moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
K2 będą produkowane w Polsce

Polscy żołnierze mówią: to wspaniałe czołgi. Nie ma większego uznania dla producenta niż opinia użytkownika – podkreślał wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystości podpisania umowy na zakup 180 czołgów K2. 64 będzie w wersji spolonizowanej K2PL, z czego 61 powstanie w gliwickich zakładach „Bumar-Łabędy”. Umowa z koreańskim producentem opiewa na 6,5 mld dol.


– To wielki dzień. Wielka historia dzieje się na naszych oczach – podkreślał wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas spotkania w Gliwicach, w którym wziął udział także minister obrony Korei Południowej Ahn Gyu-back.

Trzy pierwsze K2PL powstaną w Korei

W siedzibie Zakładów Mechanicznych „Bumar-Łabędy” S.A. zawarto dziś drugą umowę wykonawczą na zakup kolejnych czołgów K2, w tym pierwszych maszyn w konfiguracji K2PL. Kontrakt o wartości ok. 6,5 mld dol. został podpisany pomiędzy Agencją Uzbrojenia a koreańską spółką Hyundai Rotem Company.

Dostawy czołgów mają się odbywać w latach 2026–2030. 116 spośród objętych kontraktem maszyn będzie w dotychczasowej konfiguracji K2GF. Dotrą one do Polski między 2026 a 2027 rokiem. Następne 64 czołgi zbudowane zostaną w docelowej konfiguracji K2PL – ich dostawy przewidziano na lata 2028–2030. – Tempo dostaw jest bardzo szybkie jak na standardy przemysłu zbrojeniowego – zauważył wicepremier Kosiniak-Kamysz.

Minister obrony Korei Południowej Ahn Gyu-back zachwalał opracowaną w jego kraju konstrukcję. – K2 to bardzo nowoczesny czołg, który ucieleśnia 70-letnie doświadczenie koreańskiego przemysłu i armii. Wierzymy, że będzie niezawodnym strażnikiem bezpieczeństwa Polski – mówił.

Zgodnie z umową, trzy pierwsze czołgi w wersji K2PL zostaną wyprodukowane w Korei, gdzie przejdą niezbędne testy związane ze zmianami konfiguracji. Natomiast montaż końcowy 61 spolonizowanych maszyn realizowany będzie w zakładach „Bumar-Łabędy”. – Stajemy się realnym współtwórcą bezpieczeństwa narodowego – komentowała Monika Kruczek, prezes spółki. – Chciałabym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Przed nami jeszcze wiele pracy, ale jestem przekonana, że razem z załogą Bumaru podołamy zadaniu.

Pancerna stolica Polski

Poza czołgami Siły Zbrojne RP otrzymają również szereg pojazdów towarzyszących na podwoziu K2. Do prac projektowych nad nimi zostaną włączone spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej, w tym OBRUM Sp. z o.o. i zakłady „Bumar-Łabędy” S.A. Umowa zakłada pozyskanie 31 wozów zabezpieczenia technicznego, 25 wozów inżynieryjnych i 25 mostów towarzyszących. Ich dostawa przewidziana została na lata 2029–2031.

– Dzisiejsza umowa to kamień milowy we współpracy obronnej naszych krajów – przekonywał Ahn Gyu-back, niedawno powołany na szefa koreańskiego ministerstwa obrony. Jego przyjazd do Polski to pierwsza wizyta zagraniczna w tej roli, co podkreśla wagę polsko-koreańskich stosunków. – To dla nas coś więcej niż relacja dostawca-odbiorca. To kolejny krok do budowy partnerstwa strategicznego. Republika Korei będzie niezawodnym partnerem Polski. Będziemy udzielać pomocy we wszystkich niezbędnych obszarach – zapewniał Ahn Gyu-back.

Umowa wykonawcza nr 2 przewiduje także transfer technologii, dzięki któremu polskie spółki obronne będą mogły przeprowadzać montaż końcowy, a także pozyskanie zdolności w zakresie pełnej obsługi i eksploatacji czołgów. Hyundai Rotem Company przekaże Bumarowi narzędzia i wyposażenie produkcyjne potrzebne do ustanowienia linii montażowej czołgu K2PL i pojazdów towarzyszących.

– Przywracamy produkcję pancerną do Gliwic – konkludował wiceminister obrony Paweł Bejda. – Tu zawsze była pancerna stolica Polski – przypomniał. Bejda zwrócił też uwagę, że koszt zakupu to jedna trzecia wszystkich nakładów związanych z pozyskaniem i utrzymaniem uzbrojenia. Resztę wydatków generuje nie tylko samo używanie sprzętu, lecz też jego serwis i modernizacja. – Dlatego ważne jest, byśmy w tym zakresie mieli własne możliwości i właśnie je zyskujemy – podkreślił wiceszef MON-u.

Transfer technologii i nie tylko

Podpisana w Gliwicach umowa obejmuje również pakiety szkoleniowy i logistyczny oraz dostawę znacznego zapasu amunicji (m.in. 120-mm amunicję czołgową i amunicję małokalibrową). W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych, zestawy narzędzi specjalnych, wyposażenie testowe, narzędzia obsługowe i dokumentacja techniczna. Pakiet szkoleniowy obejmuje amunicję treningową, symulatory pokładowe ETS (Embedded Training System) oraz szkolenia instruktorów, załóg i personelu technicznego.

Zapisy umowy wykonawczej nr 2 dotyczące transferu technologii dają także podstawy do nawiązania współpracy biznesowej (B2B) pomiędzy Hyundai Rotem Company a polskimi podmiotami, dotyczącej produkcji: kadłuba wieży i podwozia, zawieszenia hydropneumatycznego, uzbrojenia głównego (systemu armaty) i automatu ładowania.

Czołgi w konfiguracji K2PL, w porównaniu z pierwotną konfiguracją, zostaną wyposażone w dodatkową ochronę w postaci aktywnego systemu ochrony pojazdu, systemu antydronowego oraz wzmocnionego opancerzenia. Ponadto K2PL będą zmodyfikowane na podstawie wniosków z dotychczasowej eksploatacji czołgów K2GF.

Marcin Ogdowski

autor zdjęć: mł. chor. Daniel Wójcik

dodaj komentarz

komentarze


Święto DGRSZ
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
„Strzała weterana” spaja środowisko
Powietrzne cysterny dla Polski
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Trening działań połączonych
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Innowacje dla bezpieczeństwa
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Prezydent z wizytą w Orzyszu
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Krok w stronę pokoju
Bez zmian w emeryturach
Śmierć w sercu Azji
Premier powołał nową wiceminister obrony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sportowe jubileusze
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Na straży nieba
Zbrodnicza farsa
Pancerny Poznań
Podróż w ciemność
Wsparcie ma znaczenie
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Apetyt Smoka rośnie
Marsz gąsienicowych kolumn
Kraków zaprosił weteranów
Umowa na pociski do Patriotów
Podchorążowie w dżungli
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Orka tuż, tuż
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Stała baza wojsk USA w Polsce
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Zełenski traci Order Orła Białego?
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Niebo bez dominacji
Królestwo pojazdów
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Szermierze i pięściarki na podium
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Koło zamachowe gospodarki
Ratunek na polu walki
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Mundur, medale i duma
AMW oferuje mieszkania
Generał z cienia
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Minister obrony RFN w Polsce
Sonda dla Jastrzębia
Polski wkład w operację „Overlord”
Polska szykuje się do produkcji Panter
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Ważne decyzje w Brukseli
F-35 Changes Everything
Sojusz Madrytu i Warszawy
Równanie z „Iksem”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO