To największy – zarówno pod względem wielkości zamówienia, jak i wartości – kontrakt na dostawę amunicji zawarty przez Wojsko Polskie po 1989 roku. Agencja Uzbrojenia podpisała z konsorcjum PGZ – Amunicja wartą ponad 10 mld zł umowę na dostawę w latach 2024–2029 prawie 300 tysięcy pocisków artyleryjskich o kalibrze 155 mm.
W czerwcu 2023 roku Agencja Uzbrojenia podpisała z konsorcjum PGZ – Amunicja kontrakt ramowy na dostawę dla Wojska Polskiego amunicji artyleryjskiej o kalibrze 155 mm. W skład konsorcjum wchodzi pięć spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej: Zakłady Metalowe Dezamet, Mesko, Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem”, Zakład Produkcji Specjalnej Gamrat oraz Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne Belma.
Dzisiaj Agencja Uzbrojenia poinformowała, że zawarła umowę wykonawczą w tej sprawie. – Amunicyjny prezent na święta Bożego Narodzenia. Już od przyszłego roku polscy artylerzyści, w ramach podpisanej dziś pierwszej umowy wykonawczej z polskim przemysłem, będą otrzymywać setki tysięcy sztuk amunicji kalibru 155 mm – zakomunikowała Agencja w mediach społecznościowych.
Zgodnie z kontraktem konsorcjum PGZ – Amunicja dostarczy w latach 2024–2029 blisko 300 tys. pocisków o kalibrze 155 mm. Ten rodzaj amunicji wykorzystywany jest w dwóch systemach uzbrojenia użytkowanych przez wojska rakietowe i artylerię – armatohaubicach Krab oraz K9 Thunder.
Ze względu zarówno na wartość umowy – 10 mld zł, jak i liczbę pocisków, która ma w jej wyniku trafić do wojskowych magazynów, jest to rekordowy kontrakt amunicyjny Wojska Polskiego po 1989 roku. – Domena amunicyjna Polskiej Grupy Zbrojeniowej to największy i sprawdzony krajowy dostawca amunicji i środków bojowych dla Wojska Polskiego – mówi Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ. – Dzięki poczynionym w ostatnim okresie inwestycjom w infrastrukturę, linie produkcyjne oraz wzrostowi zatrudnienia potrafiliśmy znacząco zwiększyć nasze moce produkcyjne. Jest to nasza odpowiedź na potrzeby rynku amunicyjnego, zgłaszane zarówno ze strony polskiej armii, jak i kontrahentów zagranicznych. Od momentu wybuchu wojny na Ukrainie wzrosło nagle zapotrzebowanie na amunicję, zwłaszcza artyleryjską. Dzięki naszym działaniom możemy temu zapotrzebowaniu sprostać – dodaje.
Przedstawiciele Agencji Uzbrojenia podkreślają, że zarówno umowa ramowa z czerwca, jak i dzisiejsza umowa wykonawcza to konsekwencje uchwały Rady Ministrów z 29 marca 2023 r. w sprawie tworzenia zapasów amunicji wielkokalibrowej oraz ustanowienia i utrzymania zdolności produkcyjnych krajowego przemysłu zbrojeniowego.
autor zdjęć: mł. chor. Daniel Wójcik, st. szer. Jarosław Kusz
komentarze