Rusza adresowany do szkół średnich MON-owski program „CYBER.MIL z klasą”, którego jednym z celów jest edukacja przyszłych kadr dla wojsk obrony cyberprzestrzeni. Już w przyszłym roku w całej Polsce ma powstać 16 cyberklas. Naukę w nich będzie mogło podjąć nawet 240 uczniów. Na funkcjonowanie oddziałów w pierwszych trzech latach resort przeznaczy ponad 5,7 mln zł.
W 2019 roku MON uruchomił program cyber.mil.pl. Ma on na celu rozbudowę i wzmocnienie zdolności w zakresie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni naszego kraju. Poza działaniami operacyjnymi – m.in. powołaniem Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC) i tworzeniem wojsk obrony cyberprzestrzeni – jego elementem jest także edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa. Dlatego MON, mając na uwadze rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie wojskowości, uruchomił właśnie skierowany do uczniów szkół średnich projekt „CYBER.MIL z klasą”. W ten sposób resort chce pozyskać odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów, którzy będą mogli podjąć służbę lub pracę w obszarze cyber w jednostkach i instytucjach wojskowych. Zarządzenie w sprawie uruchomienia programu, podpisał minister Mariusza Błaszczak. We wtorek ukazało się w dzienniku urzędowym.
Nauka w cyberklasie
Program zakłada, że w szkołach ponadpodstawowych – liceach i technikach – powstaną klasy o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne". Docelowo mają one funkcjonować w każdym z 16 województw, a każda z nich ma liczyć 10-15 uczniów.
Poza programem podstawowym dla szkół średnich uczniów czeka wiele zajęć specjalistycznych. – Będą się uczyć m.in. podstaw kryptografii, algorytmiki i cyberbezpieczeństwa, a także zarządzania bezpieczeństwem danych i informacji. Zajęcia będą mogli prowadzić nie tylko pedagodzy z danej szkoły, ale też np. nauczyciele akademiccy z technicznych uczelni wyższych – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. To właśnie Biuro będzie koordynowało program cyberklas (nadzór merytoryczny nad programem będą sprawować Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz Wojskowa Akademia Techniczna).
Poza zajęciami teoretycznymi, uczniów czekają też lekcje praktyczne, w tym laboratoryjne, a także zajęcia w formie e-learningu. W trakcie trzyletniej nauki (w czwartej klasie uczniowie będą przygotowywać się do matury) są też przewidziane spotkania z żołnierzami, a także wizyty w jednostkach wojskowych, instytutach naukowych oraz firmach z branży cyberbezpieczeństwa.
W której szkole cyberklasa?
Nabór placówek do programu MON ma ogłosić już wkrótce. O otwarcie cyberklasy będzie mogła ubiegać się każda szkoła średnia, która spełni wymagania stawiane przez ministerstwo. A te nie są małe. To m.in. prowadzenie działalności dydaktyczno-wychowawczej w dziedzinie obronności państwa, współpraca z jednostką NCBC oraz uczelnią wyższą, prowadzenie klas z rozszerzonymi profilami nauczania matematyki i informatyki lub matematyki i fizyki. Kryterium branym pod uwagę będą też średnie wyniki egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym z matematyki w ciągu ostatnich trzech lat (min. 70 proc. punktów możliwych do uzyskania w każdym roku) oraz pisemna zgoda na współfinansowanie kosztów funkcjonowania oddziału przez organ prowadzący.
– Jeżeli te kryteria spełni więcej niż jedna szkoła z województwa, dodatkowo będą się liczyć wyniki matury rozszerzonej z matematyki z ostatnich trzech lat, a także liczba laureatów olimpiad z matematyki, informatyki oraz fizyki – tłumaczy ppłk Krzyżanowski. O tym, które szkoły zostaną zakwalifikowane do programu zdecyduje komisja MON.
Dotacja z MON
Szkoły, które dostaną się do programu, będą musiały sfinansować min. 20 proc. wszystkich kosztów prowadzenia cyberklasy. Pozostałą kwotę pokryje MON. Dotacja otrzymana z resortu będzie mogła zostać przeznaczona m.in. na zakup niezbędnego sprzętu komputerowego, w tym drukarek, tablic interaktywnych, projektorów multimedialnych, licencji i oprogramowania (średnio ok. 200 tys. zł na szkołę). Dofinansowaniem objęte zostanie również wynagrodzenie nauczycieli (ok. 60 tys. rocznie). W sumie na realizację programu MON w ciągu trzech lat planuje przeznaczyć 5 mln 760 tys. złotych.
Pierwsze cyberklasy mają zostać otwarte we wrześniu 2021 roku. Podczas postępowania rekrutacyjnego uczniów będą brane pod uwagę oceny z matematyki, informatyki, fizyki oraz języka angielskiego.
Choć ukończenie cyberklasy nie będzie oznaczało dla absolwentów konieczności podjęcia służby wojskowej lub zatrudnienia w resorcie obrony, przedstawiciele MON liczą, że edukacja w takiej klasie stanie się dla wielu początkiem ich zawodowej kariery w obszarze cyber. Chodzi tu zarówno o podjęcie służby lub pracy w jednostkach, instytucjach naukowych i jednostkach badawczych działających w ramach lub na rzecz NCBC lub WOC albo studiów na jednej z wojskowych uczelni. Tym bardziej, że MON planuje przygotować dla absolwentów rozwiązania motywacyjne, w tym np. dodatkowe punkty podczas aplikowania na studia wojskowe z zakresu cyberbezpieczeństwa, informatyki i przedmiotów ścisłych.
W ramach programu cyber.mil.pl zostały też podjęte inne działania mające na celu edukację w zakresie cyberprzestrzeni. W ubiegłym roku zwiększono limity przyjęć na studia wojskowe, na kierunki związane z cyberbezpieczeństwem, a od 1 września 2019 roku przy WAT działa Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne.
autor zdjęć: MON
komentarze