Od dziś czołgi Leopard, z których korzystają żołnierze 1 Brygady Pancernej, będą parkowane w nowych garażach. Wszystko dzięki wartej prawie 100 milionów złotych infrastrukturze, która właśnie została oddana do użytku. W uroczystości w garnizonie w Wesołej wziął udział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
– 18 Dywizja Zmechanizowana rozrasta się. Jedną z jej jednostek jest 1 Brygada Pancerna, gdzie dziś otwieramy garaże i zaplecze techniczne służące utrzymaniu czołgów – powiedział w Wesołej Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
Dwa budynki garażowe, które oddano do użytku w 1 Brygadzie Pancernej, są przeznaczone dla dwóch batalionów czołgów. Zostały one wyposażone w nowoczesne systemy wentylacji, przeciwpożarowe, a także teletechniczne. – Te garaże spełniają najwyższe standardy, są także energooszczędne. To po prostu najnowocześniejsza tego typu infrastruktura w Wojsku Polskim – mówi por. Jacek Piotrowski, oficer prasowy 1 Brygady Pancernej.
Na razie w nowych garażach będą parkowały czołgi Leopard, które do 1 Brygady trafiły w 2017 roku. Jednak, jak zapewnia rzecznik, nowa infrastruktura została przystosowana także do cięższego sprzętu, m.in. czołgów Abrams, które mają trafić do jednostki jeszcze w tym roku.
Umowa na budowę garaży na terenie 1 Brygady została zawarta 14 listopada 2019 roku, a prace rozpoczęto niecałe dwa tygodnie później. Za realizację przedsięwzięcia odpowiadała firma AMW Sinevia. Koszt inwestycji to 98 mln zł brutto. Zgodnie z zapowiedzią gen. dyw. Jarosława Gromadzińskiego, dowódcy 18 Dywizji Zmechanizowanej, projekt, na podstawie którego powstały garaże, będzie wykorzystany także do podobnych tego typu przedsięwzięć w innych jednostkach.
Garaże w 1 Brygadzie Pancernej, to nie jedyna inwestycja, jaka została w ostatnim czasie zrealizowana na terenie garnizonu Wesoła. W ciągu ostatnich dwóch lat powstały również nowe drogi o dużej nośności, place manewrowe, plac apelowy, a także kanalizacja, sieć energetyczna, infrastruktura oświetleniowa, stacja transformatorowa. Do końca 2023 roku ma zostać zbudowany nowy budynek sztabu, myjnia, a rok później – hala remontowa i wiata magazynowa. Wojsko ma też harmonogram na kolejne lata. Na przykład w 2026 roku ma się zakończyć budowa nowego ośrodka szkolenia, w którym pancerniacy będą ćwiczyć na nowoczesnych symulatorach.
autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/COMON
komentarze