moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Filary bezpieczeństwa

Silne społeczeństwo, silna armia i silne sojusze to trzy filary naszego bezpieczeństwa – mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, który wziął dziś udział w otwarciu konferencji Defence24 Days. Podczas dwudniowego spotkania eksperci mają rozmawiać m.in. na temat europejskiego programu „ReArm” oraz roli przemysłów zbrojeniowych dla bezpieczeństwa.

– Dziś największym wyzwaniem jest zbudowanie przemysłu obronnego, państwowego i prywatnego, który będzie w stanie przyjąć i zagospodarować środki europejskie – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister obrony, podczas otwarcia konferencji Defence24 Days w Warszawie. Dwudniowa debata dotyczy obronności i bezpieczeństwa w wymiarze krajowym oraz międzynarodowym. Wydarzenie odbywa się na stadionie PGE Narodowy.

Konferencja, której organizatorem jest portal Defence24, jest okazją do dyskusji oraz wymiany doświadczeń przedstawicieli rządu, administracji publicznej, dowódców Wojska Polskiego, środowisk naukowych i przemysłu zbrojeniowego. Panele dyskusyjne dotyczą bezpieczeństwa Europy w ujęciu cywilnym i wojskowym oraz obecnej i przyszłej sytuacji geopolitycznej.

Inwestycje w obronność

Wicepremier Kosiniak-Kamysz, który wziął udział w pierwszym dniu spotkania, mówił o przyjętym przez Komisję Europejską programie „ReArm Europe”, czyli planie dozbrojenia Unii Europejskiej. Przypomniał, że „ReArm Europe” przewiduje dodatkowe środki na wydatki obronne wspólnoty. Szef MON-u przestrzegał jednak, że beneficjentami tego programu nie mogą być tylko wielkie koncerny z zachodniej Europy, ale także państwa „nowej” UE i nasi sojusznicy ze wschodniej flanki.

Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że Polska jest liderem pod względem wydatków na bezpieczeństwo – jako jedyni w Sojuszu przekroczyliśmy 4 proc. PKB, a w tym roku przeznaczymy na ten cel 4,7 proc PKB. Ponadto, jak zaznaczył, rząd zdecydował się przesunąć z Krajowego Programu Odbudowy sumę 26 mld zł na Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności. – To pokazuje, że strategia na rzecz bezpiecznej Polski, budowanie Tarczy Wschód, zakupy systemów dronowych i antydronowych, budowanie siły w sojuszach i wykorzystanie środków z budżetu europejskiego, są dla nas absolutnym priorytetem – mówił Kosiniak-Kamysz.

Rząd pracuje także nad dostosowaniem prawa, które będzie usprawniało realizację inwestycji kluczowych dla bezpieczeństwa. W ramach tych działań przygotowano ustawę o produkcji amunicji, a niedługo do parlamentu trafi projekt ustawy o kluczowych i strategicznych inwestycjach w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego, która skróci proces inwestycyjny nawet trzykrotnie, szczególnie w zakresie uzyskiwania decyzji administracyjnych: środowiskowych i architektonicznych.

Wicepremier Kosiniak-Kamysz wspomniał też o konieczności ochrony Morza Bałtyckiego i uruchomionej w ubiegłym tygodniu polskiej operacji, która chroni naszą przestrzeń powietrzną nad Bałtykiem. – Są trzy filary bezpieczeństwa: silne społeczeństwo, silna armia i silne sojusze, nie ma innej drogi – przekonywał Kosiniak-Kamysz.

Cyfrowa wojna

– Bezpieczeństwo jest związane z technologią, a przyszły konflikt nie zacznie się od nalotów, ale od działań w cyberprzestrzeni i musimy być na to przygotowani – mówił Krzysztof Gawkowski, wicepremier, minister cyfryzacji. Jak wyliczał, potrzebny jest rozwój m.in. sztucznej inteligencji, platform komunikacji, komputerów kwantowych, a także innych obszarów technologicznych. Minister cyfryzacji wskazał, że Polska jest jednym z najbardziej atakowanych w cyberprzestrzeni państw w UE. – W 2024 roku zgłoszono ponad 600 tys. takich incydentów, ponad 100 tys. wymagało reakcji służb. To oznacza wzrost o 60 procent względem roku poprzedniego – poinformował Gawłowski.

Polska sfera cyberbezpieczeństwa – jak mówił szef resortu cyfryzacji – jest nie tylko atakowana przez Rosję, ale też infiltrowana, co łączy się z działaniami dezinformacyjnymi oraz atakami na infrastrukturę krytyczną. – Naszym celem jest odparcie tych ataków, nasza cybertarcza jest jedną z najsilniejszych na świecie – zapewniał Krzysztof Gawkowski. – Polska umie się bronić w cyberprzestrzeni, ale jeśli będzie potrzeba umie też zadziałać ofensywnie – dodał.

Podczas inauguracji konferencji głos zabrał także Jakub Jaworowski, minister aktywów państwowych, który mówił o polskich projektach zbrojeniowych i zakupach w ramach modernizacji armii. Podkreślił też konieczność produkcji amunicji wielokalibrowej w Polsce. – Dzięki ustawie amunicyjnej przesunięto 3 mld zł na produkcję amunicji. Spółki PGZ rozbudowują swój potencjał w tym zakresie i jestem pewny, że w ciągu 2–3 lat jesteśmy w stanie w pełni spolonizować produkcję amunicji – ocenił Jaworowski.

O wydatkach na zbrojenia mówił także gen. Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego WP. – Realizujemy największą w historii transformację w siłach zbrojnych. Jest ona możliwa dzięki zapewnieniu finasowania na poziomie przekraczającym 4 proc. PKB – stwierdził gen. Kukuła. – Celem tej modernizacji jest zbudowanie wojsk gotowych, silnych i śmiercionośnych. Wraz z innymi siłami NATO realizujemy politykę odstraszania i obrony oraz niedopuszczenia do wybuchu konfliktu zbrojnego – powiedział szef SGWP.

Dozbrajanie Europy

Bezpośrednio po wystąpieniach inauguracyjnych odbył się panel dyskusyjny poświęcony programowi ReArm Europe jako szansie na zbrojeniową niezależność UE. – Program ReArm Europe jest dobrym sygnałem, który pokazuje, że wreszcie Europa się obudziła i zaczęła inwestować w swoje zdolności obronne – mówił Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, że te środki muszą trafić do wszystkich państw europejskich, bez faworyzowania żadnego z nich. Wicepremier przekonywał, że celem Polski powinno być tworzenie wspólnych konsorcjów, które będą współpracować w obszarze zakupów sprzętu wojskowego. – Tu musi być też miejsce dla polskich firm, dlatego naszym priorytetem powinno być stworzenie wspólnych konsorcjów zakupowych i wskazanie sprzętu, który chcemy razem kupować na potrzeby sił zbrojnych – podkreślił. Wicepremier przyznał, że nie zawsze jest to łatwe, ale Polska będzie szukać partnerów wśród m.in. państw bałtyckich, ale też z Czech, Słowacji, Chorwacji czy Rumunii. Szef MON-u dużą nadzieję wiąże również ze współpracą wschodniej flanki NATO z państwami skandynawskimi i Finlandią.

– Jesteśmy jednym z krajów UE, które wydają najwięcej na zbrojenia, inwestujemy w przemysł zbrojeniowy, mamy więc szansę na przeforsowanie naszych projektów i skorzystanie ze środków UE – przypomniał szef MON-u. Dodał, że dobrym przykładem polskich produktów, które mogą zdobyć uznanie na światowych rynkach, są m.in. przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun, wóz minowania narzutowego Baobab, a także Borsuk, który jego zdaniem może stać się naszym towarem eksportowym, o ile zwiększone zostaną zdolności do jego produkcji.

