moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Aby szpital był przyjazny wojsku

Samorządy i MON wspólnie będą wzmacniać system ochrony zdrowia i zdolności obronnych Polski. Program resortu „Szpitale przyjazne wojsku” zakłada wprowadzenie lepszej opieki zdrowotnej dla żołnierzy i ich rodzin oraz przygotowanie cywilnych szpitali na wypadek wojny lub kryzysu. Dziś do projektu przystąpiło pierwszych 25 placówek medycznych, głównie ze wschodu kraju.

– To bardzo ważny dzień dla bezpieczeństwa Polski, dla budowy wojsk medycznych, dla zabezpieczenia wschodniej flanki NATO – mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. W Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie podpisano bowiem pierwsze porozumienia o współpracy szpitali cywilnych z MON-em w ramach programu „Szpitale przyjazne wojsku”. Celem projektu jest wzmacnianie systemu bezpieczeństwa zdrowotnego w Polsce. Porozumienie zawarło 25 cywilnych placówek medycznych, głównie z terenów wschodniej i północno-wschodniej Polski, m.in. z Braniewa, Gołdapi, Grudziądza, Hrubieszowa, Iławy, Kozienic, Nowej Dęby, Ostródy, Sandomierza, Siedlec i Włodawy.

 

W placówkach tych żołnierze nie tylko znajdą zawsze opiekę medyczną, lecz będą mogli liczyć także na większe wsparcie, ponieważ szpitale te będą dodatkowo doskonalić na rzecz obronności swoje umiejętności. – To znaczy, że będą się szkolić z medycyny pola walki i będą chciały uczestniczyć we wszystkich naszych programach związanych z przygotowaniem ratowników, pielęgniarek i lekarzy do pełnienia określonych misji. Będą mogły liczyć na nasze wsparcie w edukacji, w podnoszeniu kwalifikacji, w rozwijaniu swoich zdolności – wyjaśnił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. – Potrzebujemy waszej współpracy z wojskiem, umiejętności i kwalifikacji waszego personelu – dodał szef MON-u, zwracając się do dyrektorów placówek.


Film: MON. Realizacja: Michał Korsak / ZbrojnaTV

Także Izabela Leszczyna, minister zdrowia, podkreślała, że „Szpitale przyjazne wojsku” to inicjatywa ważna i potrzebna. – Sytuacja geopolityczna zmusza nas, żebyśmy zawsze byli gotowi, chociaż wierzymy, że godzina „W” nigdy nie nadejdzie – mówiła minister. Podziękowała przy tym dyrektorom placówek medycznych i samorządowcom za przystąpienie do programu.

MON liczy, że program wpisze się w „Tarczę Wschód”, czyli program, w ramach którego na wschodniej granicy Polski powstaje infrastruktura mająca uniemożliwić przeciwnikowi wkroczenie na terytorium naszego kraju. – Chcemy, żeby województwa na wschodzie i na północy kraju jednoznacznie korzystały na tym wielkim projekcie, który dotyczy bezpieczeństwa Polski, i żeby każdy mieszkaniec tych województw wiedział, że „Tarcza Wschód” jest po to, aby mógł się czuć bezpiecznie – wyjaśniał wiceminister obrony Cezary Tomczyk. Dodał, że dobrze działa już współpraca cywilno-wojskowa w Hajnówce, gdzie w związku z operacją „Bezpieczne Podlasie” oraz dzięki wsparciu MON-u i Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie zostały uruchomione 24-godzinne dyżury lekarskie.

Inicjatywę MON-u chwalą regionalne placówki medyczne, które widzą we współpracy z resortem obrony szansę na swój rozwój. – Podpisane umowy to sygnał, że obecny rząd dba o bezpieczeństwo militarne i zdrowotne. Chce, aby nasi mieszkańcy czuli się bezpiecznie i inwestuje na wschodzie Polski – uważa Arkadiusz Bratkowski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hrubieszowie. Dodał też, że „Tarcza Wschód” to szansa na dodatkowe wyposażenie jego placówki oraz wzmocnienie jej kadrowo.

Co dokładnie oferuje program „Szpitale przyjazne wojsku”? Według założeń uczestniczące w nim cywilne placówki mają zapewnić szczególne wsparcie i większą dostępność do usług medycznych dla osób związanych z siłami zbrojnymi: żołnierzy służby czynnej, terytorialsów, rezerwistów, weteranów i członków ich rodzin. Placówki medyczne mają oferować im pomoc między innymi poza kolejnością. Projekt ma również na celu zapewnienie opieki żołnierzom w garnizonach, gdzie nie ma wojskowych placówek medycznych, na przykład w Bartoszycach czy Braniewie.

Szpitale dzięki programowi mogą liczyć na dodatkowe wsparcie, m.in.: dofinansowanie z budżetu MON-u w ramach planu ochrony ludności i udziału w programie „Tarcza Wschód”; szkolenia dla personelu z zakresu medycyny pola walki czy wymianę doświadczeń z wojskowymi placówkami medycznymi. W ten sposób cywilne placówki medyczne będą lepiej przygotowane na wypadek wojny, sytuacji kryzysowej czy klęski żywiołowej. Program będzie realizowany w kilku etapach, podczas których jest planowane podpisanie kolejnych umów z cywilnymi szpitalami.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: WIM, Krzysztof Gumul/ WCEO

dodaj komentarz

komentarze


Łączą nas wspólne cele
Wielka gra na ukraińskim froncie
Trening działań połączonych
Obronność, odporność i jeszcze raz pieniądze
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Polski wkład w operację „Overlord”
Ruszyły największe targi obronne
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Krok w stronę pokoju
DOL(a) pilota
Równanie z „Iksem”
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
AMW oferuje mieszkania
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Czerwieńsze będą…
Stała baza wojsk USA w Polsce
Uniforms Are Worn by Real People
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Jego ofiara – nasza pamięć
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Wsparcie ma znaczenie
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Bez zmian w emeryturach
Lotnicze święto w Lesznie
Koszykarskie widowisko
Premier powołał nową wiceminister obrony
Koło zamachowe gospodarki
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Śmierć w sercu Azji
Ważne decyzje w Brukseli
Podchorążowie w dżungli
Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi
Na granicy stratosfery
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Podróż w ciemność
Minister obrony RFN w Polsce
Zełenski traci Order Orła Białego?
Sportowe jubileusze
Sojusz kontra drony
Kraków zaprosił weteranów
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Umowa na pociski do Patriotów
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Co Polska oferuje na Eurosatorach
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Najzdrowsi z najtwardszych
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Innowacje dla bezpieczeństwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Święto DGRSZ
Zbrodnicza farsa
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Generał z cienia
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
W centrum uwagi
Polska szykuje się do produkcji Panter
Apetyt Smoka rośnie
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Mundur, medale i duma
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Na straży nieba
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
F-35 Changes Everything
„Strzała weterana” spaja środowisko

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO