-
Były szef MON-u podejrzany o przekroczenie uprawnień. Zarzuty prokuratury mają związek z odtajnieniem planów obronnych PolskiPolitykaZarzuty związane z przekroczeniem uprawnień były minister obrony Mariusz Błaszczak usłyszał w piątek podczas przesłuchania w Wydziale ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Sprawa dotyczy odtajnienia i upublicznienia planów obronnych Polski z 2011 roku. Doszło do tego podczas jesiennej kampanii wyborczej.
-
Grupa WB będzie współpracować z Japończykami nad rozwojem załogowych i bezzałogowych platform powietrznychSprzętPolska Grupa WB podpisała porozumienie o współpracy z japońską korporacją ShinMawya Industries. Eksperci z obu państw są zainteresowani m.in. rozwojem zaawansowanych rozwiązań przeznaczonych dla obronności, w szczególności bezzałogowych systemów rozpoznawczych i uderzeniowych. Japończycy są też ciekawi polskich wniosków z ukraińskiego frontu.
-
Mamy dobry plan na zbrojeniówkę, a do spółek płyną środki na inwestycje – przekonywali członków SKON-u przedstawiciele rząduSprzętFundusze na realizowane obecnie w Polsce programy zbrojeniowe, rozwój zdolności produkcyjnych i serwisowych, problemy dotyczące zakupu terenów pod inwestycje – m.in. na te tematy debatowali politycy podczas posiedzenia sejmowej Podkomisji ds. polskiego przemysłu obronnego. Przedmiotem dyskusji było pięć kluczowych polskich spółek zbrojeniowych.
-
St. szer. spec. Aleksandra Król-Walas drugi raz z rzędu zdobyła brąz mistrzostw świata w snowboardzie! Dobra passa niech trwa!SportNa mistrzostwach świata w snowboardzie st. szer. spec. Aleksandra Król-Walas była trzecia w slalomie gigancie równoległym. W pojedynku o brąz pokonała reprezentantkę gospodarzy – Szwajcarkę Ladinę Caviezel. To już drugi z rzędu brązowy medal st. szer. spec. Król-Walas na światowym czempionacie.
-
Żołnierze ze Szczecina wkrótce wylecą do Libanu. XI zmiana PKW UNIFIL przejmie obowiązki w drugim tygodniu kwietniaMisjeDziś na placu apelowym 12 Brygady Zmechanizowanej odbyła się uroczystość pożegnania XI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Libanie (PKW UNIFIL). Na Bliski Wschód pojedzie 230 żołnierzy, w większości służących w Błękitnej Brygadzie. Ich zadaniem będzie m.in. ochrona cywilów i zapewnienie bezpieczeństwa na „niebieskiej linii”, czyli granicy libańsko-izraelskiej.
-
Plan dozbrojenia Europy nie jest wymierzony w jedność NATO i polską niezależność w polityce obronnej – przekonuje rządŚwiatRoztoczony przez dziesięciolecia nad Europą amerykański parasol bezpieczeństwa przyczynił się do osłabienia europejskiego potencjału obronnego – przyznała Komisja Europejska w uzasadnieniu do planu dozbrojenia Starego Kontynentu. Środkiem zaradczym ma być bezprecedensowy wzrost inwestycji w bezpieczeństwo. Sejm przyjął uchwałę popierającą plan Komisji Europejskiej.
-
Przełomowy moment w historii „Husarza”. Polski myśliwiec F-35 po raz pierwszy zatankowany w powietrzu! Za sterami – polski pilotPoligonPolski pilot za sterami myśliwca F-35 „Husarz” przeprowadził pierwsze tankowanie w powietrzu. W operacji wzięła udział amerykańska cysterna latająca KC-135 Stratotanker z lotniczej bazy Gwardii Narodowej Illinois. W Stanach Zjednoczonych polscy piloci myśliwców piątej generacji F-35A Lightning II przechodzą szkolenie.
-
Poradnik na czas kryzysu i wojny. Wersja elektroniczna będzie dostępna już w kwietniu, na papierową jeszcze trochę poczekamySpołecznośćPrzygotowanie, rozpoznawanie, reagowanie, przeciwdziałanie i współpraca to główne rozdziały poradnika na czas kryzysu i wojny, który opracowuje MON, MSWiA oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Trwają końcowe prace redakcyjne. Wersja cyfrowa poradnika będzie dostępna w kwietniu. Natomiast w drugiej połowie roku do każdego gospodarstwa domowego zostanie wysłana wersja papierowa.
-
Pierwsze w tym roku ćwiczenie Okrętowej Grupy Zadaniowej. Jednostki współpracowały ze Strażą GranicznąPoligonPoszukiwanie okrętu podwodnego oraz wykonanie uderzenia torpedą ćwiczebną, współpraca z lotnictwem, zajęcie jednostki przez grupy boardingowe – to tylko część zadań realizowanych podczas ćwiczenia Okrętowej Grupy Zadaniowej. W manewrach po raz pierwszy wziął udział śmigłowiec AW101 z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
-
Siły powietrzne nie są odrębne od innych rodzajów sił zbrojnych, gdyż są w systemie naczyń połączonych – zaznaczył szef MON-uArmiaTak jak F-16 zmienił oblicze polskich sił powietrznych, tak F-35 zmieni oblicze polskich sił zbrojnych – podkreślił wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konferencji poświęconej przyszłości Sił Powietrznych RP. Szef MON-u zaznaczył, że wprowadzenie do służby F-35 nie może zamknąć programu inwestycji w polskie lotnictwo wojskowe.
-
Są już pierwsze „Szpitale przyjazne wojsku”. Zapewnią żołnierzom lepszą opiekę zdrowotną i przygotują się na wypadek kryzysuSpołecznośćSamorządy i MON wspólnie będą wzmacniać system ochrony zdrowia i zdolności obronnych Polski. Program resortu „Szpitale przyjazne wojsku” zakłada wprowadzenie lepszej opieki zdrowotnej dla żołnierzy i ich rodzin oraz przygotowanie cywilnych szpitali na wypadek wojny lub kryzysu. Dziś do projektu przystąpiło pierwszych 25 placówek medycznych, głównie ze wschodu kraju.
-
Priorytetowa baza Rosjan ponownie stała się celem ukraińskiego ataku. To cios w prestiż Rosji i jej ważne zdolnościŚwiatNocą z 19 na 20 marca Ukraińcy zaatakowali bazę rosyjskich sił strategicznych w Engels za pomocą dronów. Rosjanie raportują zestrzelenie ponad stu aparatów nad swoim terytorium. Na lotnisku w obwodzie saratowskim, 700 km od granicy z Ukrainą, stacjonują na co dzień bombowce dalekiego zasięgu Tu-95 i Tu-160, wykorzystywane do nalotów na ukraińskie miasta.
-
Żołnierze zawodowi dostaną od 300 do 1050 zł podwyżki. Zmiana stawek była konieczna z uwagi na zastrzeżenia innych resortówArmiaZaproponowane przez MON podwyżki dla żołnierzy w wysokości od 400 do 1100 zł nie zostały zaakceptowane przez resorty finansów oraz spraw wewnętrznych i administracji. Po uzgodnieniach międzyresortowych MON opracowało więc nowe stawki wojskowych wynagrodzeń. Są one nieco niższe od pierwotnie zakładanych. Podwyżki zostaną wypłacone z wyrównaniem od 1 stycznia.
-
Sąd skazał żołnierza za nieumyślne spowodowanie śmierci dwóch kolegów podczas ćwiczeń na poligonie w 2024 rokuPrawoW marcu 2024 roku w Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku Pomorskim doszło do tragicznego wypadku, który doprowadził do śmierci dwóch żołnierzy. Sprawca usłyszał wyrok skazujący na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata, dwuletni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, grzywnę i wypłaty nawiązki dla rodzin ofiar.
-
„Osiągnięty sukces to zasługa całej drużyny”. Polska reprezentacja sportowa Invictus Games spotkała się z prezydentemSpołecznośćDziękuję wam, że tak pięknie reprezentowaliście Polskę na zawodach Invictus Games w Kanadzie. Po waszej służbie wojskowej nadal służycie Rzeczypospolitej – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z zawodnikami IG. Półtora miesiąca temu rywalizowali oni sportowo z kolegami z 23 krajów podczas igrzysk w Vancouver-Whistler.
-
Podchorążowie na poligonie, czyli wielki test umiejętności bojowych i taktycznych studentów Akademii Wojsk LądowychPoligonKilkuset studentów z wszystkich roczników, kształcących się w Akademii Wojsk Lądowych, bierze udział w szkoleniu poligonowym w Żaganiu. Podchorążowie w warunkach zbliżonych do rzeczywistego pola walki uczą się planowania, organizacji i kierowania zadaniami specjalistycznymi w działaniach bojowych. Nad wszystkim czuwa doświadczona kadra dydaktyczna uczelni.
-
Piąty niszczyciel min typu Kormoran II ochrzczony i zwodowany! ORP „Rybitwa” coraz bliżej służby w marynarce wojennejSprzętW Gdańsku odbył się chrzest i wodowanie piątego niszczyciela min typu Kormoran II. – Marynarze czekają niecierpliwie na moment podniesienia bandery na ORP „Rybitwa”. Dzisiejsza uroczystość pokazuje, że ta chwila jest coraz bliższa – zapewnił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, podkreślając, że marynarka wojenna będzie systematycznie unowocześniana.
-
Drony latające, jeżdżące i pływające to już codzienność na polu walki. Zapraszamy do serwisu „Bezzałogowce w Wojsku Polskim”SprzętPrzebieg wojny w Ukrainie pokazuje, że nie da się już opowiadać o współczesnym polu walki bez dużego rozdziału o bezzałogowcach. Skala ich zastosowania, cały czas zwiększająca się skuteczność i autonomiczność sprawiają, że ich rola będzie już tylko rosła. Wojsko Polskie dostrzega te tendencje i od wielu lat zwiększa swoje zasoby dronów.
-
Ochronić, pomóc i odbudować – to cele operacji „Feniks”. Wojsko działa na terenach popowodziowych, by przywrócić tam normalnośćArmiaOperacja „Feniks” to największe tego typu przedsięwzięcie w najnowszej historii Wojska Polskiego. Żołnierze pomagają odbudować tereny zniszczone przez wrześniową powódź. Umacniają wały, sprzątają naniesione śmieci, dostarczają pomoc materialną i żywność, odkażają, a gdy trzeba odbudowują infrastrukturę. Realizują w ten sposób swoją misję pomocy społeczeństwu.
Armia
Sprzęt
Gladius rozpoznaje i uderzaSystem poszukiwawczo-uderzeniowy Gladius tworzą bezzałogowe statki powietrzne, amunicja krążąca, wyrzutnia platform bezzałogowych i różnego rodzaju pojazdy. – To nie tylko miecz, lecz także oczy, uszy oraz mózg. Wkraczamy w erę sztucznej inteligencji, robotyzacji i automatyzacji – mówi Piotr Wojciechowski, prezes firmy WB Electronics, producenta systemu. |
|
Historia
„Ostatnia szarża”, czyli ułani kończą w wielkim styluPolscy kawalerzyści zakończyli swój wielowiekowy szlak bojowy 1 marca 1945 roku. Tego dnia stoczyli pod Borujskiem zwycięską walkę z niemieckimi oddziałami. W 80. rocznicę tych wydarzeń przedstawiamy film dokumentalny „Ostatnia szarża” poświęcony tej bitwie oraz legendarnym ułanom z 1 Warszawskiej Brygady Kawalerii. |
Przerwany lot „Orlika”Major Marian Bernaciak „Orlik”, żołnierz Armii Krajowej i WiN oraz legendarny dowódca, brał udział w walkach września 1939 roku, uciekł z transportu do Kozielska, później w konspiracji bronił Lubelszczyzny przed Niemcami i Sowietami. Zginął w wyniku zdrady. Swojego stryja wspomina Alicja Kobus, jego córka chrzestna. |
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę |
Niezawiniona śmierć niezłomnego gen. Fieldorfa |
Foch stawia warunki |
Misje
Szwedzkie Gripeny włączą się w ochronę sojusznikówPlanujemy wniesienie wkładu w postaci wielu myśliwców JAS Gripen do dwóch operacji NATO w Polsce – przekazał dzisiaj szwedzki minister obrony Pål Jonson. Operacje te obejmują ochronę wsparcia logistycznego NATO dla Ukrainy i nadzór lotniczy nad naszym krajem. – Jesteśmy gotowi chronić naszych sojuszników i przyjaciół – podkreślił polityk. |
|
więcej w tym dziale
„Do obrony użyjemy każdego środka” |
Kosiniak-Kamysz: Musimy wywierać presję na Rosję |
Wicepremier Kosiniak-Kamysz na spotkaniu z samorządowcami |
Polska i Litwa – łączy nas bezpieczeństwo |
więcej w tym dziale
Putin już nie dotrzymał danego Trumpowi słowa |
Trump i Putin rozmawiali o wojnie w Ukrainie |
Rosja chce od USA gwarancji bezpieczeństwa kosztem Ukrainy |
Waszyngton mówi Moskwie „sprawdzam”. Co zrobi Władimir Putin? |
więcej w tym dziale
Na lodzie, a szybcy i na medalReprezentanci Polski mają za sobą najlepszy występ w historii startów w mistrzostwach świata w łyżwiarstwie szybkim i short tracku. Na torze krótkim i długim wywalczyli aż sześć medali: dwa srebrne i cztery brązowe. Do zdobycia trzech krążków przyczynili się żołnierze: st. szer. spec. Karolina Bosiek, szer. Nikola Mazur, szer. Michał Niewiński i szer. Łukasz Kuczyński. |
|
aktualności MON
Wodowanie i chrzest przyszłego ORP Rybitwa
Przekazanie zmodernizowanego Pasa Ćwiczeń Taktycznych "Joanna".
„Trenuj z wojskiem” po raz szósty. Startuje kolejna edycja szkoleń wojskowych
komentarz
Paryż przystąpił do dyplomatycznej ofensywy. Czy Francja zastąpi w Europie USA?
polecamy
z jednostek
-
Międzynarodowe szkolenie obserwatorów ognia w ToruniuNowa wersja Zbrojowni – Cyfrowej Biblioteki WojskowejSpotkanie wiceministra Pawła Bejdy z dyrektorem francuskiej agencji uzbrojenia
-
„WATAHA-25”: Ekstremalny sprawdzian terytorialsówPracownicy WIM-PIB podczas I Podlaskiego Forum AnestezjologicznegoNa rotacji z saperami
-
Poligon świętokrzyskich terytorialsówNowa wystawa stała Muzeum Lotnictwa PolskiegoSprawdzone partnerstwo
-
Trzecie w tym roku szkolenie DZSW rozpoczęte w CPdMZRatowanie życia pod ostrzałemPW-5 Smyk w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
-
Wojskowa współpraca polsko-amerykańskaSpotkanie przedsiębiorców realizujących zadania na rzecz Sił Zbrojnych RPKolejni żołnierze 6MBOT rozpoczęli kurs podoficerski Sonda
-
Aby szpital był przyjazny wojsku
Samorządy i MON wspólnie będą wzmacniać system ochrony zdrowia i zdolności obronnych Polski. Program resortu „Szpitale przyjazne wojsku” zakłada wprowadzenie lepszej opieki zdrowotnej dla żołnierzy i ich rodzin oraz przygotowanie cywilnych szpitali na wypadek wojny lub kryzysu. Dziś do projektu przystąpiło pierwszych 25 placówek medycznych, głównie ze wschodu kraju. -
Strzelanie w Orzyszu, czyli Leopardy w akcji
Żołnierze z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej testują możliwości bojowe Leopardów 2A5. Dziennikarze „Polski Zbrojnej” towarzyszyli im z kamerą podczas szkolenia ogniowego na poligonie w Orzyszu. Załogi Leopardów ćwiczyły w trudnych warunkach pogodowych, a wśród realizowanych zadań było m.in. prowadzenie ognia zarówno z włączonym, jak i awaryjnym, systemem celowania. -
1 Brygada Pancerna zdobywa teren zurbanizowany
Czołgi stanowią wielką siłę, ale to jednak piechota będzie musiała wejść i zdobyć to miasto – podkreśla dowódca ćwiczeń, w których żołnierze 1 Warszawskiej Brygady Pancernej przećwiczyli taktyki i procedury niezbędne do działania w trudnych warunkach miejskich. Byliśmy tam z kamerą. -
Potrzeba wsparcia i dialogu
Będziemy wspierać Ukrainę, będziemy pomagać, kontynuujemy logistyczne zabezpieczenie, szkolimy żołnierzy – mówił dziś szef MON-u Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z ministrem obrony Ukrainy Rustemem Umerowem. Podkreślił też, że potrzebny jest dialog. – Wierzymy głęboko, że powrót do stołu rozmów Ukrainy i USA daje nadzieję i szansę na sprawiedliwy pokój – wskazał. -
Niewdzięczna, ale konieczna praca
Najpierw dokładne oględziny budynku i sprawdzenie, czy wszystkie media zostały w nim odłączone, później rozbiórka, a na koniec wyrównanie i oczyszczenie terenu – tak przebiegają prace rozbiórkowe na terenach popowodziowych. „Polska Zbrojna” miała okazję obserwować w akcji specjalistów inżynierii z 1 Brzeskiego Pułku Saperów. -
Zanim przylecą najnowsze Apache’e
Wolność nie broni się sama z siebie. Wolność potrzebuje siły naszej armii, najlepszego sprzętu i najlepiej wyszkolonych żołnierzy – mówił dziś szef MON-u w bazie 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych po podpisaniu umowy na leasing ośmiu śmigłowców Apache w starszej wersji D. Mają one służyć Polakom w czasie oczekiwania na pierwszą dostawę najnowszych AH-64E w 2028 roku. -
GROM w Jordanii
Ryk silników wojskowych pojazdów mąci pustynną ciszę, gorący piasek unosi się w powietrzu, by za chwilę oblepić każdy skrawek hummerów. GROM rozpoczyna swój patrol po bezkresnej pustyni. Jako pierwsi dziennikarze Ewa Korsak i Michał Niwicz towarzyszyli Jednostce Wojskowej GROM w szkoleniu na pustyni Wadi Rum w Jordanii.
-
Podchorążowie z AWL ćwiczyli z przeciwlotnikamiSzwedzki game changer w Cyfrowej BrygadziePodhalańczycy na torze napalmowymLeopardy w akcji
-
Różne oblicza Warmate’aPierwsze drony MALE w Wojsku PolskimFlyEye daje przewagę„Baltic Sentry” na polskich wodach
-
Pancerni z Braniewa i ich Czarne Pantery„Feniks” w NiedźwiedzicyDrony FPV – oczy i broń na polu walkiNiewdzięczna, ale konieczna praca
-
Oswajanie CougarówK9 na bojowo. Jest moc!Szturm na miastoKibicujmy naszym zawodnikom!