Trzynaście firm i instytucji rywalizowało w konkursie na najlepszego pracodawcę zatrudniającego terytorialsów. Podczas gali finałowej tytuł „Pracodawcy przyjaznego WOT” otrzymało przedsiębiorstwo Port Lotniczy Olsztyn-Mazury Sp. z o.o., które do konkursu zgłosili żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT.
Prezes Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury Tomasz Kądziołka ze swoimi pracownikami – żołnierzami WOT.
„Pracodawca przyjazny WOT” to pierwszy taki konkurs organizowany przez wojska obrony terytorialnej. Został ogłoszony w połowie grudnia 2018 roku. Jego założeniem było wyróżnienie tych pracodawców, którzy zatrudniając żołnierzy terytorialnej służby wojskowej wdrażają rozwiązania ułatwiające łączenie służby z pracą, ale dostrzegają także korzyści płynące z zatrudniania w swojej firmie żołnierza WOT.
Pierwszy etap konkursu odbył się w 13 brygadach OT. Terytorialsi, korzystając z portalu informacyjnego WOT, zgłaszali swoich kandydatów wraz z krótkim uzasadnieniem. Ostatecznie każda z brygad wytypowała po jednym kandydacie. Drugi etap, mający wyłonić najlepszego z najlepszych, został przeprowadzony w Dowództwie WOT.
W środę w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie odbyła się gala podsumowująca konkurs. List do uczestników skierował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Wojska obrony terytorialnej to jeden z moich priorytetów realizowanych na rzecz bezpieczeństwa. Tym bardziej więc dziękuję za waszą przychylność i otwartość. Pokazujecie, że w waszych instytucjach jest miejsce na pielęgnowanie wartości takich jak patriotyzm oraz służba ojczyźnie i innym obywatelom. Konkurs jest wyrazem wielkiego znaczenia, jakie mają dla terytorialsów relacje z pracodawcami – napisał szef resortu. Wyraził też nadzieję, że laureaci pierwszej edycji konkursu zainspirują innych pracodawców do przychylnego spoglądania na terytorialsów, a grono uczestników konkursu z każdą kolejną edycją będzie coraz większe.
Gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca wojsk obrony terytorialnej, przypomniał, że od maja 2017 roku do służby w formacji zostało powołanych niemal 18 tys. żołnierzy obrony terytorialnej. – Łączą oni służbę wojskową z życiem rodzinnym i pracą zawodową. Ale uzyskanie właściwego balansu tych czynników jest możliwe tylko wtedy, jeśli pracodawca wspiera swojego pracownika, jeśli rozumie znaczenie jego służby w wymiarze nie tylko obronnym i społecznym, ale i biznesowym. Zauważyliśmy, że pewni pracodawcy robią to lepiej niż inni. I to jest powód naszego spotkania – mówił generał.
Dowódca WOT przedstawił zebranym 13 finalistów konkursu. Wśród nich znalazły się m.in.: zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego, przedsiębiorstwo spedycyjne, centrum naukowe, szkoła podstawowa i miejski ośrodek pomocy społecznej. – To zarówno duże przedsiębiorstwa jak i te niewielkie, zatrudniające czasem kilku pracowników. Ale w konkursie to nie liczba zatrudnionych żołnierzy była miernikiem. Głównym czynnikiem było podejście do służby wojskowej pracownika i wykorzystania jej potencjału – mówił gen dyw. Kukuła. Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki, a zwycięzcą pierwszej edycji zostało przedsiębiorstwo Port Lotniczy Olsztyn-Mazury Sp. z o.o.
– Jest mi bardzo miło, że nasza postawa względem żołnierzy została doceniona. Uważam, że dobra komunikacja między pracodawcą, pracownikiem, a wojskiem, jak ma to miejsce w naszym przypadku, to dowód, że można osiągnąć każdy cel, zarówno ten stojący przed przedsiębiorstwem, jak i jednostką obrony terytorialnej – mówił Tomasz Kądziołka dyrektor Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury.
Statuetka konkursu „Pracodawca przyjazny WOT”.
Płk Mirosław Bryś, dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT, podkreślał, że pracodawcy otwarci na współpracę z wojskiem są cennymi partnerami. – Kluczem do tej wzajemnej współpracy jest otwartość, elastyczne podejście do wyzwań dnia codziennego i wzajemne zrozumienie. Wsparcie pracodawców może też odgrywać kluczową rolę przy podejmowaniu decyzji o przystąpieniu do WOT – mówił płk Bryś.
Konkurs „Pracodawca przyjazny WOT” to część projektu „Pracodawca”, którego celem jest m.in. zaznajomienie pracodawców z prawami i obowiązkami wynikającymi z zatrudniania terytorialsów. Elementami projektu są m.in. spotkania z przedstawicielami firm oraz wymiana doświadczeń w kwestiach związanych z rozwiązaniami prawnymi i organizacyjnymi w zakresie służby i pracy terytorialsów.
Laureaci konkursu „Pracodawca przyjazny WOT”
Adampol S.A. - Autotransport. Logistyka i Spedycja,
PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o.,
Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego „Orzech” Sp. z o.o.,
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury Sp. z o.o.,
Centrum Naukowo-Biznesowe Feniks s.c.,
Szkoła Podstawowa nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie,
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni,
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego,
Elbest Security Sp. z o.o. z Bełchatowa,
Poczta Polska S.A. Region Sieci Kielce,
APW-TECH z Krzęcina,
Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego z Poznania,
Invicom Sp. z o.o. z Ustronia.
autor zdjęć: WOT
komentarze