System minowania narzutowego Baobab-K, karabinki modułowe MSBS Grot, przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun, drony FlyEye, amunicja krążąca Warmate i bezzałogowy system rozpoznawczo-uderzeniowy Gladius – to produkty zbrojeniówki, które rząd zgłosił do unijnego programu wspólnych zakupów obronnych EDIRPA – European Defence Industry Reinforcement through common Procurement Act.
System minowania narzutowego Baobab-K. Fot. HSW
Trwająca ponad dwa lata wojna w Ukrainie i ogromne ryzyko zbrojnej agresji Rosji na kolejne kraje spowodowały, iż niemal wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej zdecydowały się zwiększyć nakłady na obronność. Jesienią ubiegłego roku został uruchomiony kolejny unijny program, mający wesprzeć państwa członkowskie w modernizacji technicznej narodowych armii. EDIRPA, czyli European Defence Industry Reinforcement through common Procurement Act, zakłada dofinansowanie z unijnego budżetu kontraktów zbrojeniowych, w których co najmniej trzy państwa UE zdecydują się kupić ten sam sprzęt wojskowy lub uzbrojenie. Co więcej, ten sprzęt i uzbrojenie muszą być wcześniej zgłoszone do bazy danych programu, przy czym poszczególne państwa mają określoną liczbę pozycji, które mogą zaproponować.
Kilka dni temu Polska Grupa Zbrojeniowa oraz Grupa WB, którego liderem jest WB Electronics, poinformowały w mediach społecznościowych, że to właśnie ich produkty zostały przez rząd wytypowane do unijnego programu. – MON wybrał nasze produkty: Piorun, Baobab K i MSBS Grot do udziału w unijnym programie EDIRPA. Zaufanie polskiego wojska już zdobyliśmy, liczymy na zainteresowanie sił zbrojnych państw Unii Europejskiej i nie tylko – napisała Polska Grupa Zbrojeniowa na swoim profilu na portalu X.
Z kolei Grupa WB ujawniła, że resort obrony wskazał do EDIRPA jej produkty: drony rozpoznawcze FlyEye, amunicję krążącą Warmate oraz bezzałogowy system rozpoznawczo-uderzeniowy Gladius.
Zarówno PGZ, jak i Grupa WB podkreślają w swoich komunikatach, że teraz to państwa unijne zdecydują, czy chcą uzyskać dofinansowanie na zakup wyżej wymienionego sprzętu i uzbrojenia.
Program EDIRPA obowiązuje jeszcze przez rok i można w jego ramach uzyskać łącznie 300 mln euro wsparcia.
autor zdjęć: HSW
komentarze