moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wspinaczkowy sukces w Dżakarcie i biegowy w Poznaniu

Niespełna 7 s potrzebowała st. szer. Aleksandra Mirosław, aby cieszyć się ze zwycięstwa w zawodach o Puchar Świata we wspinaczce na czas. Z kolei jej kolega z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, st. kpr. Błażej Brzeziński, musiał przebiec ponad 63 km, by zakończyć swój udział w Wings for Life World Run na czwartej pozycji – gonił go sam Adam Małysz.

St. szer. Aleksandra Mirosław po raz drugi z rzędu w tym sezonie nie dała żadnych szans rywalkom w zawodach o Puchar Świata we wspinaczce na czas. Przed tygodniem w Seulu w drodze do końcowego sukcesu trzykrotnie poprawiła należący do niej rekord świata. Tym razem w Dżakarcie nie biła rekordów. W finale pokonała reprezentantkę gospodarzy Desak Made Ritę Kusumę Dewi. Polka do wierzchołka ścianki wyznaczonego na wysokości 15 m wspinała się 6,43 s.

W drodze do finału reprezentantka CWZS-u wygrała w półfinale z koleżanką z reprezentacji Polski – Aleksandrą Kałucką. W małym finale druga z Polek pokonała Chinkę Deng Lujian i ostatecznie w Dżakarcie wywalczyła trzecią pozycję. Na szóstym miejscu sklasyfikowano Natalię Kałucką, na 15. szer. Patrycję Chudziak, a na 25. Annę Brożek. St. szer. Aleksandra Mirosław była również bezkonkurencyjna w eliminacjach. O klasie sportsmenki świadczy to, że wygrała obie rozegrane w tym sezonie rundy Pucharu Świata, a w sumie sześć, w których ostatnio brała udział. W inaugurujących ten sezon zawodach w Seulu Mirosław już w eliminacjach poprawiła ustanowiony przez siebie podczas ostatniego PŚ w Tarnowie rekord świata, osiągając czas 6,37 s. W półfinale pobiła nowy rekord – 6,35 s, a w finale kolejny – 6,25 s. W walce o złoto w Seulu wygrała z Natalią Kałucką, a czwarte miejsce w zawodach zajęła Aleksandra Kałucka.

Z kolei st. kpr. Błażej Brzeziński dał dużo emocji kibicom śledzącym rywalizację w dziesiątej edycji zawodów Wings for Life World Run. Biegacz z CWZS-u w debiucie w tym największym na świecie biegu charytatywnym (całkowity dochód z wpisowego jest przeznaczony na rozwój badań nad metodami leczenia urazów rdzenia kręgowego, w tym roku zebrano sumę 43,8 mln euro) uplasował się na czwartej pozycji w globalnej klasyfikacji generalnej oraz na pierwszej w kategorii M-35. Po raz drugi z rzędu w biegu triumfował Japończyk Jo Fukuda, który w Tokio pokonał dystans 69,01 km. Drugą lokatę na świecie podobnie jak przed rokiem zajął Dariusz Nożyński, zwycięzca polskiej edycji rozgrywanej w Poznaniu i na szosach Wielkopolski. Najlepszy z Polaków przebiegł 68,39 km. Trzeci był biegnący na trasie w Bukareszcie Rumun Andrei Bogaci. Sklasyfikowanemu na czwartej pozycji w „generalce” st. kpr. Błażejowi Brzezińskiemu do miejsca na podium zabrakło zaledwie 40 m. Rumun pokonał dystans 63,15 km, a biegacz z CWZS-u – 63,11 km.

Wings for Life World Run Poland w Poznaniu (2023). Fot. Karolina Adamska/East News

St. kpr. Błażej Brzeziński przez długi czas biegł w czołówce poznańskiej odsłony biegu. Debiutujący w biegu ultra kapral nie odpowiedział od razu na atak Dariusza Nożyńskiego, dla którego był to już piąty triumf w polskiej edycji imprezy. Dogonił go na około 25. km trasy i wyprzedził, zostawiając rywala daleko z tyłu. Biegacz CWZS-u przez pewien czas był też liderem w światowej klasyfikacji biegu. Niestety, nie udało mu się utrzymać prowadzenia w globalnej „generalce” i w polskiej edycji. Doświadczony w biegach na dystansach ultra Nożyński po przebiegnięciu ponad 42 km dogonił Brzezińskiego, a następnie systematycznie powiększał nad nim przewagę. Podoficer, po raz pierwszy w karierze uciekający przed goniącą zawodników metą, był przedostatnim zawodnikiem polskiej edycji Wings for Life, który dał się wyprzedzić Adamowi Małyszowi – od pierwszej edycji kierowcy pojazdu wyznaczającego koniec biegu. Trzecie miejsce w Poznaniu i piąte w światowej klasyfikacji zajął zaś Wojciech Kopeć – pokonał dystans 62,15 km.

Z kolei w światowej rywalizacji kobiet po raz pierwszy triumfowała zawodniczka, która w Wings for Life World Run startowała w Polsce. Najlepsza na świecie okazała się Polka Katarzyna Szkoda, która przebiegła 55,07 km. Zwyciężczyni biegu w Poznaniu jako jedyna na świecie pokonała dystans powyżej 55 km. Z kolei była triumfatorka światowej klasyfikacji imprezy Dominika Stelmach tym razem zajęła trzecie miejsce – w Gruzji samochód-meta dogonił ją na 49. km.

SZUS

autor zdjęć: ADEK BERRY/ AFP/ East News, Karolina Adamska/ East News

dodaj komentarz

komentarze


Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
 
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Pierwsza Drużyna” na start
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
„Umieram jak Polak”
Latający radar
„Osiodłać krowę”
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Equipment Tailored to the Needs
O bezpieczeństwie w Białymstoku
„Czarownice” nad Londynem
Trzy miecze pokoju
Gortat Team vs drużyna NATO
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
AW149 wkrótce „made in Poland”
Zaprojektuj mural o powstaniu
Terroryści na lotnisku
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Jak rozbito więzienie w Końskich
Plan na szczyt
Pokazali swoją siłę
Podróż w ciemność
Docenić „misjonarzy”
Ameryka daje wsparcie
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Koszykarskie święto w Łodzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
AWACS-y dostarczone
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Spadochroniarze w operacji TALO
Policjanci szkolą wojsko
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Inwestycja potrzebna jak tlen
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej niż szkolenie TCCC
NATO on Northern Track
Sztandar dla cyberwojsk
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
„Baltops” – moc na Bałtyku
Ratownicy na medal
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Przesmyk w grze
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Kremlowska wirtualna korekta
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dzień, który zmienił bieg wojny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO