Technologie podwójnego zastosowania, znaczenie innowacji w resorcie obrony oraz potrzeby wojska a możliwości polskiego przemysłu w sektorze kosmicznym – o tym dyskutowano podczas 4. Forum Innowacyjności Sił Zbrojnych. Przedsięwzięcie organizowane w Wojskowej Akademii Technicznej stanowi platformę spotkań dla armii, nauki i przemysłu.
– W obecnych czasach, w dobie rosnących zagrożeń, nowe technologie decydują o przewadze nad przeciwnikiem i tylko armia wyposażona w nie może efektywnie odstraszać potencjalnych agresorów oraz skutecznie bronić naszego kraju – mówił w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie gen. bryg. prof. inż. Przemysław Wachulak, rektor-komendant uczelni, otwierając czwartą edycję Forum Innowacyjności Sił Zbrojnych B+R+Armia.
Rektor dodał, że forum jest wspólnym przedsięwzięciem Departamentu Innowacji Ministerstwa Obrony Narodowej oraz WAT-u. – Forum Innowacyjności pozwala na promowanie nowych koncepcji i pomysłów, to również platforma wymiany informacji oraz doświadczeń, która może zachęcić środowisko cywilne do współpracy z sektorem wojskowym – dodał gen. Wachulak.
Do uczestników obrad list skierował minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaznaczył w nim, że resort obrony i podległe mu instytucje śledzą rozwój branż związanych z obronnością, poszukując innowacji, które zwiększą potencjał i zapewnią nowe zdolności naszym żołnierzom. „Forum jest inicjatywą, która z jednej strony pozwala przedstawicielom wojska zapoznać się z działalnością podmiotów naukowo-badawczych i przemysłowych w obszarze nowych przełomowych technologii, z drugiej umożliwia wyrażenie wymagań, potrzeb oraz oczekiwań Wojska Polskiego” – napisał wicepremier.
O znaczeniu forum mówił także gen. Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Podkreślił, że spotkanie jest kluczową inicjatywą MON-u, która stanowi platformę wymiany wiedzy, doświadczeń i poglądów między siłami zbrojnymi, środowiskiem naukowym oraz przemysłem. – Obserwujemy gwałtowny postęp technologiczny, który stwarza zarówno nowe szanse, jak i wyzwania, jeśli chodzi o aktualne i przyszłe zagrożenia – powiedział szef SGWP.
Gen. Kukuła zaznaczył, że bez zbudowania strategicznych partnerstw pomiędzy resortem obrony, nauką i przemysłem nie będzie możliwe wprowadzanie najnowocześniejszych rozwiązań do zastosowań obronnych. – Jednym z zasadniczych wyzwań wymagających pewnej zmiany mentalnej po stronie resortu jest zapewnienie większej otwartości i poprawienie komunikacji z innowatorami, aby stworzyć warunki do szybkiej adaptacji i wdrożenia nowych technologii – wskazał szef Sztabu Generalnego.
Z kolei gen. bryg. Marcin Górka, dyrektor Departamentu Innowacji MON, podał przykłady rozwiązań stosowanych przez resort, które są wynikiem dyskusji z poprzednich edycji forum. Wśród nich wymienił m.in. uruchomienie konkursów otwartych, w których każdy może aplikować o środki finansowe z budżetu MON-u na badania wspierające Wojsko Polskie, lepsze wykorzystanie środków z Europejskiego Funduszu Obronnego oraz opracowanie dokumentu „Priorytetowe kierunki badań naukowych w resorcie obrony narodowej w latach 2021–2035”, który stanowi podstawę do uruchamiania i finansowania projektów badawczo-rozwojowych. – Wprowadziliśmy też resortową strategię sztucznej inteligencji do roku 2039, dotyczącą wdrażania i odpowiedzialnego wykorzystania tej nowoczesnej technologii w działalności resortu obrony – mówił gen. Górka. Dodał, że trwają także prace nad resortową strategią innowacyjności. Nakreśli ona, co można zrobić, aby innowacyjność stała się elementem codziennej działalności Ministerstwa Obrony Narodowej i wpływała na podnoszenie jakości polskiego wojska.
Tegoroczne forum podzielone zostało na trzy panele dyskusyjne. Rozmawiano o tym, czy technologie podwójnego zastosowania, czyli te służące zarówno do celów militarnych, jak i cywilnych, są elementem rozwoju sił zbrojnych. Eksperci oceniali także potrzeby armii w obszarze przestrzeni kosmicznej oraz możliwości polskiego przemysłu i nauki w tej dziedzinie. Omówiono również perspektywy rozwoju systemu innowacji w resorcie obrony.
Jak podkreślali organizatorzy, Forum Innowacyjności to kluczowa inicjatywa MON-u, która stanowi platformę współpracy, wymiany informacji oraz doświadczeń między siłami zbrojnymi, środowiskiem naukowym oraz przemysłem. Najważniejszym zadaniem przedsięwzięcia jest dyskusja o potrzebach Wojska Polskiego oraz możliwościach i innowacyjności w nauce oraz przemyśle w Polsce i na świecie.
autor zdjęć: Sztab Generalny WP
komentarze