Występowali przed prezydentem, śpiewali podczas kilkudziesięciu imprez lotniczych oraz uroczystości cywilnych i wojskowych. Teraz zespół „Dywizjon” z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie chce wydać debiutancką płytę z piosenkami lotniczymi i patriotycznymi. Niestety, szkoła nie posiada środków na ten cel. Dlatego młodzież prosi o wsparcie.
Zespół wokalny „Dywizjon” działa w Ogólnokształcącym Liceum Lotniczym w Dęblinie od 2015 roku. Pomysłodawcą jego utworzenia był Andrzej Królikowski, absolwent tej placówki. Od wielu lat angażuje się w organizację lotniczych imprez, eventów i koncertów, muzycznych nocy organizowanych w Muzeum Sił Powietrznych w Europejską Noc Muzeów czy realizowanego przez Klub Dowództwa Generalnego Festiwalu Piosenki Lotniczej.
– Z propozycją założenia zespołu zgłosił się do mnie pięć lat temu. Pomysł bardzo mi się spodobał, co więcej z czasem okazał się strzałem w dziesiątkę. Wielu uczniów, którzy przyszli do naszej szkoły z zamiarem latania, odkryło w sobie miłość do śpiewania. A wszystko dzięki Andrzejowi, który zaraża młodzież pasją do muzyki – mówi ppłk rez. Andrzej Jaworski, dyrektor liceum lotniczego.
Zespół cieszy się ogromną popularnością wśród uczniów. Tylko w tym roku, we wrześniu zgłosiło się 46 chętnych, a skład zespołu rozrósł się do ponad 60 osób. – To oczywiście cieszy, ale niekiedy bywa też problemem. Zdarza się, że na koncerty latamy wojskową Casą. Zbyt liczny zespół nie zmieściłby się na pokład. Podobnie, gdy w trasę jedziemy autobusem – mówi Andrzej Jaworski. Dlatego po raz pierwszy w historii zespołu zostały przeprowadzone eliminacje wśród ochotników. – Dziś w zespole jest 39 osób, niemal jedna czwarta wszystkich uczniów szkoły – mówi Andrzej Królikowski. Od tego roku, w prowadzeniu zespołu bierze też udział Luiza Borkowska-Ziółkowska, autorka książek dla dzieci, poetka oraz muzyk, prywatnie żona pilota.
Oryginalne aranżacje
W reperaturze zespołu znajduje się kilkadziesiąt piosenek i pieśni. Wśród nich są: wykonywany klasycznie „Marsz Lotników”, zaaranżowana nowatorsko pieśń żołnierska z XVI wieku „Idzie żołnierz” w stylu reggae, „Rota" w wersji heavy rockowej lub patriotyczna pieśń „Widziałam ja orła”, która po zmianach w tekście nabrała charakteru pieśni lotniczej. Młodzież śpiewa też polskie szlagiery muzyki pop, takie jak „Smak i zapach pomarańczy” Tadeusza Woźniaka, a także kolędy i piosenki świąteczne. – Występujemy w różnych miejscach, więc repertuar musi być różnorodny – tłumaczy Andrzej Królikowski. Dzięki uprzejmości – dziś już nieżyjącego – Romualda Lipko, „Dywizjon” otrzymał zgodę na włączenie do swojego repertuaru skomponowanej przez niego, do słów Marka Dutkiewicza, piosenki „Mamy święta".
Choć zespół działa zaledwie pięć lat, jego członkowie mają na koncie wiele występów. Od 2015 roku biorą udział we wszystkich koncertach, które odbywają się na terenie Muzeum Sił Powietrznych podczas Europejskich Nocy Muzeów. Uczestniczyli też w czterech edycjach imprezy promującej polskie lotnictwo „Skrzydła nad..." (trzy razy w Kazimierzu, raz w Sandomierzu). „Dywizjonu” nie zabrakło na błoniach stadionu PGE Narodowy w Warszawie, gdzie odbył się polsko-amerykański piknik wojskowy zorganizowany z okazji wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Polsce.
– Największe wrażenie na uczniach zrobił koncert w Sali Kolumnowej Zamku Królewskiego, który wykonali podczas otwarcia wystawy z okazji stulecia odzyskania niepodległości. We wrześniu ubiegłego roku uczestniczyli w opartym na muzyce Józefa Skrzeka i pod jego kierunkiem projekcie „Requiem dla Janki” – poświęconym zamordowanej w Katyniu Janinie Lewandowskiej, kobiecie pilotowi, córce dowódcy powstania wielkopolskiego gen. Dowbor Muśnickiego – opowiada Andrzej Królikowski.
Na swoim koncie mają ponad 20 koncertów świątecznych, w tym charytatywny na rzecz hospicjum oraz występ podczas żołnierskiej wigilii z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Śpiewali dla weteranów misji pokojowych, a także dla byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Uczniowie regularnie też odwiedzają jednostki sił powietrznych.
Jak podkreśla Andrzej Królikowski, śpiewanie w zespole jest dla uczniów wielką przyjemnością. – Nie jestem nauczycielem, więc nie mogę im wystawiać ocen czy przyznawać wyróżnień. Jedyne co mogę im zaproponować to wspólne śpiewanie, granie oraz, od czasu do czasu, wyjazd na koncert. Mimo to uczniowie angażują się. Co więcej, na spotkania zespołu znajdują czas w natłoku codziennych, wcale niemałych i niełatwych, obowiązków. Ostatnio nawet jeden z nich przyznał, że poniedziałkowe próby dają mu pozytywną energię aż do czwartku. A od piątku czeka na kolejny poniedziałek. To mnie bardzo cieszy – mówi Andrzej Królikowski.
Płyta na pięciolecie
W tym roku zespół obchodzi piątą rocznicę utworzenia. Z tej okazji uczniowie postanowili wydać debiutancką płytę z 20 piosenkami. – Chcemy to zrobić porządnie, więc producentem płyty będzie jeden z najlepszych polskich gitarzystów Radek Chwieralski, lider projektu „Rock loves Chopin”. Do nagrań w profesjonalnym studio chcemy też zaprosić innych, polskich muzyków – mówi Andrzej Królikowski.
Zakładając jednak, że godzina w studio kosztuje 150 zł, a do nagrania jednej piosenki potrzeba dziesięciu godzin, szacunkowy koszt nagrania płyty to 30 tysięcy zł. Niestety, szkoła w swoim budżecie nie posiada środków, które mogłaby przeznaczyć na taki cel. Dlatego zespół postanowił zwrócić się do wszystkich fanów zespołu, sympatyków liceum i lotnictwa o finansowe wsparcie tej muzycznej inicjatywy. – Młodzież wspaniale nas reprezentuje w kraju i zagranicą, więc „Dywizjon” stał się wizytówką szkoły. Wierzymy, że uzbierane fundusze pomogą uczniom osiągnąć cel i spełnić ich marzenia. Zresztą pojawiły się już pierwsze wpłaty – mówi dyrektor placówki.
Kiedy płyta mogłaby zostać wydana? Jak przyznaje Andrzej Królikowski, wszystko zależy od funduszy. – Nie mamy zbyt wiele czasu, bo już pod koniec roku szkolnego uczniowie zaczynają obozy spadochronowe i szybowcowe, związane z profilem nauki. Do tego czasu musimy nagrać wersje instrumentalne, potem dograć wokale uczniów. Dobrze, gdyby udało się to zrobić do czerwca – mówi opiekun „Dywizjonu”.
Ale plany zespołu są szersze. „Dywizjon” szykuje się bowiem do wrześniowego wyjazdu do Wielkiej Brytanii, na 80. rocznicę bitwy o Anglię. Pierwszym punktem wizyty będzie złożenie wieńca z biało-czerwoną szachownicą pod pomnikiem polskich lotników walczących w tej bitwie i odśpiewanie Marsza Lotników. W planie są też koncerty dla uczniów szkoły im. Lotników Polskich, udział w festiwalu kultury Europy Centralnej i Wschodniej w Luton, a także dla środowiska polonijnego. W reperaturze koncertowym, poza piosenkami lotniczymi, mają się też znaleźć piosenki Beatlesów czy Abby.
Ci, którzy chcą wesprzeć projekt muzyczny, mogą wpłacać dowolne kwoty na konto Rady Rodziców OLL 41 8736 0006 2005 1600 0390 0001 z dopiskiem „Dywizjon” .
autor zdjęć: arch. zespołu „Dywizjon”
komentarze