Dowództwa brygad wojsk obrony terytorialnej i pierwsze pododdziały w województwach śląskim i wielkopolskim będą formowane już w przyszłym roku, a nie jak wcześniej zakładano w 2019. Taką decyzję podjął minister obrony Antoni Macierewicz. Jest to m.in. odpowiedź na duże zainteresowanie służbą w WOT.
Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało wczoraj o przyspieszeniu budowy struktur wojsk obrony terytorialnej w dwóch województwach: śląskim i wielkopolskim. Dowództwa te mają być rozmieszczone w Katowicach i Poznaniu już w 2018 roku, czyli rok wcześniej niż pierwotnie zakładała koncepcja tworzenia WOT.
Zatwierdzona przez kierownictwo resortu w kwietniu ubiegłego roku koncepcja tworzenia WOT zakładała formowanie struktur piątego rodzaju sił zbrojnych w czterech etapach. Najpierw utworzone zostały trzy brygady OT w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim. Na tych terenach prowadzony jest cały czas nabór kandydatów do terytorialnej służby wojskowej. Ochotnicy, którzy nie służyli dotąd w wojsku niebawem rozpoczną szkolenie, a po 16 dniach złożą przysięgę wojskową. Rezerwiści natomiast rozpoczęli dwudniowe szkolenie 22 kwietnia (muszą zaliczyć cztery dwudniowe cykle szkoleniowe).
Drugi etap tworzenia WOT dotyczy formowania trzech brygad: dwóch w mazowieckim, jednej w województwie warmińsko-mazurskim. – Na tym etapie nie będzie żadnych zmian. Modyfikacje planu dotyczą trzeciej fazy budowy struktur WOT – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa WOT. – Trzeci etap budowy WOT, który rozpocznie się od stycznia 2018 roku zostanie poszerzony. Powstaną bowiem dowództwa brygad w województwach śląskim i wielkopolskim. Przyspieszamy o rok. Rozpocznie się budowa brygad, batalionów i kompanii lekkiej piechoty – dodaje oficer. Przy czym, kompanie lekkiej piechoty wchodzące w skład BOT w śląskim będą miały profil miejski, część górski oraz wodny. – Profilowanie pododdziałów wynika przede wszystkim z warunków geograficznych i charakterystyki terenu, w którym taka kompania ma działać. Zróżnicowanie będzie widoczne np. w wyposażeniu. Kompania wodna otrzyma łodzie, górska sprzęt do działania na wysokościach – tłumaczy ppłk Pietrzak. – Chodzi o to, by wyposażenie żołnierzy WOT było wykorzystywane nie tylko w walce, ale także podczas różnego rodzaju sytuacji kryzysowych, np. podczas usuwania skutków klęsk żywiołowych – dodaje.
Pododdziały WOT w Wielkopolsce będą miały w większości charakter ogólny, część będzie profilowana na działanie w terenie wodnym i miejskim. Jak informuje MON, decyzja szefa resortu o wcześniejszym sformowaniu nowych dowództw wynika z dotychczasowych doświadczeń z budowy struktur nowego RSZ i jest odpowiedzią na ogromne zainteresowanie służbą w szeregach WOT. Ostatni, czwarty etap budowy WOT rozpocznie się z początkiem 2019 roku. Wówczas powstaną pododdziały na zachodzie Polski, w województwach: opolskim, dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim.
To jednak nie wszystko. W 2019 roku rozpocznie się formowanie batalionów lekkiej piechoty w Warszawie (budowanie struktur tych pododdziałów ruszy formalnie już rok wcześniej). Każdy z batalionów będzie liczył cztery kompanie, dwie o profilu miejskim, jedną ogólnym i jedną o profilu wodnym. Jeden z batalionów będzie działał na terenie prawobrzeżnej Warszawy i powiatów leżących po prawej stronie Wisły. Jego dowództwo znajdzie się w Zegrzu. Drugi batalion będzie stacjonował w stolicy i odpowiadać będzie za tereny lewobrzeżnej Warszawy. – Powstanie dwóch jednostek WOT w Warszawie jest związane z dużym zainteresowaniem służbą, ale nie bez znaczenia są również względy historyczne związane z obroną stolicy – przyznaje rzecznik Dowództwa WOT. Stołeczne jednostki będą szkolić się już w 2019 roku.
Wojska obrony terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych mają docelowo liczyć 53 tysiące żołnierzy zgrupowanych w siedemnaście brygad – po jednej w każdym województwie i dwie na Mazowszu.
autor zdjęć: www.terytorialni.pl
komentarze