moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gratulacje dla naszej katorżniczki!

W sobotę blisko tysiąc biegaczy stanęło do rywalizacji w 20. Biegu Katorżnika. Wśród nich była nasza redakcyjna koleżanka Marta Kaźmierczak, która sprawiła nam ogromną niespodziankę, zwyciężając w kategorii dziennikarek. Trasę tego jednego z najtrudniejszych biegów terenowych w Polsce pokonało aż 783 zawodników, a na mecie krótszych wyścigów zameldowało się 181 osób.

Jubileuszowa edycja kultowego biegu zgromadziła na starcie setki śmiałków gotowych do zaciętej rywalizacji o nietypowe medale – zawieszone na łańcuchu żeliwne podkowy. Niestety, organizator, Wojskowy Klub Biegacza „Meta” Lubliniec, zapowiedział, że ta kultowa impreza odbywa się już po raz ostatni. W pożegnalnym biegu, podobnie jak w poprzednich latach, na trasie głównej odbyło się kilka wyścigów, w tym rozgrywany w klasyfikacji drużynowej Galernik Team. Około dziewięciokilometrowy odcinek pokonały też duety rywalizujące o zwycięstwo w „Ucieczce zakładników”. Z kolei na krótszych dystansach zorganizowano już po raz kolejny wyścigi dla dzieci, młodzieży, babć i dziadków. Najmłodsi uczestnicy w kategorii bobas, którzy pokonali trasę, oczywiście w asyście rodzica, urodzili się w 2023 roku. Najstarszą osobą, która ukończyła bieg, była zaś 86-letnia Helena Wiatr z Oleśnicy – na mecie w Leśnym Ustroniu Posmyk zameldowała się już po raz ósmy!

Zawodników ze względów organizacyjnych, aby na trasie nie tworzyły się „korki”, podzielono na kilka grup. Zwycięzca każdej serii został uznany za równorzędnego triumfatora imprezy. Pierwsza grupa wystartowała o godz. 10.00. Jako pierwszy do mety dotarł – po 1 godz. 44 min 44 s marszopływania, przedzierania się przez błotniste odcinki i biegu – Marcin Falejczyk z 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Drugi bieg mężczyzn wygrał Kamil Małek z grupy „Dzikie Lejenie” (1 godz. 39 min 46 s), a trzeci Paweł Wójcik z Gliwic (1 godz. 28 min 1 s). W rywalizacji kobiet, w której sklasyfikowano 110 zawodniczek, triumfowała Natalia Kowalska z 11 Małopolskiej BOT (1 godz. 40 min 8 s). W klasyfikacji indywidualnej biegu drużynowego Galernik Team zaś najlepszy wynik – 1 godz. 25 min 50 s – uzyskał Dawid Matyszczak z ekipy wystawionej przez Jednostkę Wojskową Komandosów. W rywalizacji VIP-ów zwyciężył z kolei Tomasz Biernacki, komendant Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie (1 godz. 46 min 27 s).

W rywalizacji drużynowej, w kategorii Galernik Team, z udziałem 28 czteroosobowych drużyn, triumfowała ekipa JWK Team w składzie: Dawid Matyszczak, Wojciech Kwiatkowski, Sebastian Kawczyński, Konrad Matuszczyk. Zwycięzcy pokonali trasę w łącznym czasie 6 godz. 20 min 1 s. Drugie miejsce, z czasem 6 godz. 29 min 21 s, zajęła drużyna reprezentująca Klub Biegacza Bryza Postomino. Na trzecim stopniu podium stanęła ekipa Hawk Team – do zwycięzców straciła 55 min 40 s.

Z kolei z pięciu duetów, które rywalizowały o miano najlepszych w kategorii „Ucieczka zakładników”, zwyciężyła amerykańska para z grupy Team Badger. Aga Lisik i Stanley Garas z trudnościami trasy oraz ze swoimi słabościami walczyli przez 2 godz. 49 min 59 s. Drugie miejsce zajęła ekipa ze Sfory BMK Ustka, a trzecie duet z Lublińca w składzie: Ewa Bambynek i Kacper Wypłosz.

