Przystąpiliśmy do Sojuszu Północnoatlantyckiego, by zyskać bezpieczeństwo, ale też by je zapewniać – mówił w poniedziałek Ulf Kristersson, premier Szwecji. Dziś odbyła się uroczystość wciągnięcia szwedzkiej flagi na maszt przed kwaterą główną NATO. Jens Stoltenberg, sekretarz generalny organizacji, zapewnił, że od teraz Szwedzi cieszą się gwarancją sojuszniczej obrony.
Pojazdy opancerzone Sił Zbrojnych Szwecji podczas ćwiczeń.
Przed budynkiem kwatery głównej NATO załopotała flaga Szwecji – 32. członka Sojuszu Północnoatlantyckiego. Sztokholm oficjalnie dołączył do grona sojuszników pod koniec ubiegłego tygodnia, gdy Szwedzi złożyli w Waszyngtonie dokumenty akcesyjne. Dziś zaś odbyło się powitanie Szwecji w strukturach Sojuszu i wciągnięcie na maszt szwedzkiej flagi. Na uroczystości byli obecni m.in. księżniczka Wiktoria, reprezentująca szwedzką rodzinę królewską, Ulf Kristersson, premier Szwecji, Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, oraz szwedzcy wojskowi.
– To historyczny dzień. Szwecja zajmie teraz należne jej miejsce przy stole NATO, będzie miała równy z innymi sojusznikami głos w sprawie kształtowania polityki NATO – powiedział Jens Stoltenberg podczas spotkania z mediami. Sekretarz generalny Sojuszu przypomniał, że Szwecja od ponad 200 lat nie przystępowała do żadnej międzynarodowej organizacji wojskowej, zachowując neutralność. Teraz jednak – jak podkreślił – może się cieszyć z ochrony, która wynika z artykułu 5 Traktatu północnoatlantyckiego (zapewniającego kolektywną obronę). Stoltenberg mówił o potencjale militarnym, jaki Szwecja wniesie do Sojuszu. – To siły zbrojne i najwyższej klasy przemysł obronny – wymieniał. – Przystąpienie Szwecji czyni NATO silniejszym, a Szwecję bezpieczniejszą – zapewniał. – Dzisiejsza uroczystość pokazuje, że drzwi do NATO pozostają otwarte i że każdy naród ma prawo wybrać własną drogę – dodał Jens Stoltenberg.
Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego nawiązał do ataku Rosji na Ukrainę. – Prezydent Putin, rozpoczynając agresję na Ukrainę dwa lata temu, chciał osłabić NATO i zwiększyć swoją kontrolę nad sąsiadami. Nie udało mu się to. NATO jest silniejsze, a Ukraina jest bliższa członkostwa w Sojuszu niż kiedykolwiek w historii – powiedział. Przypomniał również, że natowska pomoc dla Kijowa musi być kontynuowana. – Prezydent Putin rozpoczął tę wojnę i może ją zakończyć. Takiej opcji nie ma Ukraina. Poddanie się nie oznacza pokoju – zaznaczył Jens Stoltenberg.
Film: NATO News
Szef szwedzkiego rządu Ulf Kristersson zwrócił uwagę na wysokie poparcie wśród Szwedów dla inicjatywy przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Szwecja jest członkiem NATO i jesteśmy z tego niesamowicie dumni – mówił premier Ulf Kristersson. – Wiemy, że oczekiwania NATO wobec Szwecji są wysokie, ale sami sobie stawiamy wysoko poprzeczkę – przyznał. – Od zakończenia II wojny nie mieliśmy w naszym regionie tak poważnej sytuacji jak obecnie. Putin w najbliższych latach będzie zagrażał bezpieczeństwu euroatlantyckiemu. Przystąpiliśmy do NATO, by zyskać bezpieczeństwo, ale też by je zapewniać – tłumaczył Ulf Kristersson. Szwedzki premier podkreślił, że pomoc dla Ukrainy jest dla Sztokholmu fundamentem wspierania bezpieczeństwa w regionie. – Ukraina walczy dzielnie nie tylko za swoją wolność, ale i za wolność Europy – ocenił. Poinformował, że aby wzmocnić obronność, Szwecja podwoiła swój budżet na ten cel. Będzie on wynosił 2% PKB. – Flaga szwedzka w kwaterze głównej NATO to znak, że stajemy ramię w ramię w walce o wolność i demokrację – zapewnił Ulf Kristersson.
autor zdjęć: Gotlands regemente, NATO
komentarze