Dwie szkoły podoficerskie przygotowały aż 300 miejsc na kursach dla cywili. W Poznaniu szkolenie będzie mogło przejść 100 kandydatów na kaprali, a w Dęblinie – 200. Nowością będą kursy w niedostępnych dotąd dla cywili specjalnościach, m.in. radiotechnicznej, kryptologicznej oraz rozpoznania i zakłóceń elektronicznych. Szkolenia ruszą jesienią przyszłego roku.
O udział w kursie podoficerskim mogą ubiegać się szeregowi zawodowi z odpowiednimi kwalifikacjami i stażem służby. Czasem jednak wśród żołnierzy najmłodszego korpusu brakuje kandydatów z niezbędnym na danym stanowisku wykształceniem czy kompetencjami. Wtedy MON sięga po ochotników z cywila. Tak jest choćby w przypadku muzyków czy specjalistów służby inżynieryjno-lotniczej.
– Nabór ochotników cywilnych prowadzony jest po to, aby uzupełni stanowiska w określonych specjalnościach wojskowych. Wychodząc z ofertą do cywili, chcemy wykorzystać ich potencjał, motywację do służby, a często również rzadkie umiejętności i wykształcenie. Taka forma naboru wpisuje się także w politykę resortu, która zakłada zwiększanie liczebności sił zbrojnych – mówi st. chor. sztab. Sławomir Nastarowicz, starszy podoficer Sztabu Generalnego WP.
Nie tylko dla kryptologów i muzyków
W przyszłym roku cywile po raz kolejny dostaną szansę, by zostać kapralem. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zdecydował bowiem o uruchomieniu naboru na kursy podoficerskie dla cywilnych ochotników (tzw. służba kandydacka). Zgodnie z decyzją szefa MON, w 2020 roku będzie w nich mogło wziąć udział 300 osób. Szkolenie przyszłych kaprali będą prowadziły dwie Szkoły Podoficerskie: Sił Powietrznych w Dęblinie i Wojsk Lądowych w Poznaniu.
W pierwszej kursy dla cywili odbędą się już po raz trzeci. – Pierwszą edycję ukończyło 54 ochotników z dwóch grup: inżynieryjno-lotniczej oraz ruchu lotniczego – mówi st. chor. sztab. Paweł Konarski, rzecznik prasowy Szkoły Podoficerskiej Sił Powietrznych. Jako kaprale zostali już wyznaczeni na stanowiska. W drugim kursie, który trwa obecnie w Dęblinie, szkoli się 149 kandydatów. W 2020 roku szkoła sił powietrznych będzie mogła przyjąć jeszcze więcej kandydatów. 200 osób będzie się szkolić w czterech specjalnościach. – 150 miejsc przygotowano w grupie inżynieryjno-lotniczej i pięć w grupie ruchu lotniczego. Nowością będą kursy w specjalnościach radiotechnicznej i przeciwlotniczych zestawów rakietowych. Tu przyjmiemy odpowiednio 5 oraz 40 osób – dodaje rzecznik. Kursy w Dęblinie, w zależności od specjalności potrwają, od 9 do 12 miesięcy.
Poznańska Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych przyjmie 100 osób. Tu także kursy dla cywili nie są nowością. Placówka od lat przygotowuje przyszłych podoficerów do służby w orkiestrach i zespołach estradowych. W 2020 roku na przyszłych muzyków w mundurach będą czekać 22 miejsca. Ochotnicy będą też się szkolić na potrzeby wojskowej służby zdrowia: 10 osób przejdzie kurs w grupie pielęgniarstwa, a 20 – ratownictwa medycznego. Nowością w Poznaniu będą miejsca dla kandydatów cywilnych w grupach: kryptologicznej (18 miejsc) oraz rozpoznania i zakłóceń elektronicznych (30). Część specjalistyczną kursu kandydaci odbędą w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.
Sprawdź, może to kurs dla ciebie
O miejsce na kursie mogą ubiegać się osoby, które nie są żołnierzami zawodowymi. Wymogi podstawowe to: ukończone 18 lat, polskie obywatelstwo, zdolność fizyczna i psychiczna do zawodowej służby wojskowej oraz niekaralność. Kandydaci muszą mieć co najmniej średnie wykształcenie.
Wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami (m.in. kwestionariusz osobowy, świadectwo ukończenia szkoły średniej, życiorys) trzeba wysłać do dyrektora Departamentu Kadr MON za pośrednictwem właściwego WKU. W przypadku szkoły w Poznaniu dokumenty trzeba złożyć do 1 lipca 2020 r., w Dęblinie kandydaci mają czas do 13 lipca przyszłego roku.
O przyjęciu na kurs zdecydują wyniki rekrutacji. Liczą się oceny ze świadectwa, egzaminu sprawności fizycznej i testu znajomości języka angielskiego. Kandydatów czeka też rozmowa kwalifikacyjna. Ci, którym marzy się służba w wojskowej orkiestrze, staną też do egzaminu muzycznego.
Kursy w obu szkołach mają rozpocząć się jesienią.
Szkoły Podoficerskie: Wojsk Lądowych oraz Sił Powietrznych powstały 1 lipca 2004 roku. Obie placówki prowadzą szkolenie szeregowych na pierwszy stopień podoficerski, kursy kwalifikacyjne dla podoficerów oraz kursy dla żołnierzy rezerwy. Odbywa się w nich także szkolenie żołnierzy służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych.
autor zdjęć: szer. Piotr Pytel
komentarze