Choć w Polsce nie ma bezpośrednio zagrożenia takimi wydarzeniami, do jakich doszło we Francji, musimy uruchomić programy, które przygotują nasze państwo na sytuację kryzysową wynikającą z ataku terrorystycznego – mówił prezydent Bronisław Komorowski po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Rada, której przewodniczył prezydent Komorowski, początkowo miała być poświęcona głównie kwestiom związanym z cyberbezpieczeństwem Polski. Ale podczas posiedzenia dyskutowano także na temat tego, jak służby mundurowe są przygotowane na ewentualny zamach terrorystyczny. To pokłosie dramatycznych wydarzeń, jakie miały miejsce w ubiegłym tygodniu we Francji. Raport na temat stopnia zagrożenia oraz możliwości ich zapobiegania przedstawili Teresa Piotrowska, szefowa MSW, oraz Jacek Cichocki, minister z Kancelarii Premiera, były koordynator służb specjalnych. Zdaniem prezydenta Komorowskiego, „choć Polska nie jest zagrożona bezpośrednio, musi być przygotowana na podobne zdarzenia jak w Paryżu, tym bardziej, że w Europie może do nich dochodzić coraz częściej”. Dlatego – jak podkreślał – państwo musi „uruchomić odpowiednie programy, które przygotują polskie państwo na sytuację kryzysową związaną z atakiem terrorystycznym”.
Briefing prezydenta Bronisława Komorowskiego po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, poświęconemu Doktrynie Cyberbezpieczeństwa RP oraz realizacji priorytetowych zadań wzmocnienia bezpieczeństwa RP w 2015 roku.
Film: prezydent.pl
Na dzisiejszym posiedzeniu Rada zajmowała się sprawozdaniem przygotowanym przez Tomasza Siemoniaka, wicepremiera i ministra obrony narodowej. Dotyczyło ono realizacji priorytetowych zadań wzmocnienia bezpieczeństwa kraju przyjętych przez rząd w 2014 roku w reakcji na konflikt rosyjsko-ukraiński. – Jesteśmy już na etapie uruchamiania konkretnych programów mających na celu realne wzmocnienie odporności państwa polskiego nie tylko na zagrożenia, ale także uzyskiwania dodatkowych zdolności w wyniku wzmocnienia polskich sił zbrojnych – ujawnił prezydent.
Bronisław Komorowski dodał, że temu celowi służy przeprowadzana właśnie modernizacja techniczna armii. – W tym roku zostaną rozstrzygnięte najważniejsze przetargi na dostawy nowoczesnego sprzętu dla wojska – podkreślał. Prezydent mówił też o znaczeniu, jakie dla Polski będzie miało przyjęcie postanowień ze szczytu NATO. – Wzmocnienie wschodniej flanki NATO będzie oznaczało wzmocnienie bezpieczeństwa Polski – podkreślał Komorowski.
Członkowie Rady rozmawiali także o organizowaniu ćwiczeń, które mają sprawdzić skuteczność działania instytucji państwa w sytuacji kryzysowej. – To będzie nowy element, który pozwoli również na wypracowanie dalszych wniosków pozwalających na udoskonalenie systemu bezpieczeństwa – mówił Komorowski.
Członkowie Rady zapoznali się również z projektem nowelizacji ustawy o finansowaniu armii. – Dla budowania systemu obrony decydujące znaczenie mają pieniądze, dlatego zgadzamy się na wprowadzenie zapisu podwyższającego wydatki na obronność do 2 proc. PKB – zapewniał zwierzchnik sił zbrojnych.
Kolejnym elementem, który ma wzmocnić bezpieczeństwo Polski, jest przyjęcie rozwiązań zabezpieczających przed cyberatakami. Członkowie Rady dyskutowali na temat głównych założeń poświęconej temu doktryny. Zostanie ona później zmieniona w dokument, w którym zostaną „wskazane narzędzia niezbędne do kształtowania cyberbezpieczeństwa”.
autor zdjęć: Eliza Radzikowska-Białobrzewska / prezydent.pl
komentarze