To świetny wybór dla cywilów, którzy chcą się dobrze przygotować do selekcji do jednostek specjalnych – tak o kursie Jata mówią eksperci od wojskowej rekrutacji. We wrześniu rozpocznie się kolejna edycja szkolenia. Ci, którym marzy się służba komandosa, powinni się pospieszyć – termin zgłoszeń na kurs przygotowujący upływa 26 maja.
Kurs Jata od kilku lat jest organizowany przez Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych. Idea jest prosta: przygotować cywilów do selekcji do wojsk specjalnych. Podczas kursu kandydaci na specjalsów najpierw przechodzą 28-dniowe szkolenie podstawowe, uczą się m.in. wojskowych regulaminów i podstaw obsługi broni. Ten etap kończy się przysięgą wojskową. Ci, którzy ją złożą, rozpoczynają siedmiomiesięczne szkolenie specjalistyczne. Jego finiszem jest selekcja do wybranej jednostki wojsk specjalnych. A kursantów Jaty w swoje szeregi zapraszają wszyscy: GROM, JWK, Formoza, Agat i Nil. – Kurs znakomicie przygotowuje do selekcji kandydatów ze środowiska cywilnego. Jest rozwiązaniem szczególnie dla tych, którzy nie są pewni, jak się dobrze przygotować – chwali szef sztabu GROM-u. Ostatnią selekcję do legendarnej jednostki specjalnej ukończyło czterech spośród pięciu żołnierzy po kursie Jata. – Według mnie to doskonały wynik, efekt rzetelnej pracy instruktorów Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych – dodaje oficer GROM-u.
Jak dostać się na kurs Jata? Rekrutacja na jesienną edycję trwa do 26 maja, a miejsc jest 30. Zostało więc niewiele czasu, by podjąć decyzję i zrobić pierwszy krok – złożyć wniosek o powołanie do służby w dowolnym wojskowym centrum rekrutacji (dawne WKU). Można to zrobić osobiście lub drogą elektroniczną – w systemie ePUAP lub na portalu rekrutacyjnym Wojska Polskiego. Oprócz wniosku do 26 maja należy złożyć również list motywacyjny i kwestionariusz osobowy do Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych (wzór dokumentu znajdziecie na stronie internetowej centrum).
Ci, którzy spełnią wymagania formalne stawiane przez WS, zostaną poinformowani o dacie sprawdzianu z wychowania fizycznego – będzie on taki sam dla każdego kandydata bez względu na płeć i wiek. Ochotników czeka również rozmowa z żołnierzami wojsk specjalnych odpowiedzialnymi za rekrutację.
Kolejny etap to egzamin z języka angielskiego i wiedzy ogólnej, a następnie rozmowa z psychologiem z jednostki, do której kandydat stara się dostać, oraz spotkanie z wojskową komisją lekarską. Pomyślne ukończenie każdego z etapów rekrutacji oznacza, że 4 września ochotnik rozpocznie kurs Jata. Podczas szkolenia będzie otrzymywać miesięcznie 4960 zł.
autor zdjęć: por. Marcin Szubert/ Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych
komentarze