Kolejne szkoły z klasami mundurowymi mają szansę na udział w pilotażowym programie MON. Ich uczniowie będą m.in. częściej ćwiczyć na poligonach, a absolwenci zyskają preferencje w przyjęciu do wojska. W drugiej edycji programu weźmie udział ok. 100 szkół, wnioski można składać do 12 lutego. Warto się pospieszyć, bo liczy się m.in. kolejność zgłoszeń.
Do udziału w programie zaprasza Dominik Smyrgała, podsekretarz stanu w MON. „Takie będą Rzeczypospolite, jak ich młodzieży chowanie” to historyczne zdanie hetmana Jana Zamoyskiego stało się myślą przewodnią działań Ministerstwa Obrony Narodowej rozpoczętych w 2017 roku, mających na celu systemowe wsparcie szkół. Mam zaszczyt zaprosić państwa do II edycji naszego programu. Mam nadzieję, że dzięki współpracy z Państwem założenia drugiej edycji programu pilotażowego staną się dobrą podstawą systemowego kształcenia wojskowego w polskich szkołach” – napisał wiceminister w liście do dyrektorów szkół.
Jednym z głównych celów pilotażowego „Programu wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących piony certyfikowanych wojskowych klas mundurowych” jest wprowadzenie jednolitego szkolenia wojskowego i przygotowanie młodzieży-ochotników do służby wojskowej.
Pierwsza edycja programu ruszyła we wrześniu ubiegłego roku. Bierze w niej udział 58 szkół z całej Polski. Jednak zainteresowanie programem było dużo większe, bo akces zgłosiło ponad 200 placówek. – Nie mogliśmy przyjąć od razu wszystkich chętnych. Głównie ze względów organizacyjnych, ale także dlatego, że najpierw chcieliśmy zobaczyć w mniejszej skali, jak program się sprawdzi – mówi Waldemar Zubek, dyrektor Biura ds. Proobronnych MON. Podkreśla, że pierwsza edycja przebiega wręcz wzorowo. – Uczniowie klas mundurowych mają wielki zapał i potencjał, a szkoły w pełni angażują się w szkolenie. Aby dać także innym szansę, kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej podjęło decyzję o kolejnej edycji – dodaje Waldemar Zubek.
Teraz 100 szkół
Na zgłoszenia zainteresowanych placówek przedstawiciele Biura czekają do 12 lutego. Trzeba jednak spełnić kilka warunków. – Czekamy na szkoły, które prowadzą klasy mundurowe od co najmniej trzech lat, licząc z aktualnie trwającym rokiem szkolnym. Muszą też udokumentować, że prowadzą szkolenie wojskowe dla uczniów, na przykład w formie autorskiego programu nauczania – mówi dyrektor.
Do programu zostanie zakwalifikowanych ok. 100 placówek. O przyjęciu będzie decydowała także kolejność zgłoszeń oraz ocena Biura ds. Proobronnych dotycząca m.in. możliwości związanych z bazą szkoleniową. Jeśli zainteresowanie będzie przekraczać liczbę miejsc, pod uwagę będzie brana także dotychczasowa współpraca z wojskiem, a także opinie z wojewódzkiego sztabu wojskowego oraz kuratorium.
Informacja o zakwalifikowaniu do programu ma zostać podana na przełomie marca i kwietnia. Szkoły wraz z przyjęciem do programu staną się częścią powiatowej sieci szkół certyfikowanych przez MON. Oznacza to wsparcie merytoryczne, logistyczne i finansowe ze strony resortu obrony.
Zajęcia w klasie i na poligonie
Szkoły, które wezmą udział w programie, będą realizować opracowany przez MON kompleksowy program nauczania wojskowego. Rozpocznie się on 1 września 2018 roku i zostanie podzielony na trzy etapy. Pierwszy potrwa półtora roku i obejmie cały rok szkolny klasy drugiej oraz pierwsze półrocze klasy trzeciej (w technikum odpowiednio – klasy trzeciej i czwartej). W tym czasie uczniowie poznają m.in. regulaminy wojskowe i musztrę, zagadnienia profilaktyki i dyscypliny wojskowej, przejdą też szkolenie inżynieryjno-saperskie oraz bojowe, w tym taktykę i szkolenie strzeleckie. Zajęcia będą organizowane przy wsparciu m.in. jednostek wojskowych i centrów szkolenia.
Drugi etap, obejmujący ostatnie półrocze nauki, ruszy 1 lutego 2020 roku. W tym czasie uczniowie zainteresowani np. studiami wojskowymi czy służbą w armii będą mogli spotkać się m.in. z przedstawicieli sztabów wojskowych i wojskowych komend uzupełnień. Ci, którzy ukończyli już 18 lat, będą też mogli przejść kwalifikację wojskową.
Trzeci etap programu (1.07.2020–31.08.2020) odbędzie się już po ukończeniu szkoły, w czasie wakacji. – Absolwenci ochotnicy, którzy w ramach kwalifikacji potwierdzą zdolność do czynnej służby wojskowej, będą mogli wziąć udział w krótkim szkoleniu wojskowym zakończonym złożeniem przysięgi – zapowiada dyrektor Biura.
Zgodnie z założeniami programu absolwenci zyskają m.in. pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej i terytorialnej służby wojskowej oraz ułatwienia w trakcie egzaminów wstępnych do uczelni wojskowych.
Szczegółowe informacje dotyczące kwalifikacji, a także założeń i przebiegu programu dostępne są na stronie Biura ds. Proobronnych.
autor zdjęć: st. chor. Marcin Szubert
komentarze