W debacie uczestniczył także Ivan Anušić, wicepremier, minister obrony Chorwacji. Polityk poinformował, że rząd chorwacki w ostatnich latach zwiększył finansowanie sił zbrojnych i do 2030 roku będzie wydawać na ten cel 3 proc. PKB. Te środki zostaną przeznaczone na modernizację armii, m.in. na zakupy samolotów Rafale z Francji, bezzałogowców Bayraktar z Turcji, a także budowanie zdolności w zakresie obrony powietrznej we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. – Chciałbym, aby Chorwacja rozwijała przemysł zbrojeniowy i zdolności produkcyjne oraz aby czerpała w tym zakresie z polskich doświadczeń – mówił minister. – Polska to doskonały sojusznik i partner. To przykład kraju, który ma jasne cele, strategię i programy dla bezpieczeństwa – mówił Anušić. Wyraził przy tym nadzieję, że projekt ReArm Europe nie zostanie zahamowany przez nadmierną unijną biurokrację i da szansę na realny rozwój przemysłów zbrojeniowych w Europie.

Natomiast Dovilė Šakalienėm, minister obrony Litwy, apelowała, aby Europa jak najszybciej przyjęła wszystkie rozwiązania wspierające bezpieczeństwo na kontynencie. – Potrzebujemy jak najszybszych działań, rozwoju przemysłu zbrojeniowego w Europie i skutecznej współpracy przemysłów obronnych – wyliczała minister. Jej zdaniem konieczna jest też większa standaryzacja uzbrojenia wśród państw europejskich. – Nasze siły zbrojne muszą działać razem, działać szybko i powinniśmy mieć kompatybilne uzbrojenie – argumentowała. Mówiła też o priorytetach obronnych Litwy, w tym o wzmocnieniu możliwości zbrojeniowych krajowego przemysłu, rozwinięciu technologii obronnej oraz planach podniesienia od przyszłego roku wydatków na obronność do poziomu 5–5,5 proc. PKB.

Na zakończenie debaty wicepremier Kosiniak-Kamysz zaakcentował, że polska obecność wojskowa w krajach sojuszniczych jest dowodem naszego zaangażowania w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO i to powinno być naszym argumentem w negocjacjach z Unią Europejską.

AD

autor zdjęć: Fot. mł. chor. Daniel Wójcik / plut. Wojciech Król/MON16 Dywizja Zmechanizowana /

dodaj komentarz

komentarze


Premier powołał nową wiceminister obrony
Mundur, medale i duma
Ważne decyzje w Brukseli
Trening działań połączonych
Święto DGRSZ
Podróż w ciemność
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Podchorążowie w dżungli
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Wsparcie ma znaczenie
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Stała baza wojsk USA w Polsce
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Królestwo pojazdów
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Bez zmian w emeryturach
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Apetyt Smoka rośnie
Sojusz Madrytu i Warszawy
Na straży nieba
Umowa na pociski do Patriotów
Minister obrony RFN w Polsce
Musztra i marsz ubezpieczony
Zbrodnicza farsa
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Innowacje dla bezpieczeństwa
Szermierze i pięściarki na podium
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Marsz gąsienicowych kolumn
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Niebo bez dominacji
Równanie z „Iksem”
Sonda dla Jastrzębia
Generał z cienia
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Koło zamachowe gospodarki
Ratunek na polu walki
Śmierć w sercu Azji
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Sportowe jubileusze
„Strzała weterana” spaja środowisko
Kraków zaprosił weteranów
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Zełenski traci Order Orła Białego?
Polski wkład w operację „Overlord”
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Pancerny Poznań
F-35 Changes Everything
Krok w stronę pokoju
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
AMW oferuje mieszkania
Orka tuż, tuż
Powietrzne cysterny dla Polski
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Polska szykuje się do produkcji Panter
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Prezydent z wizytą w Orzyszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO