moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

27 okrętów, 17 samolotów i ponad 2,2 tys. żołnierzy z 12 państw bierze udział w „Sea Shield ’24” – największych w tym roku ćwiczeniach rumuńskiej marynarki wojennej. Wśród uczestników jest także Polska. Na wybrzeże Morza Czarnego został przerzucony bateryjny moduł bojowy Morskiej Jednostki Rakietowej.

Na lotnisku Gdynia Babie-Doły wylądował wczoraj potężny samolot transportowy An-124 Rusłan. Wkrótce na jego pokład wjechały pojazdy należące do Morskiej Jednostki Rakietowej. Maszyna wzbiła się w powietrze i obrała kurs na Rumunię. Tak rozpoczął się przerzut bateryjnego modułu bojowego na manewry „Sea Shield ’24”. – Transport był realizowany w ramach natowskiego programu „SALIS” [zakłada on międzynarodową współpracę cywilno-wojskową dotyczącą transportu – przyp. red.] – wyjaśnia kmdr ppor. Anna Sech, rzecznik 3 Flotylli Okrętów, której podlega MJR.

„Sea Shield” to największe ćwiczenia rumuńskiej marynarki wojennej. Po raz pierwszy zostały zorganizowane w 2015 roku. W tegorocznej edycji bierze udział ponad 2,2 tys. żołnierzy z 12 państw. Większość to kraje członkowskie NATO, ale na manewrach pojawili się także wojskowi z Gruzji i Mołdawii. Od kilku dni na Morzu Czarnym i w delcie Dunaju operuje 27 różnego typu okrętów, w powietrze zaś wzbija się 17 samolotów. Jak podaje dowództwo Rumuńskich Sił Morskich, scenariusz manewrów zakłada zwalczanie nielegalnych operacji przeciwnika, prowadzenie akcji poszukiwawczych i ratowniczych czy też ochronę infrastruktury krytycznej. – Musimy ćwiczyć procedury, które dotyczą walki z okrętami podwodnymi, nawodnymi i statkami powietrznymi zarówno na Morzu Czarnym, jak i naszych rzekach – podkreślał w rozmowie z dziennikarzami wiceadm. Mihai Panait, dowódca marynarki wojennej Rumunii. Tamtejsze siły morskie duży nacisk kładą na zacieśnienie interoperacyjności z wojskami NATO oraz regionalnymi partnerami.

REKLAMA

Moduł bojowy MJR zostanie rozlokowany nieopodal Konstancy. Ćwiczenia rozpocznie w poniedziałek. – Nasz komponent będzie współpracował z rumuńskim 508 Nadbrzeżnym Dywizjonem Rakietowym – informuje kmdr ppor. Sech. Wspólnie skupią się na zwalczaniu symulowanych celów na Morzu Czarnym i osłonie podejścia do największego portu w Rumunii.

Morska Jednostka Rakietowa już po raz kolejny bierze udział w „Sea Shield”. Pododdział 3 Flotylli pierwszy raz ćwiczył w Rumunii trzy lata temu. Wówczas także został przerzucony nad Morze Czarne drogą lotniczą. Na tym jednak nie koniec. – MJR często uczestniczy w zagranicznych ćwiczeniach. Z reguły jednak wydzielony z jednostki komponent dociera na miejsce drogą morską, na pokładzie okrętów transportowo-minowych, należących do 8 Flotylli Obrony Wybrzeża – wyjaśnia kmdr ppor. Sech. Tak było chociażby podczas natowskich ćwiczeń w Estonii czy na Litwie. W ubiegłym roku wyrzutnie MJR zostały z kolei rozlokowane na Gotlandii. Okazją były ćwiczenia „Aurora ’23”, których scenariusz zakładał obronę strategicznie położonej szwedzkiej wyspy przed atakiem ze wschodu.

MJR jest uważana za jedną z kluczowych jednostek Wojska Polskiego. Jej historia sięga 2015 roku, kiedy to na Pomorzu powstał pierwszy z nadbrzeżnych dywizjonów rakietowych wyposażony w mobilne wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych NSM o zasięgu około 200 km. Kilka lat później marynarka wzbogaciła się o kolejny dywizjon, w 2015 roku zaś w Siemirowicach stacjonowała już pełna jednostka rakietowa. Na tym jednak nie koniec. Polska kupiła bowiem w ubiegłym roku kolejne dwie tego typu jednostki. Mają być one wyposażone w rakiety NSM, tyle że w zmodyfikowanej wersji Block 1A. Pociski charakteryzują się m.in. zasięgiem do 300 km. W razie potrzeby będzie je można wykorzystywać także do uderzeń na cele lądowe. Dostawy modułów bojowych powinny się rozpocząć w 2026 roku. Zamówienie ma zostać sfinalizowane do 2032 roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kpt. mar. Damian Przybysz/3FO

dodaj komentarz

komentarze


Podchorążowie najlepszymi dżudokami
 
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Terroryści na lotnisku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zaprojektuj mural o powstaniu
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Podróż w ciemność
AWACS-y dostarczone
Pokazali swoją siłę
NATO on Northern Track
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Ratownicy na medal
Inwestycja potrzebna jak tlen
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Przesmyk w grze
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Jak rozbito więzienie w Końskich
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
„Czarownice” nad Londynem
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
AW149 wkrótce „made in Poland”
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
„Osiodłać krowę”
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
„Umieram jak Polak”
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Trzy miecze pokoju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Kremlowska wirtualna korekta
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wyrwali się z niemieckiego kotła
„Baltops” – moc na Bałtyku
Equipment Tailored to the Needs
Dzień, który zmienił bieg wojny
Gortat Team vs drużyna NATO
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Więcej niż szkolenie TCCC
Koszykarskie święto w Łodzi
Policjanci szkolą wojsko
Latający radar
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Plan na szczyt
„Pierwsza Drużyna” na start
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Docenić „misjonarzy”
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Sztandar dla cyberwojsk
Spadochroniarze w operacji TALO
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Czy kraje UE sięgną po polską broń?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO