Sierpniowe nawałnice to była klęska żywiołowa na niespotykaną od dziesięcioleci skalę. Poszkodowanych zostało 5 tysięcy rodzin, uszkodzonych 10 tysięcy budynków. Bardzo dziękujemy Wojsku Polskiemu za pomoc w usuwaniu skutków kataklizmu – mówił Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski, zwracając się do żołnierzy jednostek inżynieryjnych.
Dziś w 2 Pułku Inżynieryjnym w Inowrocławiu odbył się specjalny apel pododdziałów, które brały udział w sierpniowej akcji usuwania skutków nawałnic, jakie przetoczyły się przez województwo kujawsko-pomorskie w nocy z 11 na 12 sierpnia tego roku. Choć gospodarzem uroczystości była inowrocławska jednostka, apel odbył się na specjalną prośbę wojewody kujawsko-pomorskiego oraz samorządowców z pięciu poszkodowanych powiatów: tucholskiego, sępoleńskiego, żnińskiego, nakielskiego oraz bydgoskiego. – Bardzo zależało nam, aby w szczególny sposób podziękować żołnierzom za ich pracę podczas usuwania skutków nawałnic. A była to klęska żywiołowa na niespotykaną od dziesięcioleci skalę. Poszkodowanych zostało 5 tysięcy rodzin, uszkodzonych 10 tysięcy budynków, z których ponad 750 trzeba było wyłączyć z użytkowania – mówił Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.
W okolicznościowym liście za włożoną pracę i wysiłek podziękował żołnierzom również minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. – W tych trudnych chwilach Wojsko Polskie pośpieszyło na ratunek, tak jak stanowi to jego obowiązek i tysiącletnia tradycja. Oprócz Straży Pożarnej, Policji i innych służb, a także zwykłych obywateli niosących pomoc potrzebującym, wzorowo spełniło swoje zadanie – napisał szef resortu, którego przesłanie odczytał w czasie apelu wiceminister Bartosz Kownacki.
MON nagrodziło wyróżniających się żołnierzy oraz pracowników wojska medalami, odznaczeniami, a także listami gratulacyjnymi i okolicznościowymi. Swoje wyrazy wdzięczności przekazali wojskowym również wojewoda kujawsko-pomorski oraz przedstawiciele lokalnych samorządów. Podziękowali oni także firmom, które włączyły się – finansowo lub przekazując dary rzeczowe (np. materiały budowlane) – w akcję pomocy poszkodowanym. – Bardzo dziękujemy za okazaną solidarność spółkom z Polskiej Grupy Zbrojeniowej z naszego regionu, Nitrochemowi, Belmie i WZL nr 2 oraz innym podmiotom z całej Polski – dziękował Mikołaj Bogdanowicz.
W akcji usuwania skutków nawałnicy brało udział łącznie ponad pięciuset żołnierzy, m.in. z 1 Brygady Logistycznej, 10 Brygady Logistycznej, 3 Batalionu Drogowo-Mostowego, 2 Pułku Saperów, 34 Batalionu Radiotechnicznego, 2 Pułku Inżynieryjnego, 4 Batalionu Inżynieryjnego, 43 Batalionu Saperów Marynarki Wojennej, 23 Pułku Artylerii, a także wojskowi z innych jednostek podległych Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych oraz funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej.
W czasie akcji żołnierze działali w ramach trzech wojskowych zgrupowań zadaniowych – WZZ Chojnice (funkcjonującego w okolicy najbardziej poszkodowanej przez nawałnice miejscowości Rytel); WZZ Bydgoszcz (działającego m.in. na terenie powiatu nakielskiego) oraz WZZ Szubin (okolice miejscowości Szubin i wsi Smolnik).
autor zdjęć: Krzysztof Wilewski
komentarze