Kadłub z amagnetycznej stali i ciche, napędzane prądem silniki chronią go przed minami. Może działać nie tylko na morzach, ale i oceanach. Jutro zwodowany zostanie jeden z trzech nowoczesnych niszczycieli min, które wkrótce trafią do Marynarki Wojennej RP. ORP „Kormoran” to drugi zwodowany w tym roku okręt. Będzie zapewne następcą ORP „Mewa”.
Co różni „Kormorana” od niszczycieli min projektu 206FM, z których obecnie korzysta polska marynarka? – Praktycznie wszystko – przyznaje kmdr por. Piotr Sikora, dowódca 13 Dywizjonu Trałowców w Gdyni. To właśnie do tej jednostki dołączy wkrótce nowy okręt.
Przede wszystkim kadłub ORP „Kormoran” został zbudowany ze stali amagnetycznej. Sprawia ona, że pola fizyczne okrętu mają niższą wartość niż w przypadku tradycyjnej konstrukcji. Takie rozwiązanie chroni go przed minami, które często reagują na pole magnetyczne. Na tym jednak nie koniec. – ORP „Kormoran” został wyposażony zarówno w silniki spalinowe, jak i napęd elektryczny, który będzie uruchamiany w momencie wejścia w rejon operacji przeciwminowej. Dzięki temu okręt zacznie się poruszać dużo ciszej – tłumaczy kmdr por. Sikora. To ważne, ponieważ niektóre rodzaje min uaktywniają się pod wpływem dźwięku o określonym natężeniu.
Nowy okręt będzie miał wyporność 850 ton, długość 58,5 metra oraz szerokość sięgającą 10,3 metra. – Jest budowany przede wszystkim z myślą o działaniach na Bałtyku i Morzu Północnym. Ale jego parametry techniczne, na przykład rozmiar, autonomiczność czy zasięg sprawiają, że będzie mógł operować praktycznie w każdym zakątku świata – podkreśla kmdr por. Sikora.
Załoga okrętu docelowo liczyć ma 45 oficerów i marynarzy. – Skompletowaliśmy ją już niemal w stu procentach – przyznaje kmdr por. Sikora. Dowódcą ORP „Kormoran” został kmdr ppor. Michał Dziugan, który między innymi kierował poczynaniami załogi ORP „Mewa” podczas tegorocznej misji Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1). – Wkrótce marynarze rozpoczną specjalistyczne szkolenia. Na razie dowódca załogi, jego zastępca, mechanik okrętowy czy bosman regularnie bywają w stoczni i śledzą przebieg budowy. Wiedza o rozmieszczeniu wszelkiego rodzaju przewodów, kabli, oprzyrządowania jest o tyle ważna, że „Kormoran” to jednostka prototypowa – podkreśla kmdr por. Sikora.
Historia budowy nowego niszczyciela min sięga lat 90. XX wieku. – Wówczas to w biurze konstrukcyjnym marynarki wojennej powstał projekt okrętu „Kormoran I”. Wraz z upływem czasu i postępem techniki był on udoskonalany. A po przekształceniach przyszedł czas na realizację – zaznacza kmdr Janusz Walczak z Ministerstwa Obrony Narodowej.
Budową okrętu zajęła się stocznia Remontowa Shipbuilding z Gdańska, dawniej znana jako Stocznia Północna. Na rynku działa ona od 1945 roku. – W tym czasie zbudowaliśmy prawie tysiąc jednostek pływających, w tym ponad 400 okrętów różnego typu – informuje Aleksandra Tesmer z gdańskiej stoczni. Obecnie zatrudnia ona 1,5 tysiąca pracowników i wchodzi w skład grupy kapitałowej Remontowa Holding SA.
We wrześniu 2013 roku konsorcjum, któremu przewodniczy stocznia, podpisało umowę z Inspektoratem Uzbrojenia. Kontrakt obejmuje budowę trzech niszczycieli min typu „Kormoran II”. Prototyp ma wejść do służby w czwartym kwartale przyszłego roku, kolejne zaś dwa okręty odpowiednio w 2019 i 2022 roku. Łącznie mają one kosztować 1,2 miliarda złotych. Jak dotąd budowa ORP „Kormoran” przebiega bez zakłóceń. W kwietniu ubiegłego roku w Gdańsku odbyła się uroczystość cięcia blach, 23 września zaś doszło do położenia stępki. Dziś okręt zostanie zwodowany, a matka chrzestna rozbije o jego burtę symboliczną butelkę szampana. Rola ta przypadnie Marii Jolancie Karwecie, wdowie po dowódcy Marynarki Wojennej RP, adm. Andrzeju Karwecie, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. – Na uroczystość przypłynie niszczyciel min ORP „Mewa”. Najprawdopodobniej to właśnie jego następcą zostanie ORP „Kormoran” – informuje kmdr por. Sikora.
Po wodowaniu okręt musi zostać między innymi wyposażony w uzbrojenie i specjalistyczny sprzęt. Załoga będzie miała do dyspozycji między innymi 23-milimetrową armatę „Wróbel II” (choć z myślą o „Kormoranach II” konstruowana jest nowa armata kalibru 35 mm), dwa WKM kalibru 12,7 mm, przeciwlotnicze zestawy rakietowe, systemy dowodzenia i kierowania uzbrojeniem, pojazdy podwodne (np. Hugin 1000), sonary.
Główne zadania ORP „Kormoran” to poszukiwanie, klasyfikacja, identyfikacja i niszczenie min morskich, stawianie ich, przeprowadzanie różnych klas okrętów oraz statków przez zagrody minowe, zwalczanie podwodnej dywersji czy udział w akcjach ratowniczych.
ORP „Kormoran” to drugi zwodowany w tym roku okręt, który wkrótce zasili polską marynarkę wojenną. Na początku lipca podobna uroczystość odbyła się w gdyńskiej Stoczni Marynarki Wojennej. Buduje ona okręt patrolowy ORP „Ślązak”, który podobnie jak „Kormoran” wejdzie do służby w przyszłym roku.
komentarze