Armia poszukuje ekspertów od cyberbezpieczeństwa i liczymy, że będą się oni wywodzić z tej szkoły – mówiono podczas inauguracji roku szkolnego w utworzonym pod nadzorem resortu obrony Wojskowym Ogólnokształcącym Liceum Informatycznym w Warszawie. Szkoła ma kształcić m.in. przyszłych żołnierzy wojsk cyberobrony. W dwóch klasach liceum naukę rozpoczęło 50 nastolatków.
– To na was w przyszłości będzie spoczywał obowiązek obrony Rzeczpospolitej i realizacji strategii dotyczącej cyberbezpieczeństwa państwa – mówił wiceminister Wojciech Skurkiewicz podczas inauguracji pierwszego roku szkolnego w nowopowstałym Wojskowym Ogólnokształcącym Liceum Informatycznym w Warszawie. Szkoła nadzorowana przez MON powstała na pod patronatem Wojskowej Akademii Technicznej.
Wiceszef MON podkreślił, że uczniami szkoły zostali najlepsi kandydaci wybrani spośród 500 chętnych z całej Polski. – Jestem przekonany, że większość z was będzie kontynuowała naukę na WAT i swoje zawodowe losy zwiąże z wojskiem służąc bezpieczeństwu Polski – mówił Wojciech Skurkiewicz do uczniów. Zaznaczył też, że cyberbezpieczeństwo to wyzwanie i przyszłość nowoczesnej polskiej armii.
Wyjątkowe kwalifikacje
Jak przypomniał w czasie uroczystości wiceminister obrony, Tomasz Zdzikot, w lutym szef MON, Mariusz Błaszczak, powołał nowy rodzaj sił zbrojnych – wojska obrony cyberprzestrzeni. W ramach koncepcji ich budowy oraz działań związanych z rozwojem cyberbezpieczeństwa, powstało m.in. Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, a w wojskach obrony terytorialnej jest formowany cyberkomponent. – Armia poszukuje też ekspertów od informatyki i cyberbezpieczeństwa, chcemy takie kadry sami wykształcić, stąd projekt powołania liceum informatycznego – tłumaczył Zdzikot.
Z kolei Ewa Kacprzyk, dyrektorka placówki, zaznaczyła, że szkoła będzie kłaść nacisk na naukę przedmiotów ścisłych, języków obcych i wychowania fizycznego, a także wychodzić naprzeciw rozwijającemu się społeczeństwu informatycznemu. – Stworzymy nowoczesne i przyjazne warunki do uzyskania przez uczniów wyjątkowych kwalifikacji pod opieką doświadczonych nauczycieli akademickich oraz specjalistów informatyki, informatyki technicznej i telekomunikacji – mówiła dyrektor szkoły.
– Dzięki nauce w liceum informatycznym w przyszłości mamy szansę zostać ekspertami odpowiedzialnymi za cyberbezpieczeństwo kraju – podkreślił Artur Jóźwiak, jeden z uczniów szkoły.
Najlepsi w kraju
W dwóch klasach liceum informatycznego rok szkolny rozpoczęło 50 nastolatków. Połowa z nich to absolwenci gimnazjów, którzy spędzą w liceum trzy lata. Pozostali ukończyli 8-letnią podstawówkę i będą się uczyć w szkole przez cztery lata. Uczniowie liceum pochodzą z całego kraju. O przyjęciu do szkoły, podobnie jak w przypadku innych szkół ponadpodstawowych, decydowały wyniki egzaminu ośmioklasisty (gimnazjalisty), oceny z języka polskiego, matematyki, fizyki i języka angielskiego oraz wyniki testu z wychowania fizycznego.
Licealiści mają rozszerzony program nauczania matematyki, fizyki i informatyki, zwiększoną liczbę zajęć z języka angielskiego, będą się też uczyć języka niemieckiego. Ponadto wezmą udział w zajęciach z edukacji wojskowej i z wychowania fizycznego (w zwiększonym wymiarze). Uczniowie będą mogli korzystać z obiektów sportowych, laboratoriów i pracowni akademickich uczelni oraz chodzić na zajęcia fakultatywne realizowane przez kadrę WAT. Podczas nauki w liceum uczniowie mają zapewnione bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, opiekę lekarską i umundurowanie. Na podobnych zasadach w Dęblinie funkcjonuje Ogólnokształcące Liceum Lotnicze.
MON liczy, że absolwenci liceum informatycznego będą kontynuowali naukę na studiach wojskowych w WAT na kierunkach: informatyka, kryptologia i cyberbezpieczeństwo, a w przyszłości wstąpią w szeregi wojsk obrony cyberprzestrzeni. Najważniejszymi zadaniami nowego rodzaju wojsk będzie zabezpieczanie systemów teleinformatycznych, prowadzenie działań obronnych oraz wykrywanie cyberataków. Cyberżołnierze będą się zajmować także rozpoznaniem systemów nieprzyjaciela oraz działaniami ofensywnymi.
autor zdjęć: MON
komentarze