W przyszłym roku szkolnym w szkołach średnich zostanie otwarte 200 oddziałów przygotowania wojskowego. Taki limit zezwoleń na prowadzenie OPW określiło Ministerstwo Obrony Narodowej, biorąc pod uwagę możliwości wojska, oczekiwania społeczne, a także rosnące zainteresowanie młodzieży nauką w klasach wojskowych.
Oddziały przygotowania wojskowego (OPW) to klasy działające w szkołach ponadpodstawowych (liceach i technikach) na zasadach określonych w ustawie Prawo oświatowe. Program działa od 2020 roku, a nadzór merytoryczny nad nim sprawuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Obecnie OPW działają w każdym z województw. W 484 takich klasach uczy się ponad 25 tys. uczniów.
W przyszłym roku szansę na naukę w klasach wojskowych zyskają kolejni młodzi ludzie. Ministerstwo Obrony Narodowej zaproponowało, aby w roku szkolnym 2024/2025 powstało aż 200 takich klas. Gotowy jest już projekt przepisów w tej sprawie. Wojsko nie obawia się braku chętnych: zainteresowanie szkół otwarciem kolejnych OPW nie słabnie, podobnie jak popularność tej formy edukacji wśród młodzieży. Dodatkowo, co wskazano w uzasadnieniu do projektu, dotychczasowe nabory do programu pokazały, że liczba wniosków złożonych przez organy prowadzące szkoły znacznie przekraczała określony przez resort obrony limit.
Aby otworzyć taką klasę, zainteresowana szkoła musi wystąpić z wnioskiem do MON. – To konieczne, bo ministerstwo partycypuje w kosztach prowadzenia takiej klasy. Oprócz przypisanej każdej szkole patronackiej jednostki wojskowej i merytorycznego wsparcia żołnierzy w szkoleniu młodzieży, placówki oświatowe mogą liczyć m.in. na dotacje z MON-u na zakup umundurowania dla uczniów, a także wyposażenia specjalistycznego – tłumaczy ppłk Justyna Balik, rzecznik prasowy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. I dodaje, że zgoda na prowadzenie OPW, którą otrzymuje dana szkoła, jest bezterminowa. – W praktyce oznacza to, że placówka, której udzielono zezwolenia na otwarcie OPW, może taką klasę otwierać w każdym kolejnym roku – podkreśla oficer.
Tak się stanie chociażby w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie oddziały przygotowania wojskowego istnieją od początku funkcjonowania programu. Obecnie w placówce tej działa sześć OPW (jedna klasa czwarta, jedna trzecia i po dwie w klasach drugich i pierwszych). – Zainteresowanie młodzieży tą edukacją jest bardzo duże. Zazwyczaj o jedno miejsce konkurują trzy–cztery osoby, a w ubiegłym roku ubiegało się o nie aż pięć – przyznaje Jolanta Nikodemska, wicedyrektor i koordynator klas wojskowych w tej szkole. I dodaje, że szkoła ma doskonałą lokalizację w centrum Polski, do tego znakomitą współpracę z położonym nieopodal 7 Batalionem Kawalerii Powietrznej, będącym jednostką patronacką szkoły. – Z sukcesami uczestniczymy w zawodach strzeleckich i sportowych, młodzież regularnie bierze udział w uroczystościach patriotycznych, religijnych czy państwowych. Nasi absolwenci trafiają do wojsk obrony terytorialnej, na szkolenie służby dobrowolnej, zdają do akademii wojskowych, gros z nich już dziś służy w armii zawodowej. To wszystko przekłada się na prestiż, poziom i rekrutację do takich klas. Młodzież widzi, że warto postawić na taką edukację – podkreśla Jolanta Nikodemska.
Nie bez znaczenia są też profity dla absolwentów OPW. Już po zakończeniu edukacji mogą oni liczyć m.in. na dodatkowe punkty podczas rekrutacji do akademii wojskowych czy w szeregi WOT, a także możliwość odbycia skróconego szkolenia podstawowego w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.
Dotychczas minister obrony narodowej wydał zezwolenia na utworzenie 484 OPW: 130 w 2020 roku, 20 w 2021, 115 w 2022 i 219 w 2023. W przyszłym roku szkolnym rekrutacja do klas pierwszych obejmie łącznie 684 oddziały. Według szacunków w klasach pierwszych OPW edukację rozpocznie ok. 20 520 uczniów (w tym 6 tys. z nowego limitu).
Organy prowadzące szkołę mogą składać wnioski do ministra obrony narodowej o zezwolenie na utworzenie oddziałów przygotowania wojskowego na rok szkolny 2024/2025 do 31 marca 2024 roku.
autor zdjęć: 12 BZ
komentarze