moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wirtualna tarcza nad wojskami NATO

Atak i obrona w cyberprzestrzeni, a nad manewrami Sojuszu cyfrowa tarcza – tak wyglądały ćwiczenia „Defender ‘24 Cyber”, w których wzięli udział żołnierze NATO, między innymi z Polski. Celem była ochrona łączności, infrastruktury krytycznej i cyberprzestrzeni nad przemieszczającymi się wojskami. Cyfrowe zmagania towarzyszyły manewrom „Steadfast Defender ‘24”.

Podczas ćwiczeń polscy żołnierze z wojsk obrony cyberprzestrzeni wcielili się zarówno w rolę obrońców, jak i atakujących. W skład zespołu obrońców (Blue Team), który działał z Legionowa, wchodzili poza Polakami żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Norwegii i Finlandii. Drużyna przeciwników (Red Team), którą tworzyli Polacy, Amerykanie, Szwedzi i Estończycy, operowała z Tallina. Zgodnie z planem niebiescy stanowili tarczę dla skomplikowanej operacji logistycznej związanej z przerzutem wojsk. Czerwoni z kolei starali się zakłócić operację, wykonując cyberataki na konkretne cele.

Jak podkreślają żołnierze, „Defender ‘24 Cyber” było to pozorowanie wirtualnego starcia. Jeśli jednak doszłoby do niego, konsekwencje byłyby jak najbardziej fizyczne. – Program ćwiczeń obejmował kompleksowo temat obrony cyberprzestrzeni. Uwzględniono w nich zarówno kwestie dotyczące bezpieczeństwa systemów wykorzystywanych przez wojsko podczas organizowania transportów, jak i w czasie ich trwania, a także konieczność do ochrony infrastruktury krytycznej państw, przez które transporty te się przemieszczały – podkreślał ppłk Przemysław Lipczyński, rzecznik Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. W scenariuszu znalazły się więc epizody, podczas których wróg, atakując w cybeprzestrzeni, zagrażał nie tylko manewrom i komunikacji w wojsku. Zablokowanie cywilnych systemów bankowych lub choćby wyłączenie sygnalizacji świetlnej w dużych miastach może bowiem doprowadzić do chaosu na ulicach oraz paniki wśród mieszkańców, co zdestabilizuje sytuację w danym kraju.

REKLAMA

Ważnym aspektem ćwiczeń była współpraca między sojusznikami z NATO. Uczestnicy „Defender ‘24 Cyber” zwracają uwagę, że w ochronie cyberprzestrzeni niezwykle istotna jest komunikacja i bynajmniej nie chodzi tu o kwestie językowe, lecz o odpowiednio szybką identyfikację problemu oraz równie szybką reakcję. – W poszczególnych państwach mamy odmienne sposoby komunikowania się ze sobą, ale najważniejsze jest to, że podczas takich ćwiczeń poznajemy metody i podejście sojuszników do danego problemu. Widzieliśmy, jak polska część drużyny prowadzi operacje w cyberprzestrzeni i od razu mogliśmy porównać to z naszymi metodami stosowanymi w Norwegii. Wyzwaniem niekoniecznie była więc techniczna część zmagań, lecz raczej wzajemne uczenie się od siebie i łączenie różnych koncepcji w celu wykonania konkretnego zadania – wyjaśniał starszy sierżant Lasse Mikalsen z norweskiego Cyber Security Center.

Ochrona cyberprzestrzeni obejmuje działania wielowymiarowe, wymagające odpowiedniej wiedzy i pełnego skupienia oraz możliwości sprawnej wymiany informacji między poszczególnymi zespołami. Major Brandon Krantz z Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych stanu Maryland przyznaje, że choć same ćwiczenia trwały niecałe dwa miesiące, to przygotowania do nich zajęły o wiele więcej czasu. – Było to trudne zadanie poprzedzone ponadrocznym planowaniem. Obejmowało wiele konferencji poświęconych przygotowaniom z udziałem żołnierzy z Dowództwa Armii Stanów Zjednoczonych w Europie i Afryce. W ramach przygotowań odbyło się wiele wideokonferencji z żołnierzami i ekspertami z USA, Polski, Estonii, Norwegii i Finlandii – powiedział oficer Gwardii Narodowej USA.

Ćwiczenia „Defender ‘24 Cyber” odbywały się równocześnie z trwającymi do końca maja ćwiczeniami NATO „Steadfast Defender ‘24” – największymi manewrami od wielu lat, w których udział bierze większość państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ich celem był przerzut żołnierzy, sprzętu i zaopatrzenia ze Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej na wschodnią flankę NATO, w tym do Polski. Prowadzono je jednocześnie na dwóch kontynentach, na Atlantyku i w Arktyce oraz właśnie w cyberprzestrzeni, którą próbowali atakować oraz ochraniać żołnierze i eksperci w ramach „Defender ‘24 Cyber”.

Przemysław Lis

autor zdjęć: sierż. Aleksander Perz, SGWP

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
 
Jak usprawnić działania służb na granicy
Ludzie bez twarzy
Polsko-litewskie konsultacje
Szkolenie na miarę czasów
Olimp gotowy na igrzyska!
Lato pod wodą
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Serwis bliżej domu
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Pancerny sznyt
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Katastrofa gibraltarska, czyli śmierć gen. Sikorskiego
Żołnierze gen. Maczka na piłkarskich koszulkach
Walka – tak, ale tylko polityczna
Unowocześnione Rosomaki dla wojska
Parasol nad Morzem Bałtyckim
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Szkolenie do walk w mieście
Miliardy na modernizację armii
Logistyczne wzmocnienie Pilicy
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Oczy na Kijów
Pierwsze ćwiczenia Eurokorpusu w Polsce
Nowy porządek w Europie
Za zdrowie utracone na służbie
Oficerskie gwiazdki dla absolwentów WAT-u
Biało-czerwona nad Wilnem
Zdzisław Krasnodębski – bohater bitwy o Anglię
Ostatnia niedziela…
Prezydent Zełenski w Warszawie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Strzelnice dla specjalsów
Unia Europejska pomoże Ukrainie
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Spędź wakacje z wojskiem!
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Śmierć przyszła po wojnie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
RBN przed szczytem NATO
Czujemy się tu jak w rodzinie
Szpital u „Troski”
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Wsparcie MON-u dla studentów
Konsultacje polsko-niemieckie w Warszawie
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
„Jaguar” z Gujany
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Spadochroniarze na warcie w UE
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Roczny dyżur spadochroniarzy
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Mark Rutte pokieruje NATO
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Ćwierć wieku pracy na rzecz polskich peacekeeperów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO