moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

WOT o dwóch latach walki z pandemią

Wojska obrony terytorialnej podsumowały dwuletnie zaangażowanie w walkę z COVID-19. W ramach akcji „Odporna wiosna” i „Trwała odporność” działało prawie 40 tys. osób. Wśród nich byli żołnierze zawodowi, terytorialsi, pracownicy wojska i podchorążowie. W szczytowym okresie pandemii codziennie było zaangażowanych 5,6 tys. terytorialsów. Żołnierze pomagali w szpitalach, pobierali wymazy i opiekowali się kombatantami.

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej podsumowało dwuletnią aktywność żołnierzy tego rodzaju sił zbrojnych na froncie walki z pandemią, czyli w czasie trwania dwu operacji: „Odporna wiosna” i „Trwała odporność”. Terytorialsi, podobnie jak żołnierze jednostek operacyjnych i podchorążowie, zgodnie z decyzją ministra obrony Mariusza Błaszczaka wspierali państwową służbę zdrowia oraz samorządy od marca 2020 roku.

 

– W ramach uruchomionej przed dwoma laty operacji „Odporna wiosna” żołnierze WOT-u zajęli się między innymi pomaganiem instytucjom państwowym i samorządowym oraz wspieraniem szpitali i placówek medycznych. Skala naszego zaangażowania w walkę z pandemią zwiększała się z dnia na dzień – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik formacji. Żołnierze działali także wspólnie z Policją, Strażą Graniczną, organizacjami pozarządowymi, Urzędem Lotnictwa Cywilnego i Rządową Agencją Rezerw Strategicznych. Rzecznik WOT-u podaje, że zaangażowanych w „Odporną wiosnę” było 16,5 tys. terytorialsów, co stanowiło prawie 70% całej formacji. W czasie tej operacji żołnierzy WOT-u wspierali studenci z wojskowych uczelni oraz żołnierze z jednostek operacyjnych, na przykład wojskowi chemicy oraz personel szpitali polowych. Wsparcia udzielali również żandarmi i wojskowi logistycy.

W dniu 23 czerwca 2020 roku operacja „Odporna wiosna” zmieniła nazwę i charakter. – W ramach „Trwałej odporności” podejmowaliśmy działania w odpowiedzi na konkretne wydarzenia. Udzielaliśmy pomocy tam, gdzie czasowo utracono zdolność do efektywnego radzenia sobie z koronawirusem. Poza tym skupiliśmy się na gaszeniu ognisk COVID-19 oraz wspieraniu medyków, służb sanitarnych i samorządów – wyjaśnia płk Pietrzak. Jak podaje Dowództwo WOT-u, łącznie w działania antycovidowe w okresie od marca 2020 do marca 2022 roku były zaangażowane 39 893 osoby, w tym żołnierze służby zawodowej i terytorialnej, pracownicy wojska i podchorążowie. W szczytowym okresie zachorowań na COVID-19 każdego dnia zadania te wykonywało 5,6 tys. wojskowych.

3,6 mln wymazów

Najliczniejsza grupa żołnierzy WOT-u wspierała różnego rodzaju placówki medyczne. Terytorialsi byli obecni w sumie w 1152 szpitalach. Do ich głównych zadań należało pobieranie wymazów pod kątem zakażenia koronawirusem (w sumie pobrali ich ponad 3,6 mln w szpitalach i punktach typu drive thru), triaż pacjentów, mierzenie temperatury, pomoc w czynnościach administracyjnych, a także przygotowywanie namiotów i kontenerów, które pełniły funkcje polowych izb przyjęć. Żołnierze dowozili także posiłki, pomagali w dystrybucji butli tlenowych oraz pomagali w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

W czasie pandemii żołnierze WOT-u współdziałali także ze służbami MSWiA. Wspierali Straż Graniczną w przywracaniu kontroli ruchu granicznego i w organizowaniu przejść granicznych (pierwsza fala pandemii). Współpracowali także z Policją oraz kontrolowali osoby objęte kwarantanną domową. W czasie działań antycovidowych żołnierze sprawdzili ponad 6,6 mln adresów.

– Ponadto nasi żołnierze nieśli pomoc instytucjom samorządowym. Pomagali w domach pomocy społecznej, w zakładach opiekuńczo-leczniczych i domach starców. W sumie działali w 993 tego typu placówkach – informuje płk Marek Pietrzak. Rzecznik wylicza również, że terytorialsi pomagali w 256 stacjach sanepidu, ponad 5 tys. placówek oświatowych (przedszkola, żłobki, szkoły) oraz w izolatoriach. – Samorządom pomagaliśmy także w organizacji transportu. Do ośrodków pomocy społecznej z banków żywności trafiło 48 tys. t produktów. Bezpośrednio do potrzebujących żołnierze i podchorążowie dostarczyli ponad 160 tys. paczek z żywnością, środkami do dezynfekcji oraz higieny – dodaje rzecznik formacji.

Terytorialsi od początku pandemii szczególną troską otoczyli kombatantów, żołnierzy Armii Krajowej, organizacji niepodległościowych, osoby starsze, schorowane lub niepełnosprawne. Wsparli ponad 9 tys. kombatantów i prawie 11 tys. osób starszych. Żołnierze najczęściej dostarczali żywność, środki higieny, leki. Pomagali także w dotarciu do placówek medycznych na wizyty lekarskie lub badania. Organizowali również dla osób starszych wideorozmowy z rodzinami (w czasie świąt), pomagali w rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19.

Platformy i infolinie

Dowództwo WOT-u w marcu 2020 roku uruchomiło „Platformę wsparcia samorządów, organów sanitarnych i podmiotów leczniczych”, za pomocą której różnego rodzaju organizacje mogły wnioskować o wsparcie terytorialsów. Z możliwości tej skorzystało 3 tys. użytkowników, którzy złożyli niemal 24 tys. wniosków o pomoc. Z tego pozytywnie zaopiniowano 19 345.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się działająca od marca do końca maja 2020 roku całodobowa infolinia wsparcia psychologicznego WOT-u. Z porad psychologów skorzystało ponad 5,8 tys. osób źle znoszących izolację, samotnych i starszych.

Żołnierze WOT-u zorganizowali także infolinię wsparcia dla ośrodków pomocy społecznej i organizacji pozarządowych oraz infolinię wsparcia dla seniorów w planowaniu programu szczepień przeciwko COVID-19. 

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1649258220
w 2021 liczba ludności na świecie wzrosła o 81 000 000 . p.s. w 1960 było nas 3 miliardy.
F8-C9-28-04

Krok w stronę pokoju
Stała baza wojsk USA w Polsce
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Generał z cienia
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Ważne decyzje w Brukseli
Premier powołał nową wiceminister obrony
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Koło zamachowe gospodarki
Podróż w ciemność
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Zbrodnicza farsa
Umowa na pociski do Patriotów
Sportowe jubileusze
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Pancerny Poznań
Zełenski traci Order Orła Białego?
Święto DGRSZ
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Kraków zaprosił weteranów
„Strzała weterana” spaja środowisko
Królestwo pojazdów
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Orka tuż, tuż
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Innowacje dla bezpieczeństwa
Trening działań połączonych
F-35 Changes Everything
Apetyt Smoka rośnie
Mundur, medale i duma
Minister obrony RFN w Polsce
Na straży nieba
Marsz gąsienicowych kolumn
Szermierze i pięściarki na podium
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Polska szykuje się do produkcji Panter
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Bez zmian w emeryturach
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Polski wkład w operację „Overlord”
Śmierć w sercu Azji
Równanie z „Iksem”
AMW oferuje mieszkania
Wsparcie ma znaczenie
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Podchorążowie w dżungli
Lotnicze święto w Lesznie
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO