Szef Narodowego Centrum Kryptologii zrezygnował ze stanowiska. Minister obrony przyjął rezygnację gen. Krzysztofa Bondaryka. Generał nie podaje powodów złożenia dymisji. Instytucja, którą stworzył i kierował, odpowiada m.in. za prowadzenie badań, budowę i wdrażanie technologii kryptologicznych na potrzeby armii i służb specjalnych.
Krzysztof Bondaryk pytany przez dziennikarzy o przyczyny rezygnacji odpowiedział, że jej „nie komentuje”. Wicepremier i minister obrony Tomasz Siemoniak uspokaja: – Generał Bondaryk stworzył Centrum, pracował nad nim dwa lata, teraz odszedł – mówi wicepremier, podkreślając, że to „normalna sprawa”. Pułkownik Jacek Sońta, rzecznik ministra obrony, przyznaje, że we wniosku, który wpłynął do Ministerstwa, Bondaryk nie podał powodów rezygnacji.
Resort obrony zapewnia jednak, że rezygnacja szefa Narodowego Centrum Kryptologii nie będzie miała wpływu na funkcjonowanie tej instytucji. – Obecnie pracą Centrum kieruje dwóch jego zastępców. W najbliższym czasie zostanie powołany nowy szef – zapowiada płk Sońta.
Gen. Krzysztof Bondaryk przez pięć lat był szefem ABW. Po odejściu z tego stanowiska zaproponował szefowi MON stworzenie Narodowego Centrum Kryptologii. Chciał, by instytucja zajmowała się prowadzeniem badań, tworzeniem i wdrażaniem technologii kryptologicznych na potrzeby polskiej armii, służb specjalnych i administracji. NCK miało dbać o ich cyberbezpieczeństwo. – Będziemy się starali zachęcić polskich naukowców do współpracy i wskazać kierunki badań w tej dziedzinie – przyznawał Bondaryk w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl. – Potrzebujemy nowych, stuprocentowo polskich projektów. Modernizacja sił zbrojnych wymaga nowoczesnych rozwiązań, szczególnie urządzeń i systemów z zakresu zaawansowanych technologii informatycznych i kryptograficznych – mówił. Przekonywał też, że każde liczące się państwo (np. Niemcy, Wielka Brytania, Francja czy Stany Zjednoczone) ma własne, rządowe struktury odpowiedzialne za rozwój i kontrolę kryptografii, Polsce potrzeba zaś jednolitego, spójnego systemu.
Projekt NCK został przedstawiony w resorcie obrony w styczniu 2013 roku. Cztery miesiące później minister Siemoniak wydał decyzję organizacyjną i zatwierdził harmonogram tworzenia tej jednostki. NCK podlega Ministerstwu Obrony, ale ściśle współpracuje też z ABW, Służbą Kontrwywiadu Wojskowego i Służbą Wywiadu Wojskowego.
W Legionowie pod Warszawą trwa budowa kompleksu, w którym będzie się mieścić siedziba Centrum.
autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ DPI MON
komentarze