiada gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak, który w grudniu zakończył dowodzenie jednostką i objął stanowisko zastępcy dowódcy w 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.
Nowy dowódca „Siedemnastej”, gen. bryg Andrzej Kuśnierek, zapowiedział, że będzie kładł nacisk na szkolenie i gotowość bojową żołnierzy. – Brygada musi posiadać zdolności operacyjne, wynikające z jej przeznaczenia bojowego. Wokół tego będzie skupiona cała działalność moja, dowództwa oraz wszystkich pododdziałów – mówi gen. bryg Kuśnierek.
W marcu 15 batalion Ułanów Poznańskich będzie zdawał egzamin na poligonie, a w maju podczas ćwiczeń „Bóbr 15” sprawdzianowi poddana zostanie cała 17 WBZ. Priorytetem będzie dywizyjne ćwiczenie „Dragon 15”, w którym jednostka ma odegrać kluczową rolę.
autor zdjęć: arch. 17BZ
komentarze