Dotychczas dodatek dla weterana poszkodowanego przysługiwał tylko weteranom pobierającym emeryturę lub rentę inwalidzką. Teraz dostaną go również ci, którzy nadal służą lub pracują w Wojsku Polskim. Nowe przepisy wejdą w życie 24 sierpnia. Środki ze świadczenia będzie można przeznaczyć na rehabilitację oraz pokrycie kosztów dojazdów na leczenie.
– To był postulat środowiska żołnierzy, którzy uczestniczyli w misjach – informuje płk Leszek Stępień, który w Afganistanie stracił nogę, pozostał jednak w armii, ale zgodnie z ówczesnymi przepisami nie otrzymywał dodatku weterana. To świadczenie dostawali tylko ci ranni „misjonarze”, którzy odeszli z wojska. – A przecież każdy żołnierz ranny na misji jest skazany na rehabilitację, której koszty rosną – dodaje oficer.
Intencją ustawodawcy było, aby dodatek weterana został przeznaczony na rehabilitację oraz pokrycie kosztów dojazdów na leczenie. Jego wysokość została uzależniona od orzeczenia odnośnie do uszczerbku na zdrowiu, jakiego żołnierz doznał podczas służby na misji. Świadczenie to wynosi od 5 do 130% najniższej emerytury, która od marca 2023 roku wynosi 1588,44 zł. Weterani poszkodowani będą zatem dostawać od 79,42 do 2064,97 zł.
St. sierż. Waldemar Skoneczny dotychczas nie dostawał dodatku weterana, zgodnie bowiem z przepisami świadczenie to przysługiwało tym, którzy zakończyli służbę w Wojsku Polskim oraz najciężej rannym „misjonarzom” z uszczerbkiem na zdrowiu powyżej 30%. Tymczasem w jego przypadku komisja lekarska orzekła 30-procentową utratę słuchu, która była skutkiem ostrzału granatnikami RPG na misji w Iraku. Podoficer wrócił do służby w 17 Brygadzie Zmechanizowanej w Międzyrzeczu. – Koledzy z misji, którzy odeszli do cywila, otrzymywali to świadczenie – mówi.
Podczas sejmowych prac nad nowelizacją ustawy wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz podał, że dotyczy ona 560 osób ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej oraz 40 osób podlegających ministrowi spraw wewnętrznych i administracji. Kto wypłaci im dodatek weterana? Za ustalanie wysokości świadczenia oraz jego wypłatę odpowiedzialny będzie organ emerytalno-rentowy podległy instytucji, która przyznała „misjonarzowi” status weterana poszkodowanego – są to: minister obrony narodowej, minister właściwy do spraw wewnętrznych, szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub szef Agencji Wywiadu.
Dla weteranów poszkodowanych pobierających emeryturę, rentę inwalidzką lub rentę rodzinną nic się nie zmieni, dodatek weterana nadal będzie wypłacał organ emerytalno-rentowy, od którego dotychczas otrzymywali to świadczenie. Weterani poszkodowani, którzy nadal służą w armii i nie nabyli jeszcze uprawnień emerytalnych, powinni zaś złożyć wniosek o dodatek do Wojskowego Biura Emerytalnego w Warszawie. Wzór takiego wniosku pojawi się wkrótce na stronie internetowej biura.
Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia nowelizacji ustawy o weteranach w Dzienniku Ustaw, czyli 24 sierpnia.
autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik/CC DORSZ
komentarze