Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zdecydował o unieważnieniu dotychczas prowadzonego postępowania w sprawie zakupu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Homar. Broń, która ma umożliwiać rażenie celów oddalonych nawet o 300 kilometrów, zostanie pozyskana w ramach polsko-amerykańskiej umowy międzyrządowej.
Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało dzisiaj, że szef resortu obrony Mariusz Błaszczak zdecydował o unieważnieniu uruchomionego trzy lata temu postępowania w sprawie pozyskania dywizjonowych modułów ogniowych wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych o kryptonimie Homar. Nowa procedura realizacji programu zakłada zakup tej broni w ramach umowy międzyrządowej ze Stanami Zjednoczonymi. – Jeszcze w tym tygodniu delegacja MON-u, na czele z wiceministrem Sebastianem Chwałkiem, odpowiedzialnym za modernizację techniczną Wojska Polskiego, uda się do Stanów Zjednoczonych, by rozpocząć rozmowy w sprawie realizacji programu Homar z wykorzystaniem rozwiązania High Mobility Artillery Rocket System HIMARS – poinformowało MON.
MON wyjaśniło w komunikacie, że decyzja kierownictwa resortu obrony o restarcie programu Homar spowodowana jest nie tylko opóźnieniem realizacji projektu, ale przede wszystkim jego rosnącymi kosztami. – Przyczyną rezygnacji z dotychczasowego sposobu pozyskania wyrzutni są m.in. oczekiwania finansowe ze strony potencjalnych wykonawców, w tym zagranicznych, przekraczające kwoty, które MON zarezerwowało na ten cel w momencie uruchamiania zadania, czyli na początku 2015 roku. W toku prowadzonych negocjacji nie było możliwe porozumienie co do wszystkich postanowień umowy oraz wymagań dotyczących ochrony podstawowego interesu państwa – czytamy w dzisiejszym komunikacie dla mediów.
Zakup wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych dalekiego zasięgu Homar to jeden z kluczowych programów modernizacyjnych realizowanych przez Wojsko Polskie. Obecnie bowiem wojska lądowe nie mają broni zdolnej razić cele na odległość większą niż 40 km. Ostatnie wyrzutnie rakietowe o większym zasięgu – około 70 km, czyli zestawy 9K52 Łuna-M oraz 9K79 Toczka – wycofano ze służby w 2001 i w 2005 roku.
Amerykańskie wieloprowadnicowe systemy rakietowe dalekiego zasięgu HIMARS są w wyposażeniu sił zbrojnych Hiszpanii, Kataru, Kanady, Jordanii oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a z gąsienicowej wersji MLRS M270 korzystają m.in Niemcy, Grecja, Izrael, Włochy, Japonia i Finlandia. HIMARS może być uzbrojony w trzy typy pocisków: GMLRS M31A1 (z głowicami odłamkowo-burzącymi o zasięgu około 70 km), M30A1 (do rażenia celów obszarowych, o zasięgu około 70 km) oraz M57 ATACMS (taktyczne o zasięgu około 300 km).
Decyzja z 2015 roku
Przypomnijmy, że w marcu 2015 roku MON zdecydowało, że powierzy zadanie dostarczenia Homara – bez przetargu – Polskiej Grupie Zbrojeniowej, a dokładniej Hucie Stalowa Wola. Ówczesny plan zakładał, że to państwowy przemysł wyłoni w drodze przetargu zagranicznego dostawcę technologii rakietowej i podpisze z nim stosowny kontrakt.
W lipcu 2017 roku PGZ (która w międzyczasie stała się liderem konsorcjum) poinformowała, że na dostawcę wybrała amerykańską firmę Lockheed Martin, oferującą wyrzutnię High Mobility Artillery Rocket System HIMARS. Wtedy też ruszyły formalności związane z uzyskaniem pozwoleń na zakup przez Polskę tego systemu.
Jesienią 2017 roku amerykański Kongres zgodził się, aby Polska za maksymalną kwotę 250 mln dolarów (czyli niecały miliard złotych) kupiła cztery typy rakiet: GMLRS M31A1, M30A1, M57 ATACMS i pociski szkolne LCRR, a także komponenty systemu dowodzenia i kierowania ogniem – w tym m.in. systemy nawigacyjnych Universal Position Navigation Units oraz sekcje kierowania i kontroli dla rakiet GMLRS. Niestety mimo zgody Kongresu, PGZ nie podpisała umowy z Lockheedem Martinem.
autor zdjęć: Lockheed Martin
komentarze