Na podium stanęli również najlepsi zawodnicy w kategorii dziennikarzy. Do rywalizacji przystąpiło pięć kobiet i ośmiu mężczyzn. Jako pierwszy z tej trzynastki, po 1 godz. 35 min 56 s rywalizacji, zameldował się na mecie Andrzej Michoń z Wydziału Prasowego 2 Korpusu Polskiego – Dowództwa Komponentu Lądowego w Krakowie. Druga finiszowała, wygrywając rywalizację wśród dziennikarek, Marta Kaźmierczak z Wojskowego Instytutu Wydawniczego w Warszawie. Nasza redakcyjna koleżanka pokonała trasę w czasie poniżej dwóch godzin. Jako debiutantka w tej imprezie, organizowanej przez lubliniecką Metę, była pod wrażeniem tego, co przygotowali organizatorzy dla uczestników zawodów. – Nietypowy medal, żeliwna podkowa na łańcuchu, odzwierciedla rozmach tej imprezy. Muszę przygotować dla tego trofeum specjalne miejsce. Jestem wdzięczna losowi, że mogłam reprezentować „Polskę Zbrojną” w tym biegu – podkreśliła Marta.

Co ciekawe, nasza koleżanka z WIW-u o imprezie dowiedziała się przez przypadek dzień przed jej rozpoczęciem. Spontanicznie zdecydowała się na wyjazd, bo chciała ukończyć bieg, w którym zamierzała wystartować przed laty. – Od wielu lat biorę udział w różnych biegach, zwłaszcza górskich. Około dziesięciu lat temu za namową koleżanki zapisałam się na Katorżnika, ale wypadła mi jakaś ważna uroczystość rodzinna i nie dojechałam do Lublińca. A teraz żałuję, że przyszło mi startować w pożegnalnym Biegu Katorżnika. Z dużym smutkiem odebrałam informację, że ten bieg nie będzie już organizowany – przyznała zwyciężczyni rywalizacji dziennikarek.

Triumfatorka z WIW-u, choć wróciła z Lublińca z wyraźnymi śladami na nogach po obijaniu się o ukryte w błocie korzenie i inne przeszkody, miło wspomina swój udział w Katorżniku. – Atmosfera była cudowna. Dla mnie z perspektywy osoby, która nie jest komandosem, pokonywanie trasy mającej wiele wspólnego z selekcją do jednostek specjalnych miało jakąś magię. Na wąskich odcinkach panowie chętnie ustępowali mi pierwszeństwa. Cieszę się, że ukończyłam ten bieg, który tak naprawdę z bieganiem miał niewiele wspólnego – przyznała Marta.

Po raz 18. patronat nad Biegiem Katorżnika sprawowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Obecny na zawodach i uroczystości z okazji 30-lecia Wojskowego Klubu Biegacza Meta zastępca szefa BBN-u gen. bryg. rez. Mirosław Wiklik udekorował najbardziej zasłużonych działaczy i zawodników lublinieckiego klubu wysokimi odznaczeniami państwowymi i resortowymi.

SZUS

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Wsparcie ma znaczenie
Minister obrony RFN w Polsce
Podróż w ciemność
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Podchorążowie w dżungli
Umowa na pociski do Patriotów
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Krok w stronę pokoju
Innowacje dla bezpieczeństwa
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Koło zamachowe gospodarki
Ważne decyzje w Brukseli
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Śmierć w sercu Azji
Zbrodnicza farsa
Orka tuż, tuż
Sportowe jubileusze
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Premier powołał nową wiceminister obrony
Stała baza wojsk USA w Polsce
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Generał z cienia
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Kraków zaprosił weteranów
Polski wkład w operację „Overlord”
Królestwo pojazdów
Marsz gąsienicowych kolumn
F-35 Changes Everything
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Pancerny Poznań
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Święto DGRSZ
„Strzała weterana” spaja środowisko
Sonda dla Jastrzębia
Równanie z „Iksem”
Apetyt Smoka rośnie
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Trening działań połączonych
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Powietrzne cysterny dla Polski
Bez zmian w emeryturach
AMW oferuje mieszkania
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Na straży nieba
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Sojusz Madrytu i Warszawy
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Ratunek na polu walki
Szermierze i pięściarki na podium
Polska szykuje się do produkcji Panter
Zełenski traci Order Orła Białego?
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Niebo bez dominacji
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Mundur, medale i duma

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO