W całym kraju odbywają się szkolenia służby przygotowawczej i rezerwy. Kandydaci na żołnierzy uczą się żołnierskiego rzemiosła między innymi w 1 Brygadzie Pancernej w Wesołej. Dziś realizowali zajęcia na strzelnicy i ewakuowali rannych z pola walki. Ich zmagania obserwował minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef MON zachęcał do wstąpienia w szeregi armii.
Po przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa wojsko wznowiło szkolenia przygotowawcze. Odbywają się one w całym kraju, między innymi w 1 Brygadzie Pancernej w Wesołej. W czwartek jednostkę odwiedził Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Zależy mi na tym, aby Wojsko Polskie było liczebniejsze. To jeden z moich priorytetów. Cieszę się, że tak się dzieje – mówił szef MON podczas spotkania z kandydatami na żołnierzy.
Zaznaczył także, że w krajowych szkoleniach, zarówno kandydatów na żołnierzy, jak i rezerwistów, uczestniczy pięć i pół tysiąca osób, a dwie trzecie z nich ma status bezrobotnych. Bowiem w odpowiedzi na trudną sytuację na rynku pracy, jaką wywołała epidemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia, resort przygotował specjalną ofertę dla tych, którzy nie mogą znaleźć zatrudnienia. Ich wnioski o przyjęcie do służby w Wojskowych Komendach Uzupełnień są traktowane priorytetowo. Poza tym podczas szkolenia każdy może liczyć na zakwaterowanie, wyżywienie, a także wynagrodzenie. – W przypadku rezerwistów uposażenie wynosi trzy i pół tysiąca złotych miesięcznie, a służby przygotowawczej – tysiąc dwieście złotych miesięcznie i dwa tysiące sześćset złotych odprawy – przypomniał minister Błaszczak.
Szef MON podkreślił, że większość osób, które uczestniczą w szkoleniach, decyduje się na służbę zawodową. A nawet jeśli ich decyzja jest inna, to i tak sam fakt wzięcia udziału w szkoleniach jest korzystny dla zdolności obronnych państwa. – W ten sposób wypełniamy zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa naszej ojczyźnie – powiedział szef MON.
Resort obrony planuje, że do końca 2020 roku w szkoleniach przygotowawczych, a także rezerwy weźmie udział 20 tysięcy osób. Ochotnicy mogą zgłaszać się do Wojskowej Komendy Uzupełnień, gdzie uzyskają niezbędne informacje. Rozpoczęła się też kolejna edycja kampanii „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, w ramach której w teren ruszyły mobilne punkty rekrutacyjne. Przez całe lato będą pojawiały się w miejscach często odwiedzanych podczas urlopów – na plażach, bulwarach czy w górach. Szczegółowe informacje, o tym gdzie i kiedy będzie można spotkać się z rekruterami znajdują się na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej.
autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON, Artur Orzechowski
komentarze