moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Więcej miejsc dla dobrowolsów

Duże zainteresowanie udziałem w szkoleniach wojskowych oraz możliwość przejścia dobrowolsów do służby zawodowej przed upływem 12 miesięcy – to powody, dla których MON zamierza zwiększyć limity tegorocznych powołań ochotników do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Zgodnie z gotowym już projektem rozporządzenia w tej sprawie, wojsko przeszkoli w tym roku nawet 40 tys. osób.

Rada Ministrów corocznie określa liczbę osób, które w danym roku kalendarzowym będą mogły zostać powołane do czynnej służby wojskowej. Jest nią m.in. dobrowolna służba wojskowa, wprowadzona w kwietniu 2022 roku ustawą o obronie ojczyzny. Pełnią ją np. kandydaci na oficerów będący na I roku studiów wojskowych (od II roku stają się żołnierzami zawodowymi), a także cywilni ochotnicy, którzy wcześniej nie byli w wojsku, ale chcą odbyć przeszkolenie wojskowe i w przyszłości zasilić rezerwy albo wstąpić do armii zawodowej.

Większe szanse na szkolenie

REKLAMA

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, w tym roku do tego rodzaju służby miało trafić maksymalnie 34 550 osób (w tym 4550 na I rok studiów wojskowych). Już teraz wiadomo, że założony limit może okazać się niewystarczający, a kolejni ochotnicy mogą nie dostać szansy na udział w turnusach szkoleniowych. – Tylko w pierwszych czterech miesiącach roku zostało powołanych aż 16 800 osób, co stanowi 56% określonego limitu. Decyzje o powołaniu cały czas trafiają do kolejnych ochotników – podają przedstawiciele MON-u. W sumie do 1 czerwca powołano już ok. 18 tys. osób. Tak duże zainteresowanie dobrowolną służbą nie słabnie, dlatego resort obrony, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, planuje zwiększenie liczby powołań. – Jeśli wziąć pod uwagę liczbę ochotników, ale też możliwości szkoleniowe jednostek wojskowych, wychodzi na to, że limit powołań powinien zostać zwiększony o 10 tys. osób – informują przedstawiciele MON-u. Taka propozycja została zapisana w procedowanym właśnie projekcie rozporządzenia.

Większa liczba ochotników nie oznacza wyższych wydatków dla Ministerstwa Obrony Narodowej. Środki finansowe zostaną bowiem zapewnione dzięki dużemu odsetkowi powołań żołnierzy DZSW do służby zawodowej przed upływem 12 miesięcy (tyle maksymalnie trwa służba dobrowolna wraz ze szkoleniem specjalistycznym). Do końca kwietnia szeregi armii zawodowej zasiliło ponad 4400 osób po służbie dobrowolnej.

Dobrowolna na wakacje

W tym roku odbyły się już cztery turnusy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. W poniedziałek, 10 czerwca ruszył kolejny, będący jednym z trzech specjalnych turnusów w ramach projektu „Wakacje z wojskiem”. Jest on skierowany do młodych ludzi w przedziale wieku 18–35 lat, w tym tegorocznych, pełnoletnich maturzystów i studentów. Kolejne dwa takie turnusy, zorganizowane w jednostkach całej Polski, odbędą się w terminach 15 lipca – 10 sierpnia oraz 19 sierpnia – 14 września. Chętni wciąż mogą się zgłaszać.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa funkcjonuje od kwietnia 2022 roku. Składa się z 27-dniowego szkolenia podstawowego, podczas którego kandydat zapoznaje się m.in. z zasadami musztry, regulaminami wojskowymi oraz podstawami posługiwania się bronią. Ten etap kończy się egzaminem oraz przysięgą wojskową. Tuż po niej dobrowols może zakończyć szkolenie, zasilając rezerwę aktywną lub pasywną, albo kontynuować szkolenie specjalistyczne, trwające w zależności od specjalności, do 11 miesięcy.

W trakcie całego okresu odbywania DZSW ochotnik otrzymuje miesięczne uposażenie w wysokości 6000 zł brutto. Po przejściu szkolenia może aplikować do zawodowej służby wojskowej. Podczas rekrutacji brane są pod uwagę jego predyspozycje, a także postępy w trakcie szkolenia DZSW. Konieczne jest też pozytywne przejście szczegółowych badań lekarskich i testów psychologicznych. O powołanie do dobrowolnej służby wojskowej może ubiegać się osoba pełnoletnia, posiadająca polskie obywatelstwo oraz fizyczną i psychiczną zdolność do pełnienia służby.

Więcej szczegółów o zasadach pełnienia DZSW można uzyskać w Wojskowym Centrum Rekrutacji lub dzwoniąc na infolinię 800 180 110. Akces do służby można też zgłosić poprzez portal rekrutacyjny Wojska Polskiego, gdzie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i czekać na kontakt z WCR-u.

To nie pierwszy raz, kiedy MON zwiększyło limity szkoleń w ramach DZSW. W 2022 roku według pierwotnych założeń szkolenie miało przejść 15 tys. osób, ostatecznie wojsko przeszkoliło ich o tysiąc więcej. W ubiegłym roku resort zwiększył liczbę miejsc dla ochotników z 25 tys. do 33 tys.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Tomasz Łomakin/ 12 BZ; st. szer. spec. Patryk Szymaniec/ 17 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Oczy na Kijów
 
Walka – tak, ale tylko polityczna
Unia Europejska pomoże Ukrainie
Olimp gotowy na igrzyska!
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Ludzie bez twarzy
Mark Rutte pokieruje NATO
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsze ćwiczenia Eurokorpusu w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Roczny dyżur spadochroniarzy
Miliardy na modernizację armii
Śmierć przyszła po wojnie
Ćwierć wieku pracy na rzecz polskich peacekeeperów
Czujemy się tu jak w rodzinie
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Pancerny sznyt
Biało-czerwona nad Wilnem
Ostatnia niedziela…
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Konsultacje polsko-niemieckie w Warszawie
Katastrofa gibraltarska, czyli śmierć gen. Sikorskiego
Żołnierze gen. Maczka na piłkarskich koszulkach
„Jaguar” z Gujany
Oficerskie gwiazdki dla absolwentów WAT-u
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Spędź wakacje z wojskiem!
Serwis bliżej domu
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
Szkolenie do walk w mieście
Zdzisław Krasnodębski – bohater bitwy o Anglię
Unowocześnione Rosomaki dla wojska
Lato pod wodą
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Za zdrowie utracone na służbie
Strzelnice dla specjalsów
Szkolenie na miarę czasów
Polsko-litewskie konsultacje
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Prezydent Zełenski w Warszawie
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Parasol nad Morzem Bałtyckim
Logistyczne wzmocnienie Pilicy
Jak usprawnić działania służb na granicy
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Nowy porządek w Europie
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Wsparcie MON-u dla studentów
Spadochroniarze na warcie w UE
Szpital u „Troski”
RBN przed szczytem NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO