Pierwszy w 2025 roku turnus dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej ruszy 13 stycznia i potrwa do 8 lutego. Takich szkoleń w przyszłym roku będzie jeszcze dziesięć, w tym dwa dla absolwentów klas wojskowych, którzy biorą udział w edukacyjnych programach Ministerstwa Obrony Narodowej. W sumie we wszystkich edycjach szkoleń przygotowano miejsca dla 35 tys. ochotników.
30 września w 39 jednostkach w całej Polsce niemal 3,6 tys. osób rozpoczęło szkolenie na ósmym turnusie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej (DZSW). Ochotnicy poznają m.in. wojskowe regulaminy, zasady musztry, będą się też uczyć posługiwania bronią. Zdobędą również podstawowe umiejętności z zakresu logistyki czy łączności. Szkolenie zakończą 26 października. Ostatni tegoroczny turnus DZSW rozpocznie się 18 listopada, a zakończy 14 grudnia. – Kolejne szkolenia są zaplanowane już na 2025 rok – informuje mjr Renata Mycio, cz. p.o. rzecznik prasowy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Niesłabnące zainteresowanie
Ministerstwo Obrony Narodowej podało już terminy przyszłorocznych szkoleń dla kandydatów. Będzie ich w sumie 11, a na dziewięć z nich będą mogły zgłosić się osoby, które nie mają żadnych doświadczeń z wojskiem. Pierwszy turnus ruszy 13 stycznia i potrwa do 8 lutego. Kolejne odbędą się w terminach: 10 lutego – 8 marca, 17 marca – 12 kwietnia, 12 maja – 7 czerwca, 9 czerwca – 5 lipca, 14 lipca – 9 sierpnia, 18 sierpnia – 13 września, 29 września – 25 października, 17 listopada – 13 grudnia. Dwa pozostałe turnusy zostaną zorganizowane wyłącznie dla absolwentów klas wojskowych ze szkół współpracujących z MON-em. Chodzi o uczniów Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych (CWKM) oraz Oddziałów Przygotowania Wojskowego (OPW). W przypadku tej grupy szkolenie podstawowe potrwa jedynie 12 dni. Zainteresowani absolwenci będą mogli wybrać jeden z dwóch turnusów w terminach: 27 maja – 7 czerwca oraz 9–20 czerwca.
Choć w przyszłym roku wojsko planuje powołać do DZSW aż 35 tys. ochotników, to liczba ta może się jeszcze zmienić. Pokazują to doświadczenia ostatnich lat. W 2022 roku według pierwotnych założeń szkolenie miało przejść 15 tys. osób, ostatecznie wojsko przeszkoliło ich o tysiąc więcej. W ubiegłym roku resort zwiększył liczbę miejsc dla ochotników z 25 tys. do 33 tys. Także w tym roku założony limit okazał się niewystarczający. W czerwcu MON przygotowało zatem przepisy, które dały możliwość przeszkolenia w 2024 roku łącznej liczby 40 tys. osób (pierwotnie miało to być 30 tys.). – Mając na uwadze duże zainteresowanie przeszkoleniem wojskowym w ramach DZSW, na bieżąco zwiększana była liczba miejsc szkoleniowych w poszczególnych turnusach – tłumaczy mjr Mycio. W siedmiu tegorocznych turnusach szkolenia podstawowego wzięło udział ponad 20,6 tys. osób, a w dwóch turnusach dla absolwentów klas wojskowych 600 ochotników.
Jak zapewniają przedstawiciele MON-u, pieniędzy na szkolenia ochotników wystarczy. Są one zapewnione dzięki m.in. dużemu odsetkowi powołań żołnierzy DZSW do służby zawodowej przed upływem 12 miesięcy (tyle maksymalnie trwa służba dobrowolna wraz ze szkoleniem specjalistycznym). Od 2022 roku do końca września 2024 roku w szeregi armii zawodowej zostało powołanych niemal 30 tys. żołnierzy po odbyciu dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.
To już trzy lata
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa składa się z dwóch etapów. Na początek ochotnicy przechodzą 27-dniowe szkolenie podstawowe, podczas którego poznają m.in. regulaminy, musztrę i zasady posługiwania się bronią. Po zdaniu egzaminu i złożeniu przysięgi wojskowej mogą przejść do rezerwy lub kontynuować służbę na szkoleniu specjalistycznym. To ostatnie, w zależności od wybranej dziedziny szkolenia, może trwać nawet do 11 miesięcy.
Przejście pełnego cyklu służby dobrowolnej jest warunkiem ubiegania się o powołanie w szeregi armii zawodowej. Każdy, kto podejmie taką decyzję, musi pozytywnie przejść m.in. bardziej szczegółowe badania lekarskie i testy psychologiczne do służby zawodowej. Pod uwagę są brane także predyspozycje danego żołnierza i jego postępy w trakcie dobrowolnej służby.
Osoby zainteresowane szkoleniem mogą zgłaszać się do wojskowych centrów rekrutacji. Więcej szczegółów o zasadach pełnienia dobrowolnej służby można uzyskać, dzwoniąc na infolinię 800 180 110 (działa codziennie od 8.00 do 22.00).
autor zdjęć: Tomek/12BZ
komentarze