Żołnierze wojsk obrony terytorialnej pomogą mieszkańcom i pracownikom różnych instytucji z regionów, które ucierpiały na skutek nawałnic. Aby wsparcie było udzielone jak najszybciej, w WOT obowiązuje stan podwyższonej gotowości. Terytorialsi, którzy zostaną wezwani do stawienia się na służbie, będą mieli 12 godzin, aby dotrzeć do jednostki.
– W związku z sytuacją pogodową podjąłem decyzję o podwyższeniu gotowości wojsk obrony terytorialnej. Do pomocy mieszkańcom w każdej chwili mogą ruszyć m.in. żołnierze z odpowiednim sprzętem ratowniczym i medycy – poinformował dziś Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
Oznacza to, że żołnierze stacjonujący w regionach, które w ostatnich dniach szczególnie ucierpiały z powodu nawałnic, mogą zostać wezwani do pomocy. O konieczności stawiennictwa zostaną poinformowani za pośrednictwem wojskowego systemu KTSA, aplikacji Yammer i wiadomości SMS. Od momentu otrzymania powiadomienia będą mieli 12 godzin na to, aby stawić się w jednostce. Dotyczy to przede wszystkim terytorialsów mających uprawnienia do obsługi pił spalinowych, łodzi, cystern, pomp, agregatów prądotwórczych, kierowców autokarów i operatorów dronów oraz osób przeszkolonych do udzielania pierwszej pomocy. Z obowiązku stawiennictwa są zwolnieni żołnierze – medycy i strażacy – którzy z racji swojego zawodu są już zaangażowani w działania antykryzysowe w swoich instytucjach.
Jak informuje płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT-u, pierwsi terytorialsi już wspierają poszkodowanych. – W Nowym Sączu dziesięciu żołnierzy pomaga uzupełnić zapasy miejskiego magazynu przeciwpowodziowego – mówi. Dodaje także, że kolejni wojskowi już szykują się do akcji. – Na Dolnym Śląsku żołnierze z 16 Brygady OT pomogą w ewakuacji dokumentów z zalanego budynku sądu. Będą także na prośbę MOPS-u wspierać mieszkańców regionu, których dobytek ucierpiał w czasie ulewy – zaznacza.
Stan gotowości WOT-u będzie obowiązywał do północy w niedzielę, tj. do 18 lipca.
Działania antykryzysowe i wsparcie lokalnych społeczności to jedno z zadań najmłodszego rodzaju sił zbrojnych. Niedawno terytorialsi pomagali uporać się ze skutkami nawałnic mieszkańcom Szczecina, takie działania prowadzili też żołnierze z Małopolski, nad którą przeszła trąba powietrzna. Natomiast w ubiegłym roku wojskowi z 6 Brygady OT brali udział w akcji przeciwpowodziowej, związanej z zatorem lodowym na Wiśle.
autor zdjęć: DWOT
komentarze