Zwycięstwem starszego mata Adama Struka i st. kpr. pchor. Ewy Bambynek zakończył się XV Półmaraton Komandosa. Jubileuszowy bieg organizowany przez Wojskową Akademię Techniczną ukończyło aż 718 biegaczy i 90 biegaczek. Tylu jeszcze nigdy nie startowało na trasie wytyczonej na ścieżkach placu ćwiczeń taktycznych WAT. Aby wyłonić najlepszych odbyły się dwie tury biegu.
Rosnąca z roku na rok popularność Półmaratonu Komandosa skłoniła organizatorów do rozszerzenia formuły biegu. Zawody, które odbyły się 17 lutego, a do których zgłosiło się ponad 800 osób, wymagały podzielenia biegaczy na dwie grupy. Pierwsza ruszyła na trasę o godz. 9.30, a druga – z faworytami typowanymi do zajęcia czołowych miejsc – trzy godziny później. Mimo – pierwszego w historii Półmaratonu Komandosa – podziału biegu na dwie tury i tak organizatorzy nie mogli dopuścić do udziału w imprezie wszystkich chętnych. – Niestety, wielu osobom musieliśmy odmówić – mówi ppłk Jarosław Kurek, kierownik zawodów, a zarazem kierownik Studium Wychowania Fizycznego WAT.
Oficer, który wielokrotnie sam startował w „połówce komandosa” przypomniał, że pierwszą edycję biegu rozgrywanego o Puchar Rektora-Komendanta WAT ukończyły 62 osoby. W zeszłym roku na mecie zameldowało się 433 biegaczy i 46 biegaczek. W tym roku biegaczy było niemal dwa razy więcej. – Nasze ścieżki są zbyt wąskie, by organizować tak licznie obsadzone imprezy biegowe. Musimy mieć na uwadze komfort biegaczy. Zorganizowaliśmy, więc dwie tury, aby nie było tłoku na trasie i za dużo problemów przy dublowaniu – wyjaśnia kierownik zawodów.
Film: Jacek Szustakowski / ZbrojnaTV
Organizatorzy postanowili uczcić jubileuszową edycję zaproszeniem do udziału w niej trzyosobowych reprezentacji zagranicznych uczelni wojskowych. Z zaproszenia skorzystało sześć placówek z pięciu państw: Grecji, Norwegii, Rumunii, Ukrainy i Łotwy.
Zgodnie z regulaminem biegu wszyscy jego uczestnicy musieli pokonać trasę w pełnym umundurowaniu polowym lub ćwiczebnym z plecakiem ważącym minimum 10 kg. Pierwszą turę biegu wygrał Michał Rogala. 21 km 97 m pokonał w czasie 1 godz. 26 min 50 s. Jak się później okazało tym rezultatem przebił się do czołowej dziesiątki klasyfikacji obejmującej obie tury – uplasował się na 10. pozycji. Pierwszy wyścig ukończyło 453 zawodników.
Rozgrywka pomiędzy faworytami do zwycięstwa
W drugiej turze ruszyli na trasę faworyci do zajęcia najwyższych lokat. Wśród nich byli siedmiokrotny triumfator imprezy mł. chor. Artur Pelo i drugi w klasyfikacji X Ćwierćmaratonu Komandosa st. mat Adam Struk. W grupie 355 osób, które dobiegły do mety znalazł się m.in. gen. bryg. Mariusz Chmielewski, zastępca dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Zaciętą walkę o zwycięstwo stoczyli Pelo z 7 Brygady Obrony Wybrzeża ze Strukiem, żołnierzem reprezentującym Regionalne Centrum Informatyki w Gdyni. 46-letni Pelo nie dał rady młodszemu koledze. – Trzy razy doganiałem Adama, ale na ostatnich kilometrach to on zachował więcej sił ode mnie – mówi chorąży. Trzeci w stawce – kpr. Maciej Dutkiewicz z Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej – stracił do chorążego Peli 1 min 9 s.
Zwycięzca XV Półmaratonu Komandosa bardzo się cieszył z sukcesu. Przed rokiem – debiutując w tym biegu – zajął trzecie miejsce. – Jestem bardzo zadowolony. Celem było podium – przyznał st. mat Adam Struk. Marynarz dodał, że Artur Pelo siedmioma zwycięstwami wysoko podniósł poprzeczkę i jego rekord ciężko będzie pobić. W tym roku Struk zamierza poprawić swoje rekordy życiowe na 5 i 10 km, a głównym jego celem jest zdobycie medalu na Mistrzostwach Wojska Polskiego w Biegu Patrolowym.
Najlepsza zawodniczka st. kpr. pchor. Ewa Bambynek na trasie
Natomiast rywalizację wśród kobiet wygrała st. kpr. pchor. Ewa Bambynek z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, mistrzyni Polski w biegach anglosaskich w kategorii wiekowej U20 z 2021 roku. W klasyfikacji open specjalistka od biegów górskich wywalczyła 43. lokatę. Drugą z kobiet kpr. Annę Ogorzałek z 2 Korpusu Polskiego – Dowództwa Komponentu Lądowego wyprzedziła o ponad trzy minuty. Trzecie miejsce zajęła Karolina Waśniewska z „Biegiem Radom!”.
Najlepsi w dodatkowych kategoriach
Organizatorzy nagrodzili również zawodników w kategoriach: drużynowej, podchorążych i wiekowych (w tych kategoriach prowadzono klasyfikację mężczyzn i kobiet) oraz najlepszych uczelni zagranicznych. W tej ostatniej triumfowali przedstawiciele Greckiej Akademii Wojskowej w Vari, drugie miejsce zajęli reprezentanci Norweskiego Uniwersytetu Obrony w Lillehammer, a trzecie podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych „Nicolae Bălcescu” z rumuńskiego miasta Sybin.
W rywalizacji drużyn męskich prym wiodły ekipy wystawione przez żołnierzy z formacji niebieskich beretów. Najlepsi byli reprezentanci 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego, którzy uplasowali się przed teamem 7 Brygady Obrony Wybrzeża ze Słupska. Natomiast trzecią lokatę wywalczyli terytorialsi z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z Radomia. Z kolei wśród drużyn kobiecych pierwsze miejsce zajęła również reprezentacja 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego. Na drugiej pozycji sklasyfikowano ekipę 2 Korpusu Polskiego – Dowództwa Komponentu Lądowego, a na trzeciej Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.
W ramach rywalizacji o zwycięstwo w kategorii podchorążych-mężczyzn odbył się Memoriał Arkadiusza Radzio. W ten sposób sekcja spadochronowa Wojskowej Akademii Technicznej postanowiła uczcić pamięć kolegi podchorążego, który zginął latem ubiegłego roku w wypadku lotniczym w Chrcynnie. Najlepszych nagradzała siostra tragicznie zmarłego spadochroniarza, Paulina, która również ukończyła XV Półmaraton Komandosa. Na najwyższym stopniu podium stanął pchor. Tomasz Kończal z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, a kolejne miejsca zajęli podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu: drugie – Dawid Durman, trzecie – Szymon Otto. Z kolei w klasyfikacji najlepszych zawodniczek z uczelni wojskowych triumfowała Ewa Bambynek przed Weroniką Kocybą i Olgą Haffke (wszystkie AWL Wrocław).
W klasyfikacjach kategorii wiekowych triumfowali: K 20 – Ewa Bambynek (Akademia Wojsk Lądowych Wrocław), K 30 – Anna Ogorzałek (2 Korpus Polski – Dowództwo Komponentu Lądowego), Anna Karolewska (Komenda Portu Wojennego Gdynia), M 20 – Mariusz Gąsiorowski (8 Batalion Walki Radioelektronicznej), M 30 – Adam Struk (wojska obrony cyberprzestrzeni), M 40 – Artur Pelo (7 Brygada Obrony Wybrzeża), M 50 – Dariusz Kieliszek (Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni), M 60+ – Mirosław Hołdyński (Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec).
Wyniki
1. st. mat Adam Struk (wojska obrony cyberprzestrzeni) 1 godz. 26 min 50 s
2. mł. chor. Artur Pelo (7 Brygada Obrony Wybrzeża Słupsk) 1 godz. 27 min 52 s
3. kpr. Maciej Dutkiewicz (Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej) 1 godz. 29 min 1 s
4. st. kpr. Michał Pytlak (7 Brygada Obrony Wybrzeża) 1 godz. 30 min 5 s
5. kpr. Artur Nowicki (1 Lęborski Batalion Zmechanizowany) 1 godz. 33 min 1 s
…
43. (I miejsce wśród kobiet) kpr. Ewa Bambynek (Akademia Wojsk Lądowych Wrocław) 1 godz. 50 min 28 s
59. (II) kpr. Anna Ogorzałek (2 Korpus Polski – Dowództwo Komponentu Lądowego) 1 godz. 53 min 44 s
78. (III) Karolina Waśniewska (Biegiem Radom!) 1 godz. 57 min 27 s
90. (IV) ppor. Aleksandra Turkowska (6 Batalion Powietrznodesantowy Gliwice)
148. (V) szer. Wiktoria Metlicka (1 Lęborski Batalion Zmechanizowany) 2 godz. 5 min 55 s.
autor zdjęć: Jacek Szustakowski
komentarze