moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Cztery medale szermierzy

Ostatniego dnia mistrzostw Europy polscy szermierze nie powiększyli medalowego dorobku. Z Zagrzebia wrócą z czterema krążkami: srebrnym florecistów oraz brązowymi st. szer. Krzysztofa Mikołajczaka, st. szer. Aleksandry Sochy-Szelagowski i Renaty Knapik. To najlepszy występ reprezentacji od 5 lat.


Szósty dzień zmagań o medale mistrzostw Europy był najmniej udany dla biało-czerwonych. Wcześniej albo stawali na podium, albo byli o krok od medalu. Ostatniego dnia turnieju w Zagrzebiu nie zakwalifikowali się nawet do czołowej ósemki turniejów drużynowych. Szpadzistki zajęły dziewiąte miejsce, a szabliści jedenaste.

W pierwszym pojedynku, gwarantującym awans do ćwierćfinału, nasze szpadzistki dość nieoczekiwanie przegrały 44:45 ze Szwedkami. Tym samym brązowa medalistka turnieju indywidualnego Renata Knapik oraz st. szer. Magdalena Piekarska, Małgorzata Stroka i Katarzyna Dąbrowa zamiast walczyć o awans do półfinału musiały rywalizować o miejsca od dziewiątego do piętnastego. Najpierw pokonały 45:15 reprezentantki Danii, potem 45:32 Szwajcarki, a w pojedynku o dziewiąte miejsce 45:44 Francuzki.

Szablistom drogę do ćwierćfinału zamknęli Francuzi, którzy w pierwszym meczu wygrali z biało-czerwonymi 45:43. Po tej porażce Adam Skrodzki, Marcin Koniusz, Damian Skubiszewski i Michał Kosman walczyli o miejsca od dziewiątego do dwunastego. Po przegranej 34:45 z Białorusinami w boju o jedenastą lokatę starli się z Hiszpanami. Biało-czerwoni wygrali 45:32.

W finale turnieju szpadzistek triumfowały reprezentantki Estonii. O złoto biły się z Rumunkami i pokonały je 27:20. Brązowy medal zdobyły Węgierki, które w meczu o trzecie miejsce wygrały 28:25 z Włoszkami. Piąte miejsce zajęły Ukrainki – w pojedynku o tę lokatę pokonały 39:38 Rosjanki. Tytuł mistrzowski w turnieju szablistów zdobyli Włosi. Reprezentanci Italii w finałowym starciu wygrali 45:40 z Węgrami. Brąz, po zwycięstwie 45:36 nad Rumunami, wywalczyli Ukraińcy. Piąte miejsce zajęli Niemcy, szóste – Francuzi, siódme Rosjanie, a ósme – Gruzini.

Reprezentacja polskich szermierzy wraca z Zagrzebia z czterema medalami: srebrnym – zdobytym przez drużynę florecistów (Radosław Glonek, Paweł Kawiecki, Michał Majewski i Leszek Rajski) i trzema brązowymi. Na najniższym stopniu podium stanęli: st. szer. Krzysztof Mikołajczak, st. szer. Aleksandra Socha-Szelagowski i Renata Knapik. Warto też podkreślić, że polskie szablistki tylko jednym trafieniem przegrały mecz o brązowy medal z Włoszkami.

Mjr Jerzy Świnoga ze st. szer. Aleksandrą Sochą-Szelagowski na V Letniej Olimpiadzie Wojskowej w Rio de Janeiro (2011).

Występ biało-czerwonych – w rok po klapie na igrzyskach w Londynie – należy uznać za udany. W czempionatach Starego Kontynentu, które są rozgrywane od 1981 roku, ostatnio Polacy lepiej wypadli w 2008 roku w Kijowie, gdzie zdobyli dwa złote medale (drużyna florecistów i szablistek) i jeden brązowy (Małgorzata Wojtkowiak). W 2009 r. wywalczyliśmy tylko srebro (drużyna szpadzistek) , w 2010 – złoto (drużyna szpadzistek) i brąz (Radosław Zawrotniak), w 2011 – srebro (Aleksandra Socha) i brąz (Tomasz Motyka), a w 2012 – dwa brązowe (Socha i Michał Majewski).

Mistrzostwa w Zagrzebiu zbiegły się akurat z ostatnim etapem wprowadzania korekt do składu reprezentacji Wojska Polskiego, która przygotowuje się do startu na VI Letniej Olimpiadzie Wojskowej w Korei Południowej w 2015 roku. Świetnym występem na mistrzostwach Europy przypomnieli o sobie floreciści i szpadzistka Renata Knapik. Mjr Jerzy Świnoga, szef zegrzyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego, przyznaje, iż kandydatury Knapik i florecistów były brane pod uwagę przez sztab odpowiedzialny za budowę naszej reprezentacji na Koreę. – Medalami w Zagrzebiu zasłużyli sobie na powołanie do… wojska i start w wojskowej olimpiadzie – mówi były szermierz warszawskiej Legii. – Ostateczne decyzje w sprawie nowych zawodników w reprezentacji WP zapadną jednak za kilka tygodni po rozegraniu imprez mistrzowskich w innych dyscyplinach sportu – dodaje major.

szus

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Drugi dom efów
Za sterami Husarza
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Wojskowy ratunek dla cywilnego szpitala
Koszykarskie widowisko
Zmienił się dowódca, misja DORSZ pozostaje ta sama
Wsparcie ma znaczenie
Merops nad Ustką
Śmierć w sercu Azji
Nowy Grot zatwierdzony
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Polski wkład w operację „Overlord”
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Powitanie F-35 z Polską
Generał z cienia
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
Równanie z „Iksem”
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Kraków zaprosił weteranów
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Wielka gra na ukraińskim froncie
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Wyjątkowy przelot polskich F-35
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Husarze dla mieszkańców Polski
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Litwini z polskimi Gromami
Bez zmian w emeryturach
Hegseth odznaczył polskiego generała
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Groźny incydent w Libanie
Natowskie manewry na Bałtyku
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Od eksperymentu do elity NATO
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Sojusz kontra drony
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Marsz prawdę ci powie
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Biało-czerwona na Monte Cassino
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Jego ofiara – nasza pamięć
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Studia z obrony granic
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Czerwieńsze będą…
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO