Kolejne „Czarne pantery” są już w Polsce. Czołgi K2 dotarły w piątek do portu w Gdyni, i już wkrótce wzmocnią siłę 20 Brygady Zmechanizowanej w Morągu. To jedne z najnowocześniejszych czołgów dostępnych na rynku, a Polska kupiła ich aż 180. Koszt zamówienia to 3,37 mld dol.
– Kolejne siedem czołgów K2 Black Panther z Korei Płd. dotarło dziś drogą morską do portu w Gdyni – poinformował dziś w mediach społecznościowych wicepremier Mariusz Błaszczak. Czołgi trafią do żołnierzy z 20 Brygady Zmechanizowanej. Dzisiejsza dostawa ciężkiego sprzętu to efekt umów, które Polska zawarła z Koreą Południową w sierpniu 2022 roku. Zgodnie z nią do Polski ma trafić 180 koreańskich czołgów K2 wyprodukowanych w Hyundai Rotem oraz 212 haubic K9A1 produkcji Hanwha Defense. Realizacja umowy rozpoczęła się już w grudniu 2022 roku. Korea dostarczyła wówczas Polsce 10 czołgów K2 i 24 armatohaubice K9. Sprzęt trafił do wyposażenia 20 Brygady Zmechanizowanej w Morągu oraz 1 Brygady Artylerii w Węgorzewie. Reszta zamówionych K2 trafi do Wojska Polskiego do końca 2025 roku.
K2 Black Panther jest uznawany za jeden z najnowocześniejszych spośród obecnie produkowanych czołgów podstawowych. Wyróżniają się niską wagą, dużą manewrowością i nowoczesnymi systemami kierowania ogniem oraz wsparcia dowodzenia. Ważą około 55 ton, a 1500-konny silnik Diesla pozwala im poruszać się w terenie z prędkością ponad 50 km/h (po drogach utwardzonych 70 km/h). Dzięki specjalistycznym urządzeniom „Czarne pantery” dysponują dużymi zdolnościami pokonywania przeszkód wodnych. Bez trudu przeprawią się przez rzekę czy jezioro o głębokości do czterech metrów.
Podstawowym uzbrojeniem K2 jest wyposażona w automat ładowania gładkolufowa armata o kalibrze 120 mm. Umożliwia ona wystrzelenie w ciągu minuty 10 pocisków. Koreańska armia zleciła opracowanie dla „Czarnych panter” kilku typów specjalistycznej amunicji, w tym pociski KSTAM – Korean Smart Top Attack Munition, którymi można razić cele oddalone nawet o 8 km.
Czołgi K2 Black Panther są w wyposażeniu południowokoreańskiej armii od 2014 roku. Do tej pory wyprodukowano około 260 sztuk w trzech transzach produkcyjnych, różniących się rodzajem silnika oraz skrzyni biegów (na początku były to rozwiązania niemieckie, docelowo zastosowano koreańskie).
autor zdjęć: 16 DZ
komentarze