Hala o powierzchni 10 000 m2, osiem niezależnych obszarów roboczych i nowoczesne systemy wsparcia produkcji – w takich warunkach już w przyszłym roku będą powstawać radary dla Wojska Polskiego. We czwartek w spółce PIT-Radwar uroczyście zakończono pierwszy etap budowy Centrum Produkcyjno-Serwisowego „Kobyłka”. Uruchomienie Centrum pozwoli spółce potroić moce produkcyjne.
– Miałem przyjemność i zaszczyt podpisać umowę offsetową, na podstawie której PIT-Radwar będzie produkował elementy radaru dookólnego, czyli tego najnowocześniejszego radaru, który będzie stanowił wyposażenie systemu Patriot w Stanach Zjednoczonych i w Polsce – poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, w siedzibie spółki PIT-Radwar w podwarszawskiej Kobyłce. Szef MON-u wziął dzisiaj udział w otwarciu hali Mazowieckiego Centrum Produkcyjno-Serwisowego „Kobyłka”.
PIT-Radwar jest czołowym dostawcą systemów radarowych, wsparcia dowodzenia czy kierowania ogniem dla Wojska Polskiego. Mazowieckie Centrum Produkcyjno-Serwisowe, gdzie docelowo przeniesiona zostanie cała produkcja firmy, pozwoli spółce potroić wielkość produkcji. W „Kobyłce” będą powstawać m.in. stacje radiolokacyjne Bystra, Warta, SPL czy P-18PL, wchodzące w skład systemów obrony przeciwlotniczej „Pilica”, „Narew” oraz „Wisła”.
Hala produkcyjna ma powierzchnię 10 000 m2 i wysokość 22 m. Jest wyposażona w osiem niezależnych obszarów roboczych. Budynek posiada inteligentny system pomiarów oraz jest zintegrowany z laboratorium elektromagnetycznym. W tym momencie w nowo otwartej hali trwają prace przygotowawcze do uruchomienia produkcji, która ma się rozpocząć w pierwszym kwartale przyszłego roku. – Jestem dumny z tego, że PIT-Radwar rozwija się tak dynamicznie. To jest naprawdę dobra wiadomość dla bezpieczeństwa Polski. Ale to jest dobra wiadomość również dla powiatu wołomińskiego, to jest dobra wiadomość dla pracowników PIT-Radwar, to jest dobra wiadomość dla polskiego przemysłu zbrojeniowego – podkreślił Mariusz Błaszczak.
Jak powiedział Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, do której należy PIT-Radwar, centrum produkcyjne, aby nadążyć za potrzebami Wojska Polskiego powstaje w oparciu o nowoczesne rozwiązania. – Nawet podłoga jest naszpikowana czujnikami, które pokazują, z jakim naciskiem przejeżdżają pojazdy. Jest to skok technologiczny – powiedział Chwałek. Prezes PGZ podkreślił też, że inwestycję udało się zrealizować w bardzo krótkim czasie. – Wybuch wojny w Ukrainie pokazał jak ważna jest obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa. PIT-Radwar jest jednym z najważniejszych elementów realizujących zadania na potrzeby polskich sił zbrojnych w tym zakresie – powiedział prezes PGZ. – To odpowiedź zarówno na dzisiejsze, jak i jutrzejsze wymagania większości podmiotów Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Tu będzie się odbywać produkcja oraz serwis dla potrzeb PIT-Radwaru oraz innych spółek – dodał dr inż. Przemysław Kowalczuk, prezes PIT-Radwaru.
autor zdjęć: Twitter MON
komentarze